Προς το περιεχόμενο

Fender Made in USA. Πού κατασκευάζονται τελικά?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουσα οτι ολα (αναφερομαι σε κιθαρες-μπασα) φτιαχνονται στο Μεξικο κ απλα αυτα που ειναι ανωτερας ποιοτητας τα σταμπαρουν με MADE IN USA και τα λοιπα με MEXICO.

Ξερει κανεις τι πραγματικα παιζει με αυτην την ιστορια περι Fender?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

περνωντας ως παραδειγμα μια Fender strat std αμερικανα κ μια μεξικανα το μονο που διαφερει φυσικα ειναι η ποιοτητα οπως λες και εσυ.. καλυτερα ξυλα καλυτερα ηλεκτρονικα καλυτερα φτιαγμενη γενικως η αμερικανα..... οχι οτι οι μεξικανες δεν ειναι καλες αλλα το αντιθετο! απλως οσο και να την αναβαθμησεις την μεξικανα.... μεξικανα θα παραμεινει  ;) αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη οσο για το που φτιαχνονται κανενας δεν μπορει να ξερει με σιγουρια... πιστευω και ελπιζω οτι η αμερικανες φτιαχνονται στην Corona , California  ::)

 

Keep rocking!!!  8)

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση μην ακούς π@π@ρες από κανέναν.... ό,τι γράφει το καθ' ένα είναι.. ελαχιστες εξαιρέσεις σε συγκεκριμμένες σειρές και μόνο κατά την διαδικασία φινιρίσματος ή συναρμολόγησης, δηλαδή να γίνει σε ένα Αμερικάνικο μοντέλο κιθάρας μια συγκεκριμμένη εργασία στο Μεξικό π.χ το finish του βαψίματος, και μετά να ξαναγυρίσει στην Αμερική για ποιοτικό έλεγχο και εξαγωγή.. άλλωστε τα 2 εργοστάσια τα χωρίζουν κάπου 100 μίλια.. και φυσικά τα σύνορα. Οι Αμερικάνικες κατασκευάζονται στην Corona California και οι Μεξικανικές στην Ensenada στο Μεξικό φυσικά.

 

@ αντονι το κρατάμε ακόμα 7σφράγιστο μυστικό που ακριβώς φτιάχνονται... :)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι αμερικανικες φτιαχνονται στην Αμερικη, οι μεξικανικες στο Μεξικο, simple as that. Και βεβαια οι διαφορες τους ειναι οπως ειπε ο Antonyvk στην ποιοτητα, και οι μεν και οι δε...κιθαρες ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά οι μεξικάνες με μια αλλαγή στους μαγνήτες τσακίζουν! Εκτος κι αν είναι μοντελο 90's που τσάκιζαν ουτως η αλλως! Viva la Mexico!!! ;D

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι η φεντερ σαν εταιρεια εχει κανει αρκετες κουταμαρες ( αρνητικες για το συνφερον της)

οπως οταν ειχαν βγαλει εκεινες τις γιαπονεζικες που ηταν ιδιες και καλυτερες με τις αμερικανικες μεχρι που ο κοσμος το ψιλιαστηκε κατεβηκε η παραγωγη της ''αμερικανας'' φεντερ με αποτελεσμα να σταματησουν την παραγωγη των συγκεκριμενων κιθαρων απο ιαπωνια anyway... για να μην ξεφευγω απτο θεμα συμφωνω μαζι σου taq με το θεμα του βαψιματος της κιθαρας αλλα ως εκει.... δεν εχω γνωρισει ποτε μεξικανα που να ριχνει αμερικανα το θεμα ειναι απλο....(αν και οι μεξικανες ουσιαστηκα απο αμερικη ειναι αλλα τελος παντων...  ;D) ;)

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ hom3sick μα φυσικά!! Ειδικά στα 90ς γινόντουσαν βουντού να μην παίζουν καλά οι αμερικάνικες, από τους Μεξικανούς για να πουλάνε περισσότερες μεξικάνικες, έτσι ώστε η Fender να πάρει και άλλους Μεξικάνους στο εργοστάσιο να εξάγουν περισσότερες κιθάρες , και να λύσουν το πρόβλημα της ανεργίας στο Βόρειο Μεξικό...

 

@ άντονι, αυτό και αν είναι απόλυτο!! Έχω απόδειξη σε βίντεο (που έγραφε τυχαία εκείνη την στιγμή) όπου η Mexico Sambora μου φεύγει από το στάντ και ρίχνει κάτω μιά American deluxe strat!! Μιλάμε της έκανε το μπράτσο ΝΑ!  ;D ;D ;D ;D

 

Ελπίζω να αστειεύεστε και εσείς ε??

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα..... ειναι η γνωμη μου ειμαι απειρος ακομη μπορει να εχεις και δικιο αλλα η μεξικανες ειναι λιγο λαχειο...ΔΕΝ ειπα οτι ειναι κακες κιθαρες μια χαρα ειναι  ;D

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε! Πλάκα κάνω... ίντερνετ έχεις, μπές λίγο και ψάξε, έτσι περίπου είναι, αλλά εδώ δεν λέμε ποιές είναι καλύτερες, αλλά που κατασκευάζονται ρώτησε ό πρώτος. Όσο αφορά για Fender Japan, Mexico, USA επίσης τσέκαρε λίγο το όλο στόρυ από το ίντερνετ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου