Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λουστράρισμα headstock


Fenderikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω περάσει καμμιά 10αριά χέρια με ακρυλικό λούστρο σε σπρέι πάνω στο headstock από ένα mighty mite neck που πήρα από τον φίλο jasemeister. Ψέκασα σε δύο δόσεις με μια μέρα διαφορά, σύμφωνα με οδηγίες που έχει στο site -thedecalshop. Αυτό έγινε για να καλυφθεί το αυτοκόλλητο που έβαλα στο headstock. Το πρόβλημα είναι ότι δύο μέρες μετά το τελευταίο χέρι, και αν ξύσω με το νύχι πχ, το λούστρο ξεκολλάει και φεύγει. :( Έιναι ένα απλό ακρυλικό λούστρο σε σπρέι για ξύλο. Φταίει κάτι ή πρέπει να περιμένω κι άλλο μέχρι να δέσει η μπογιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άστο καμιά βδομαδούλα να σκληρύνει. Μην βιάζεσαι με αυτό.

 

Βασικά λούστρο έβαλες μόνο στην περιοχή του decal, ή σε όλο το μπράτσο;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο το μπράτσο έβαλα εκτός από την ταστιέρα που είναι εβένινη. Και εγώ το σκέφτηκα να το αφήσω. Να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω λουστραρει ενα μανικι αλλα χρειαστεικε να τρυφτει μεχρι ξυλο και μετα να ριξω χρωμα 2 χερια και λουστρο αλλα 2 πολυουρεθανης .εκανε ως και 10 μερες  να στεγνωσει κα να εχει την σημερινη του υφη

δεν καταλαβα αν το εχεις τρυψει η απλα το εριξες απο πανο

yann ακους?? :) :)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκαγκανιαρη,βοηθεια!!!

Λουστραδορο θα με κανουνε τουτοι'δω...! ;D

 

Καλα και το ειδα δηλαδη,αυτες τις μερες ειμαι τρεχατος...

Βρε Fenderiko,αφου δεν εισαι σιγουρος,γιατι δεν ρωτας πρωτα?

Κατσε τριψ'το τωρα παλι,και ξαναβαψε! ;D

 

Κατ'αρχην οσο τριμμενη και αν ειναι η επιφανεια,αν εχει εστω και ελαχιστη "βρωμα" επανω της,

(πχ."δαχτυλιες" = λιπος) το νεο φιλμ βαφης δεν "δενει" με το παλιο,ειδικα σε βερνικια 2 συστατικων

που μετα το χημικο τους στεγνωμα δεν αλλοιωνονται απο το νεο "χερι",και αν δεν τριφτουν και καθαριστουν

καλα,εχουμε το φαινομενο της απολεπισης...(η "ανοιγματα" τη στιγμη της βαφης).

 

Στην περιπτωση σου,το υπαρχον βερνικι ειναι μαλλον πολυουθρεθανη 2 συστ.,

ενω το ακρυλικο που εβαψες ενος συστατικου.Δεν προκαλειται χημικη αντιδραση ("φουσκωματα"κτλ.)

αφου εχουν την ιδια βαση,αλλα δεν "δενουν" μεταξυ τους.

 

Επισης,τα ακρυλικα (ενος συστ.) δεν επιρρεαζουν ουτε το νιτρο αν ειναι παλιο,οποτε δοκιμασε (στο κατω μερος

του joint που δεν φαινεται ) με οινοπνευμα να δεις αν ειναι νιτρο το υπαρχον βερνικι.

Αν ειναι νιτρο,μετα το τριψιμο μην καθαρισεις με διαλυτικο η οινοπνευμα,

αλλα με στεγνο μαλακο πανι (η χαρτι κουζινας).

 

Καλο τριψιμο λοιπον,(αφου αφαιρεσεις οτι φευγει "φλουδες" πρωτα)

εγω θα ετριβα με 600 και πανω για λιγοτερες γρατσουνιες ωστε το νεο βερνικι να "μελωνει"

καλυτερα απο το πρωτο χερι.

Και δεν χρειαζεται πολυ τριψιμο,ισα να "θολωσει" και να δειχνει λεια η επιφανεια.

 

Καλη επιτυχια!

:)

 

.εκανε ως και 10 μερες  να στεγνωσει κα να εχει την σημερινη του υφη

yann ακους?? :) :)

..Μολις κουφαθηκα! 10 μερες?? Δεν περναγες λαδι καλυτερα.. ;D

Μαλλον εβαψες μερα με υψηλη ατμοσφαιρικη υγρασια,και η πολυουρεθανη σου ηταν

ενος συστατικου,ισως εβαλες και "αργο" διαλυτικο,ενω ηθελε γρηγορο!

Τελος καλο ομως,

ολα καλα! :D

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νευτη εβαλα yann 10-20% και 2 χερια δεν θυμαμε και ακριβος τωρα.αλλα πιανοντας να παιξω,το μανικι απο πισω δεν γλυστρουσε το χερι οπως τωρα,δλδ με φρεναρε πως να το πω  ???

any way τωρα οπως ειπες τελος καλο ολλα καλα  ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχώς τα άτιμα βαψίματα-λούστρα είναι η απόλυτη χημεία. Ο Yann έχει δίκαιο περί ασυμαβατότητας υλικών. Γι αυτό όλες οι δοκιμές γίνονται πρώτα σε πράγματα που δεν μας ενδιαφέρει και να χαλάσουμε... σε μια κουβέντα που είχα πρόσφατα με τον Κακανιάρη, μου έλεγε ότι δεν αναλαμβάνει σώματα-μπράτσα που δεν έχει κάνει την επεξεργασία (και πόσο δίκαιο έχει). Γιατί όταν γίνει του Merphy...δεν ξέρεις σε ποιό στάδιο έγινε και μετά φταίνε όλοι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λοιπόν το έτριψα το μπράτσο αλλά δεν μου αρέσει το άσπρο χρώμα του ξύλου. Μετά από διάβασμα έχω καταλήξει να κάνω τα εξής:

βάψιμο με wood stain για να αναδειχτούν οι γραμμές του ξύλου και να πάρει πιο κίτρινο χρώμα,

πέρασμα 2-3 χέρια από το ακρυλικό clear gloss βερνίκι σε σπρέι,

τοποθέτηση decal στο headstock, πέρασμα καμιά 10αριά χέρια ακόμα βερνίκι σπρέι, υγρό τρίψιμο 800-1500, και γυάλισμα με carnauba wax dunlop και γυαλιστικό.

 

Αφού δεν ξέρω ρωτάω πρώτα πλέον :P :P ;D ;D ;D

 

special thanks to yann!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Riko,special wellcomes! ;D

Καμμια φωτο μπορεις να ανεβασεις?

Αυτο το Dunlop...απο τη γνωστη guitar accesories φιρμα ειναι,η ασχετο?

 

Το κερι απλως θα κανει "στρωμα",δεν θα γυαλισει το ιδιο το βερνικι,οι γρατσουνιες απο τα

ντουκοχαρτα θα μεινουν μεχρι να λειανθουν απο την τριβη.

 

Αν βαψεις,τριβεις με 600 ενδιαμεσα χερια,και 1000-1500-2000+ με αλοιφη γυαλισματος με κοκκο

στο τελος (δες σχετικο θεμα με νιτρο)

 

Γιατι δεν περνας λαδι(βαση) -κερι (το carnauba γινεται πολυ σκληρο) το ξυλο θα κιτρινισει αρκετα,

και θα αναδειξει τα οποια "νερα".

 

Θα χρειαζεται ξαναπερασμα ποτε-ποτε,αλλα (κατ'εμε!) αξιζει!

:)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου