Προς το περιεχόμενο

G-Major vs Nova Delay


sepsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητά μέλη, ζητώ συμβουλή

 

Χρειάζομαι κάποια εφέ γιατί η πεταλιέρα που είχα μέχρι πρότεινος δεν λειτουργεί σωστά με το νέο μου ενισχυτή παραμορφώνοντας σε σημαντικό βαθμό τον ήχο. Οπότε χρειάζομαι κάτι νέο. Αυτό που χρειάζομαι ουσιαστικά είναι ένα delay, chorus και πάνω απ'όλα ένα καλό transparecy στον ήχο γιατί ποτέ δεν παίζω χωρίς εφέ, δλδ πάντα έχω ένα ''ελαφρύ'' delay στο ρυθμικό παίξιμο (πόσο μάλλον στο lead)

 

Κλασικά, η πρώτη μου σκέψη ήταν το G-Major. Έχει καλά reviews και έχει τα θετικά ότι προσφέρει περισσότερα εφέ από ένα μόνο delay που χρειάζομαι, relay switching, noise gate και ενσωματομένο tuner. Μεταχειριμένο φυσικά θα το πάρω..λογικά κάπου στα 200-250 ευρώ. Προς το παρόν MIDI switching δεν με ενδιαφέρει αλλά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την πεταλιέρα μου σαν midi controller. Έχω απορρίψει εφεδιέρες στην ίδια τιμή με το G-Major. Το θετικό επίσης είναι ότι έχω συμβουλευτεί κιθαρίστες με το ίδιο setup με μένα και δεν έχουν παραπονο

 

Ωστόσο, με πόρωσε και το Nova Delay της ίδιας εταιρείας. Πιο πολύ επειδή είναι σε στυλ 'πεταλάκι' που μ'αρέσει καλύτερα. Έχει και presets και αυτό με σώνει. Αλλά δεν έχει το noise gate, tuner και τα έξτρα εφέ. Δεν με ενοχλέι βέβαια αρκεί τα delay effects να είναι ανώτερα του G-major. Πράγμα όμως το οποίο δεν μπορώ να διασταυρώσω. Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Αυτό είναι που με νοιάζει

 

 

Έχω κοιτάξει και το Timefactor το οποίο πολύ ακριβό για μένα αν και θα το έπαιρνα στη στιγμή αν ήταν πιο φθηνό, και το DD-20 το οποίο μου φάνηκε ιδιαίτερα πολύπλοκο και δεν μ'άρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα θα πρεπει να ξεκαθαρισεις τι θελεις ακριβως.

 

Το g major ειναι ενα rack πολυεφε με παμπολλες επιλογες, το nova delay (k το DD20) ειναι πολυ καλα stand alone πεταλακια delay (και τιποτα περαν αυτου).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο το delay χρειάζομαι.

 

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιανού το delay είναι καλύτερο...του g-major ή του nova delay (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου