Προς το περιεχόμενο

Η συνθετική διαδικασία ένος κομματιού για πιάνο και τρομπέτα. Unique


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Παιδιά,

 

Για όποιον ενδιαφέρετε αν και το είδος είναι λίγο άσχετο με το φόρουμ εδώ...

 

Αποφάσισα να δουλέψω σε ένα κομμάτι για πιάνο και τρομπέτα και να παρουσιάσω τον τρόπο δουλειάς μου σε ένα φόρουμ, καθώς και να ενημερώνω κάθε τόσο τις λεπτομέρειες, προόδους, τρόπο σκέψεις κλπ. Είναι κάτι που, νομίζω, δε βρίσκεται πολύ συχνά σε τέτοιου είδους μουσική.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν:

 

H συζήτηση συμβαίνει σε αυτό το λινκ

 

και

 

Η μουσική και ότι έχει να κάνει με αυτήν, καθώς και η πρόοδός υπάρχει εδώ

 

Συγνώμη, είναι όλα στα Αγγλικά.

 

Ας είναι να ενδιαφερθεί κάποιος, και να βοηθηθεί κάποιος άλλος, να βρεθούν καινούριες ιδέες, ή ότι άλλο.

 

Ερωτήσεις, απορίες, εδώ είμαι. :) (και εκεί, στο άλλο φόρουμ)

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο και να προσπαθείς να μας ανεβάσεις το επίπεδο....εμείς metalzone πιστοί!

 

Τρομπέτα πάλι, πως σου ήρθε!!!....για κυνήγι αλεπούς καλό?

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τρομπέτα πάλι, πως σου ήρθε!!!....για κυνήγι αλεπούς καλό?

Λόγω αυτού:

 

 

Αντε πες μου μετά ότι τα VI δεν έχουν φτάσει μακριά! ;) (και αυτοί που έχουν φτιάξει το πιάνο (Garritan) και την τρομπέτα (samplemodeling) είναι γνωστοί. Ακόμη ένας πόντος για να τα χρησιμοποιήσω. Άσε που η τρομπέτα είναι μαμώτα όργανα)

 

EDIT: Ου να χαθείς παλιοκιθαρίστα! (είδες επίπεδο;  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δεν γράφεις ένα κομμάτι για πιάνο και τρομπέτα...αλλά ένα κομμάτι με πιάνο και πιάνο.

Πιανής εταιρίας είνα η Virtual τρομπέτα (της Garritan?). Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι εάν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα (σαν λογική σύνθεσης εννοώ) για την τρομπέτα και θα άλλαζε εάν είχες (ας πούμε) άρπα ή απλά συνθέτεις προσομειώνοντας (πιστά?) τον ήχο του πνευστού

Θα παρακολουθήσω τα links για να δώ και τα σχόλια των άλλων

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

www.samplemodeling.com (νομίζω) το λινκ της εταιρίας που έχει κάνει την τρομπέτα.

 

Όχι: Γράφω ένα κομμάτι για πιάνο και τρομπέτα. Όχι διότη είναι οι ήχοι έτσι, αλλά γιατί θέλω να γράψω, έχοντας στο νου τις ιδιαιτερότητες της τρομπέτας. Και (συνήθως) δε συνθέτω πάνω στο πιάνο. Αν και το κομμάτι ξεκίνησε ως αυτοσχεδιασμός, υπάρχει πλάνο στο μυαλό μου και δουλεύω τώρα για να φτιάξω την παρτιτούρα (που είναι μαντάρα απο το Cubase... Βράστα είναι...).

 

Υπάρχει ιδιαιτερότητα, φυσικά. Αλλιώς γράφεις για κάθε όργανο, και (θα) τα λάβω υπόψην μου. Αλλίως θα είχα τελειώσει, θα είχα περάσει μια γραμμή τρομπέτα και θα είχα τελειώσει! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το link, είναι οι τύποι που έχουν κάνει το Mr T sax, το είχα ακούσει και μου φάνηκε πολύ καλό...και δεν είναι και ακριβά!!! Πως γίνεται αυτό?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σόλο όργανα είναι. Φαντάσου να πας να φτιάξεις ολόκληρη ορχήστρα με τούτους ποσο θα σου βγεί. Αν η EW PLAY Platinum έχει περι τα $900, αυτό θα βγει περι τις $5,000 τουλάχιστον. Του λύπουν, τρομπόνια, όλα τα βιολιά, πιάνα, κρουστά, φλάουτα κοκ. Δεν θα μπορούσε να είναι παραπάνω για σόλο όργανα! (και είναι και πολύ καλά παιδιά και οι δύο τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο-σχετικό μιας και πιάσαμε κουβέντα. Πώς μπορείς να γράψεις για τρομπέτα όταν δεν παίζεις τρομπέτα? Στις σπουδές σου μαθαίνετε σχετική θεωρία για όλα τα όργανα?

Και πόσο καλύτερα θα μπορούσε να αποδώσει τπ έργο σου ένας πραγματικός τρομπετίστας?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε Νικόλα πολύ επιστήμη αδερφέ μου. Γι αυτό γουστάρω. Πάντως το κομμάτι που άκουσα απέχει πολύ απο το mainstream οπότε η αξία του είναι καθαρά projectική φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το εγχείρημα! δεν ειχα χρονο να το κοιταξω με λεπτομερεια, ακουσα το πιανιστικο κομματι πολυ βιαστικά... μου αρεσε ομως , ειδικα το αργο σημειο στη μεση ακουγοταν πολυ ωραια αναμεσα στην περιβαλλουσα ενταση... θα παρακολουθω οσο μπορω το εγχειρημα , καλη συνεχεια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου