Προς το περιεχόμενο

Setup κιθαρας - Ποσο συχνα???


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πήγα την πρώτη φορά όλα τέλεια... συνεν, μια χαρά.

Μετά απο 2 μέρες πήγα να την πάρω και...ήταν ακόμη floating ''καλά ρε φίλε δεν είπαμε να την στρώσουμε;;''

Άλλη 1 μέρα δλδ μέσα!!!

Ε μετά πήγα πλήρωσα την λυπητερή την δοκίμασα είδα την σκ@τοδουλειά του και σηκώθηκη και έφυγα με το σκεπτικό να την πάω κάπου που θα ξέρουν και δεν θα αερολογούν...

Παρεπιπτ. μόλις είδε το float ''ααα η κιθάρα έχει σοβαρό πρόβλημα θέλει οπωσδήποτε φτιάξιμο''

Είναι και γνωστό μαγαζί ρε φούστι μου έλεος(όχι Αθήνα)!!!! >:( >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε μετά πήγα πλήρωσα την λυπητερή την δοκίμασα είδα την σκ@τοδουλειά του και σηκώθηκη και έφυγα

 

Κακώς....τον κάνεις ρόμπα μες στο μαγαζί του και με κόσμο κιόλας.......

 

Ξεφύγαμε απο το θέμα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος μιας squier ευελπιστώ να μάθω με τον πειραματισμό...

Μόνος

Με την βοήθεια σας

Με την βοήθεια ατόμων που θέλουν να μοιραστούν εμπειρία και γνώσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα με το που  μενεις.Στην ΑΘΗΝΑ με το γνωστο Αττικο κλιμα οι δικες μου θελουν σετ απ καθε...10 χρονια ;D ;D

 

Τωρα αν την αφηνεις σε τιποτα υπογεια προβαδικα,σε πορτ μπαγκαζ & στην παραλια θα θελει καθε μερα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρωτη μου κιθαρα,την εχω 25 χρονια και της εκανα μια φορα  setup  και ακομη κλαιω. :P

Σε γνωστο ..μαστορα.

Και πληρωσα τα εντερα μου. :'(

 

Την δευτερη την εχω 17 χρονια,δεν την εχω παει σε μαστορα, εχει παιξει ατελειωτες ωρες σε μαγαζια και ειναι μια χαρα.

Μονο σκουπισμα και στην θηκη ή στο stand και αυτο ειναι ολο.

 

Αποψεις και εμπειριες. :)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η κιθαρα , αν δεν κανεις ηθελημενα καποια αλλαγη στις χορδες-bridge-nut-trussrod χρειαζεται σεταρισμα αναλογα με το παιξιμο , ποσο bender εισαι αν ξεκολλιαζεις το τρεμολο , και με τις συνθηκες καιρου που την φυλας.

 

Ακομα και αν ειναι ολες οι μεταβλητες ιδανικες καλο θα ηταν καθε χρονο . Ακομα και στο σεντουκι να την εχεις , οι αρμονικες μετα απο λιγο δεν ακουγονται οπως μετα απο ενα καλο σεταρισμα.

 

Βασικα δεν ειναι αναγκη να την πας στον μαστορα ( σου χρεωνουν 50ρικο τσαμπατζιδικα ) . Κατσε βρες εναν online οδηγο , κανε το πρωτο σεταπ, ασε την κιθαρα να ντωσει και μετα απο μια μερα ξανακανε και θα ειναι τελειο

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Κατσε βρες εναν online οδηγο

 

κατι σαν και αυτον ας πουμε? ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Ακομα και στο σεντουκι να την εχεις , οι αρμονικες μετα απο λιγο δεν ακουγονται οπως μετα απο ενα καλο σεταρισμα.

 

το intonation της κιθαρας αν δεν αλλαξεις μαρκα και gauge δεν επηρεαζεται και μενει σταθερο.

 

το βασικο που πρεπει να κοιτας ποτε ποτε ειναι ΕΝΑ: το neck relief.

 

απο εκει και περα αν το μπρατσο μενει σταθερο η κιθαρα δεν χρειαζεται σετ απ (μεχρι φυσικα να φαγωθουν τα ταστα της)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το intonation της κιθαρας αν δεν αλλαξεις μαρκα και gauge δεν επηρεαζεται και μενει σταθερο.

 

 

απο εκει και περα αν το μπρατσο μενει σταθερο η κιθαρα δεν χρειαζεται σετ απ (μεχρι φυσικα να φαγωθουν τα ταστα της)

 

 

Καλα τα λες αλλα μαλλον εχεις στο μυαλο σου να ειναι λοκαρισμενες οι χορδες.Οι χορδες απο την φυση τους τεινουν να μαζευουν

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω τι λες ακριβως (λοκαρισμενες χορδες δεν ξερω τι σημαινει....),αλλα εννοειται οτι αλλαζουμε χορδες καθε 6-8 ωρες παιξιματος ετσι κι αλλοιως μια και το intonation παει περιπατο μετα απο αυτο το χρονικο διαστημα (μαζι με τον ηχο τους βεβαια),οποτε το μονο που χρειαζεται να κανουμε ειναι να αλλαζουμε συχνα χορδες και θα ειμαστε οκ,σετ απ χρειαζεται η κιθαρα μονο αν αλλαξουμε μαρκα η gauge χορδων ή βεβαια παρει το μπρατσο (στον οδηγο γραφω πως το τσεκαρουμε αυτο) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lockαρισμενες ! κλειδια lock ! καθε 6-8 ωρες παιξιματος αλλαζεις χορδες ???? ακομα και οταν παιζεις μονος σου σπιτι σου  ??? ??? ??? :o :o :o

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου