Προς το περιεχόμενο

Garageband rules


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κομματάκι αποκλειστικά φτιαγμένο στο Garageband. Όλες οι κιθάρες (audio και midi) είναι από αυτές που το πρόγραμμα χαρίζει). Aκόμα και τα drums patterns είναι του προγράματος. Το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει εκτός, είναι το Stereo splitter του GuitarRig και το μπάσσο που είναι από το GR20 (Trilogy)

Το κομμάτι αφιερώνεται στο φίλο μου Eyeprotocol...

http://soundclick.com/share?songid=7364136

 

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Σωστός..Μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι αρκετά avant garde, έχει άποψη, αρμονία, βάθος οπότε δεν έχω και πολλά να πω. Μπράβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man...είναι περισσότερο ένα πείραμα, ότι δεν χρειάζεσαι ακριβά και "επαγγελματικά" (όταν δεν είσαι επαγγελματίας) εργαλεία για να φτιάξεις κάτι που να ακούγεται.

Βοηθάει βέβαια και το Gr 20...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Άτιμε Μαραθώνα όλο ατμόσφαιρα είσαι! Βοηθάει και το φύσημα βέβαια αφού είναι πολύ χαμηλά γραμμένο και το noise-floor είναι ψηλά. Γιατί;  ;D Το Garageband φταίει;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτιμε Μαραθώνα όλο ατμόσφαιρα είσαι! Βοηθάει και το φύσημα βέβαια αφού είναι πολύ χαμηλά γραμμένο και το noise-floor είναι ψηλά. Γιατί;  ;D Το Garageband φταίει;

Τα παλιοηχεία σου...εγώ στα δικά μου δεν ακούω τίποτα...που το βρήκε ρε αρχηγέ το φύσημα? Το 85% του κομματιού είναι midi...Το ότι είναι χαμηλά γραμμένο, φταίει το Garageband αλλά και εγώ δεν τσιτώνω γενικά...

Αν ήξερα τι είναι το noise-floor, μπορεί και να το διόρθωνα ;) ;). Από ηχοληψία δεν ξέρω πολλά, κιθάρα μαθαίνω τώρα...για ηχοληψία βλέπουμε, μικρός είμαι ακόμα

 

Bέβαια, λόγω ηλικίας μπορεί να μην ακούω το φύσημα...αλήθεια δεν το ακούω ??? ???

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ότι είναι χαμηλά γραμμένο, φταίει το Garageband

Ορίστε. Μέσα σε τρία ποστ σε έκανα να ανακαλέσεις!  ;D ;D ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε. Μέσα σε τρία ποστ σε έκανα να ανακαλέσεις!  ;D ;D ;D

Μα σε τι ανακάλεσα? Ότι δεν έχει κουμπί που γράφει noise-floor ή ότι έχεις παλιοηχεία?

που είναι ο Eyeprotocol να με υπερασπιστεί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ότι δεν ξέρεις που να τοποθετήσεις το noise floor λέει πολλά. Τι σόι Garageband είναι αυτό χωρίς δυνατότητα αυξομείωσης του δαπέδου;  ;D ;D Φιλαράκι, τώρα το πρόγραμμα σου φταίει έτσι;  ;D

Κοίτα να δείς που έγινε και το πρόγραμμα που κάνεις endorse δύσκολο και ανεξέλεγκτο... Να σε πιστέψουμε ότι είναι το καλύτερο ή όχι τελικά;  ;D

 

 

Λοιπόν πέρα από την πλάκα, είναι πολύ χαμηλά γραμμένο με αποτέλεσμα ο οποιοσδήποτε θόρυβος (noise floor) από εφέ καλώδια κλπ να είναι ακουστός.

 

Μάθημα ηχοληψίας Νο.1 : Να προσέχεις τις στάθμες σου.

 

Οταν ηχογραφείς ή όταν μειξάρεις, τα ledακια να κιτρινίζουν στις κορυφές (δυνατά παιξίματα) και να κρατάς ένα σχετικά υψηλό μέσο όρο στάθμης (χωρίς όμως ποτέ να κοκκινίζει, αφού έτσι δημιουργείται ψηφιακή παραμόρφωση που είναι άσχημη). Με αυτό τον τρόπο θα ακούγεται καλά αυτό που γράφεις, αθόρυβα και με περισσότερα bit (ανάλυση).

 

ΥΓ - Για να καταλάβεις καλύτερα, το noise floor είναι κάτι σαν τον θόρυβο του μονοπήνιου μαγνήτη. βζζζζζ. Οσο πιό δυνατά παίζεις τόσο πιό αμελητέος γίνεται αυτός ο θόρυβος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κι αν είναι δωρεάν μάθημα ηχοληψίας....Thanks man!. Προφανώς και μιλάς για τα audio σήματα (στα midia δεν πρέπει να έχω τέτοια θέματα, σωστά?) Αλλά επειδή έχεις πέσει σε αρχιτεμπέλη και όταν κάθομαι να παίξω, με ενδιαφέρει να παίξω με τις χορδές και όχι με τα κουμπάκια...μήπως ένα Ozone θα βοηθούσε τον τεμπέλη? Να του σφυρίξω δηλ ένα preset και να μου τα διορθώσει μόνο του?

 

Προφανώς και δεν είναι πανάκεια, αλλά θα βοηθούσε?

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια η κουβέντα έχει πλάκα, γιατί φέρνει στη επιφάνεια ένα κοινό πρόβλημα που δημιουργεί η τεχνολογία. Έγραψα ένα κομμάτι, και αντί να κρίνομαι σαν συνθέτης, μουσικός, ενορχηστρωτής... κρίνομαι σαν ηχολήπτης (δεν το λέω αρνητικά, δεν με πειράζει κανενός είδους κριτική). Προφανώς και δεν είμαι ηχολήπτης (και δεν καίγομαι να γίνω) αλλά μήπως σήμερα είναι απαραίτητο να έχεις σφαιρικές γνώσεις? Και πόσες?

Μήπως έτσι ξεφεύγεις από τον αρχικό στόχο? (που στο κάτω-κάτω είναι οι 6 χορδές?)

Και εδώ πάλι δεν μου φταίει το Garageband, και τα Protools, Cubase, logic να είχα, πάλι δεν θα ήξερα να τα χρησιμοποιώ.

Βεβαίως και το Garageband έχει noise floor, απλά εγώ ποτέ δεν σκέφτηκα να πάω να το αλλάξω από το default...

επίσης πως διορθώνεις κάτι που δεν ακούς?...Γιατρέ μου!

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου