Προς το περιεχόμενο

Εffect cymbals update


dalla_vale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  :)

 

Σκέφτομαι να κάνω ένα update των πιατινιών μου και ειδικά να βάλω +1 splash και +1 18ρι china.

 

Ψάχνοντας στον Θωμά βρήκα αυτό το σετ της meinl http://www.thomann.de/gr/meinl_c101812_classics_effectset.htm το οποιο πιστεύω ότι για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

 

Αρχικά ήθελα να πάρω ένα 18ρι wuhan china και από splash να βρώ κάποιο paiste alpha ή κάποιο άλλο σε αυτήν την κατηγορία μεταχειρισμένο, δηλαδή το budget κυμαίνεται κάπου στα 150 ευρώ.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σετ που βρηκες ειναι πολυ καλο και ειδικα η τιμη ειναι απιαστη για τα ελληνικα δεδομενα εχω το ιδιο splash και το εχω προσαρμοσει με δυο σετ ενα sabian aax kai ενα ιstanbul traditional και δενει αριστα και με τα δυο.

Οσων αφορα τα wuhan παρε καλυτερα stagg ειδικα σε china ειναι πιο αξιοπρεπη στον ηχο απο την εμπειρια μου και στα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Stagg αν τελικά κοιτάξεις κάτι πιο φτηνό. Εγώ έχω 2 china sh ενα 14 κ ένα 18 και είναι φοβερά [τουλάχιστον για το δικό μου γούστο]. Για τα πιο ακριβά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει. Για splash πιστεύω πως πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω. Δηλαδή καλύτερα 50 για το china stagg και 100 για ενα splashaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι τα λεφτά είναι λίγα και το σετάκι της μέηνλ που λες φαίνεται τίμιο...απλά μιλάμε για ποσότητα κ όχι ποιότητα.

Αφου έχεις παίξει/ακούσει κ ήθελες paiste alpha και wuhan, ΠΑΡΕ ΑΥΤΑ. έστω το ένα.

> είναι πιο σημαντικό να χεις ένα πιατίνι που ναι χαίρεσαι να το ακούς παρά 3ς "τενεκέδες" που θα σου πιάνουν χώρο και δε θα τα χρησιμοποιείς ποτέ επειδή δε θα σου αρέσουν.

 

α, τσέκαρε κ αυτά που είναι στο budget σού:

PAISTE 10" ALPHA THIN SPLASH `06

ZILDJIAN 18" ZBT CHINA

{το zildjian δεν το ξέρω, αλλά τσέκαρε το, μπορεί να σου πάει περισσότερο απ τα μέηνλ}

 

Οσων αφορα τα wuhan παρε καλυτερα stagg ειδικα σε china ειναι πιο αξιοπρεπη στον ηχο απο την εμπειρια μου και στα δυο.

 

κρατώ επιφυλάξεις...μοιράσου αυτη την εμπειρία μαζί μας. Μιλάς για κάποια συγκεκριμένα μοντέλα;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακούσει και wuhan και stagg sh (τα wuhan σε ένα live και τα stagg στο στούντιο που κάνουμε πρόβα) και τα wuhan μου φαίνονται ελαφρώς καλύτερα στο αυτί μου. Τα meinl δεν τα έχω ακούσει, αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια.

 

Μόλις βρήκα στα ebay ένα splash paiste alpha 10" στα 30 ευρώ (χωρίς έξοδα μεταφοράς), πιστεύω ότι αξίζει, θα κάτσω να δώ αν βρώ και κανένα 2002 (το οποίο σκίζει) και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως απέφυγε να πάρεις κάτι που δεν έχεις ακούσει ο ίδιος. Πρώτα βρές τι θες και άκουσε το και μετά βρες πώς θα το αποκτήσεις [καινουριο μεταχειρισμένο ebay κτλ]. Για τις high end σειρές θα ακούς τα καλύτερα αλλά το θέμα είναι τι σου ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου