Προς το περιεχόμενο

Setup κιθαρας - Ποσο συχνα???


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει σε μαστορα εμαθα να τις φτιαχνω μονος μου και εχω ησυχασει. (Εξαλου μονο εσυ που παιζεις ξερεις ακριβως πως θες την κιθαρα σου)

 

Έτσι πρέπει, ο μάστορας θα την σετάρει by the book, δεν πρόκειται να κάτσει να ψάξει

το 'όριο' του οργάνου ούτε θα την φέρει ακριβώς όπως την θέλεις. Εχθές τηλεφώνησα

σε έναν οργανοποιό και τον ρώτησα πόσο χρεώνει μόνο το leveling, μου είπε

το αστείο ποσό των 15 ευρώ. Η κιθάρα είναι σχεδόν καινούρια αλλά με τόσο χαμηλή

τιμή ήθελα να δω πόση διαφορά θα έκανε ενα leveling. Την πήγα σήμερα χωρίς χορδές,

την έβαλε στον πάγκο, έλεγξε όλη την ταστιέρα με χάρακες, έτριψε και γυάλισε σε 15

λεπτά και τελικά με χρέωσε μόλις 10 ευρώ :D. Την σέταρα όπως ήξερα αλλά πιο χαμηλά

μέσα σε 10 λεπτά και η διαφορά είναι παραπάνω απο εμφανής, το όργανο παίζει βούτυρο

και δεν τρίζει πουθενά ακόμα και με πολύ χαμηλο action και μιλάμε για Bach των 230

ευρώ... Για τέτοιο γελοίο ποσό θα του πάω και την άλλη κιθάρα ;).

 

Εννοείται πως για την suhr δεν θα πας στον φτηνότερο που θα βρείς αλλά σε αυτόν

για τον οποίο έχεις ακούσει σχόλια απο ευχαριστημένους πελάτες, απλα φέρνω ένα

σχετικά ακραίο παράδειγμα διότι έχω ακούσει εξωφρενικές τιμές για δουλειές του

μισάωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμφωνω μαζί σου

καποια στιγμη ειχα γυαλισει τα ταστα στο σκαφος (Pm100) και απο τοτε παιζει...μέλι...

 

Μιας και μιλαμε για σερβις, οι κιθαρες στις οποιες χρειαζετε να βγει το μπρατσο για να σεταριστει πχ καποιες fender...αυτο δεν τις καταπονει?

 

Εγω οταν αναγκαζομαι να βγαλω το μπρατσο με ποιάνει η καρδια μου

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για σερβις, οι κιθαρες στις οποιες χρειαζετε να βγει το μπρατσο για να σεταριστει πχ καποιες fender...αυτο δεν τις καταπονει?

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα, ειδικά αν χαλαρώσεις αργά τις χορδές. Έχω βγάλει μπράτσο

κιθάρας για να την βάλω σε βαλίτσα χύμα μέσα στα ρούχα, έχω βγάλει απο δύο μπάσα

και τα έκανα τράμπα για δοκιμή και την άλλη μέρα ξανά στη θέση τους, αρκετές φορές

μάλιστα. Έβαζα και ένα κομμάτι χαρτοταίνια στα saddles για να μην κουνηθούν τα

βιδάκια και όταν ξαναέβαζα το μπράτσο, περνούσα τις χορδές και δεν χρειάστηκε ποτέ

να ρυθμίσω τίποτα. Σκέφτεσαι να πας μόνο το μπράτσο στο μάστορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi απλα χρειαστηκε να το βγαλω δυο τρεις φορες για να ρυθμισω αφου αλλαξα την βιδα του truss rod και δεν αισθανθηκα και πολυ ομορφα βλεποντας την κιθαρουλα μου σε δυο κομματια.

 

Τις 4 βιδες τις σφιγκουμε μεχρι να τερματισουν χωρις υπερβολη ομως, σωστα?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για σερβις, οι κιθαρες στις οποιες χρειαζετε να βγει το μπρατσο για να σεταριστει πχ καποιες fender...αυτο δεν τις καταπονει?

 

τιποτα δεν καταλαβαινουν,οποτε επρεπε να πεταξω με κιθαρα για καποιο live & απλα ξεβιδωνα το μπρατσο και το εβαζα μαζι με το σωμα στη βαλιτσα μου με τα ρουχα μου για "προστασια" και οταν εφτανα στον προορισμο μου απλα το ξαναβιδωνα και επαιζα.

 

Μιας και μιλαμε για σερβις, οι κιθαρες στις οποιες χρειαζετε να βγει το μπρατσο για να σεταριστει πχ καποιες fender...αυτο δεν τις καταπονει?

 

δεν χρειαζεται καν να τις βγαλεις,τις "ασφαλιζεις" με ενα καποταστο στο πρωτο ταστο,τις χαλαρωνεις λιγο και ξεβιδωνεις το μπρατσο,γυρνας το trussrod και μετα ξαναβιδωνεις & κουρδιζεις....απλα πραγματα....

 

Τις 4 βιδες τις σφιγκουμε μεχρι να τερματισουν χωρις υπερβολη ομως, σωστα?

 

ναι,αλλα φροντιζουμε να ειναι καλα σφιγμενες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω δεν έχουν ήχο αλλά βοηθάει και το

http://www.banzaieffects.com/files/images_detailed/15201_1.gif

Καλή μαγκιά..

 

Ρε σεις πως το χρησιμοποιούμε αυτό το πράμα; Μου κάναν δώρο ένα τέτοιο (για να καθαρίζω τα strings μου είπανε οι πρόστυχοι) και κρίμα να πάει χαμένο. Το σέρνω πάνω στις χορδές; Αν πάει στην ταστιέρα χαλάει; Θα χάσω πρίμα;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το lemon oil καθαρίζει ωραία τις χορδές, πάνακι για γυαλιά, στρίψιμο

γύρω απο τη χορδή, τρίψιμο πάνω κάτω, ακόμα ενα πέρασμα με στεγνό πανάκι

και τζιτζιλώνουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για σερβις, οι κιθαρες στις οποιες χρειαζετε να βγει το μπρατσο για να σεταριστει πχ καποιες fender...αυτο δεν τις καταπονει?

 

Αν το βάλεις/βγάλεις 300 φορές, και ίσως είσαι λίγο... άτσαλος, υπάρχει όντως περίπτωση να χαλαρώσουν οι τρύπες στο μπράτσο. Μου έχει συμβεί κάποτε σε μία κιθάρα, με αποτέλεσμα να έχω (πολύ ελαφρύ) neck shifting.

 

Πιστεύω ότι η επαφή σώματος/μπράτσου είναι από τα πιο καθοριστικά στοιχεία στον ήχο της ηλ. κιθάρας. Μια (εύκολη) λύση για προβλήματα σαν το παραπάνω, είναι να γεμίσεις τις τρύπες με... Logo, να περιμένεις μερικές ώρες και μετά να ξαναβιδώσεις. Δουλεύει μια χαρά. Τώρα, αν τα πράγματα είναι ζόρικα, θα πρέπει να γεμίσεις τις τρύπες με κάποιο σκληρό ξύλο και να ξανα-ανοίξεις τρύπες.

 

Η "απόλυτη" λύση, είναι κάτι σαν αυτό:

 

http://www.onyxforgeguitars.com/Insert%20kit.html

 

το οποίο σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια στιγμή. Απ'όσο ξέρω, το χρησιμοποιούν κάποιοι κατασκευαστές, όπως ο Tyler.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "απόλυτη" λύση, είναι κάτι σαν αυτό:

http://www.onyxforgeguitars.com/Insert%20kit.html

H Moses πάντως, αυτό δίνει (ή κάτι ακριβώς το ίδιο) μαζί με τα μπράτσα της.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Moses πάντως, αυτό δίνει (ή κάτι ακριβώς το ίδιο) μαζί με τα μπράτσα της.

 

A μπράβο, εκεί το είχα δει!  ;) Όταν έγραψα "το ίδιο" για τον Tyler, δεν εννοούσα φυσικά αυτό στο link, αλλά την ίδια ιδέα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου