Προς το περιεχόμενο

USB κάρτα ήχου & system stand by


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ίσως έχει απαντηθεί αλλού αλλά θα ρωτήσω.

σε κάρτα ήχου usb (behringer guitar link) η οποία λειτουργεί κανονικά, μετά από κάποια ώρα λειτουργίας του υπολογιστή και με το guitar rig κλειστό, είτε μπει screen saver, είτε γίνει stand by, σταματήσουν οι δίσκοί ή άλλες προστασίες από τα power settings (πχ. κλείσιμο δίσκων) δεν αναγνωρίζεται η κάρτα ήχου με αποτέλεσμα να χρειάζεται να βγάλω το usb και να το ξαναβάλω ώστε να δουλεύει κανονικά.

 

υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω αυτό. ο υπολογιστής μένει ανοικτός αρκετές ώρες ίσως και μέρες και έχει και άλλες συσκευές πάνω του αλλά αυτή την συμπεριφορά δεν την έχω ξαναδεί.

πέρα από το να πειράξω τα power settings μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω αυτό

 

Ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξεις το power plan των windows σε high performance ώστε ο υπολογιστής να μην μπαίνει σε sleep mode ποτέ ή εν πάση περιπτώσει να πειράξεις τα settings του balanced power plan καταλλήλως. Ξέρω, δε συμφέρει.

 

Απλώς πρόσεξε στην επόμενή σου αγορά κάρτας ήχου, να πάρεις μια συμβατή με sleep mode (π.χ. η Scarlett σειρά της Focusrite)

 

Επίσης αν έχεις monitor, φρόντισε να τα κλείνεις πριν απομακρυνθείς από τον υπολογιστή για ώρα ή αν το ξεχάσεις, κλείνε τα πριν επανασυνδέσεις την κάρτα στη θήρα usb.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς πρόσεξε στην επόμενή σου αγορά κάρτας ήχου, να πάρεις μια συμβατή με sleep mode (π.χ. η Scarlett σειρά της Focusrite)

 

Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει στην Focusrite ( την "μαμά" εταιρεία ) γι' αυτό το ζήτημα με είχαν διαβεβαιώσει πως οι κάρτες αυτές δεν είναι συμβατές με sleep mode, εξ' ου και δεν αγόρασα μία τέτοια. Έχεις προσωπική εμπειρία που διαψεύδει αυτή τη δήλωση; Με ποιο λειτουργικό σύστημα ακριβώς;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι στη σειρά Scarlett που είναι USB, πάντως στις Saffire που είναι firewire (έχω την Saffire Pro 40) δεν τίθεται θέμα με το sleep. Ιδίως με τους πιο πρόσφατους drivers, δουλεύουν τα πάντα ρολόι. Μετά από απλό sleep, αλλά και μετά από hibernate, η κάρτα ξυπνάει κανονικότατα και δουλεύει στην πένα, και μπορείς να συνεχίσεις από εκεί που είχες σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει στην Focusrite ( την "μαμά" εταιρεία ) γι' αυτό το ζήτημα με είχαν διαβεβαιώσει πως οι κάρτες αυτές δεν είναι συμβατές με sleep mode, εξ' ου και δεν αγόρασα μία τέτοια. Έχεις προσωπική εμπειρία που διαψεύδει αυτή τη δήλωση; Με ποιο λειτουργικό σύστημα ακριβώς;

 

Δουλεύω windows 7 pro 32bit και έχω την Scarlett 18i8. Η κάρτα δεν αποσυνδέεται κατά το sleep mode και λειτουργεί απροβλημάτιστα μετά το ξύπνημα. Επίσης δε χρειάζεται να κλείνεις τα monitor κατά την εκκίνηση, επανεκκίνηση ή κλείσιμο του υπολογιστή. Τίποτα απ' όλα αυτά δε συνέβαινε με την Saffire 6 usb και μια παλιότερη M-Audio που είχα πριν οπότε υπέθεσα ότι η Scarlett είναι συμβατή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω windows 7 pro 32bit και έχω την Scarlett 18i8. Η κάρτα δεν αποσυνδέεται κατά το sleep mode και λειτουργεί απροβλημάτιστα μετά το ξύπνημα. Επίσης δε χρειάζεται να κλείνεις τα monitor κατά την εκκίνηση, επανεκκίνηση ή κλείσιμο του υπολογιστή. Τίποτα απ' όλα αυτά δε συνέβαινε με την Saffire 6 usb και μια παλιότερη M-Audio που είχα πριν οπότε υπέθεσα ότι η Scarlett είναι συμβατή.

 

Πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Έχω προσέξει ότι οι περισσότερες εταιρείες (το ίδιο μου έχει πει και η Motu) αποφεύγουν να δηλώσουν συμβατότητα με το sleep mode, και πάντα υποψιαζόμουν ότι αυτό δεν μπορεί να είναι ακριβές, οπότε χαίρομαι ιδιαίτερα που κάποιος αξιόπιστος λέει ότι το πρόβλημα δεν υπάρχει. Θα κάνω μία δοκιμή, το συντομότερο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει στην Focusrite ( την "μαμά" εταιρεία ) γι' αυτό το ζήτημα με είχαν διαβεβαιώσει πως οι κάρτες αυτές δεν είναι συμβατές με sleep mode

 

Τι να πω. Μήπως μόνο από κάποια μοντέλα Scarlett και πάνω υπάρχει συμβατότητα; Αλλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο, δε θα στο διευκρίνιζαν;

 

Α, τώρα που το θυμήθηκα και μάλλον παίζει ρόλο κλειδί: Η 18i8 έχει ανεξάρτητη τροφοδοσία. Ίσως τα μοντέλα που παίρνουν ρεύμα από usb, εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να είναι συμβατά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, τώρα που το θυμήθηκα και μάλλον παίζει ρόλο κλειδί: Η 18i8 έχει ανεξάρτητη τροφοδοσία. Ίσως τα μοντέλα που παίρνουν ρεύμα από usb, εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να είναι συμβατά.

Κι εγώ πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος. Η Saffire 6 USB που αναφέρθηκε ήταν USB-powered, κι επίσης USB 1.1, ενώ η πλειοψηφία των υπολοίπων Saffire (π.χ. 56, pro 40, 24 κλπ) είναι firewire, άρα εκ των πραγμάτων αυτόνομα τροφοδοτούμενες. Οι καινούργιες οι Scarlett παίρνουν όλες τροφοδοσία εξωτερική, είτε με wall-wart τροφοδοτικό, είτε με ενσωματωμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου