Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τους Lamb Of God


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μεν metalcore άλλα νομίζω πως γέρνουν στο thrash.

Εμένα ο Chris Adler με έχει επηρεάσει στο παίξιμο μου, όπως ο Lars

τών metallica και όπως ο vinnie paul των pantera, άρα για μένα είναι

σημαντικοί και μεγάλη επιροή. Το ίδιο πιστεύω και για τους κιθαρίστες,

έχουν φοβερά riffs που ακόμα κι εγώ σαν drummer πιάνω την κιθάρα

και τα μαθαίνω που και που!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεσα στην γενικοτερη,πολυ μετρια πλεον,αμερικλανικη μεταλ σκηνη οι Lamb εδειξαν καποια πολυ καλα παλαιας σχολης μουσικα στοιχεια.

 

Μοιαζουν με μπαντα που παιζει δισκογραφικα απο το '86 αν με καταλαβατε.

 

Σουπερ riffs.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν metalcore άλλα νομίζω πως γέρνουν στο thrash.

Ακόμα κι έτσι, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με megadeth και metallica, οι διαφορές είναι εμφανείς νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

παλιο θεμα αλλα εχω σκαλωσει..

 

συγκρηση με μεταλλιψα και τετια δεν υπαρχει γιατι πολυ απλα μιλαμε για λλεσ εποχες..

υπαρχει εξελιξη στη μουσικη..

 

αντικειμενικα οι πρωτοι οπως ειπε κ ενας φιλος απο πανω εχουν περασει στους κλασικους..

 

αλλα τα πλεον πετυχημενα συγκροτηματα που παιζουν πραγματικα πολυ καλη μουσικη, τα οποια αποτελουντε απο μουσικους που δεν ειναι απλα ρολιστες αλλα ειναι ατομικα απιστευτοι ειναι οι lamp of god , as i lay dying, killswitch engage mudvayne κτλ..

 

δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες αλλα αυτες οι μπαντες ειναι οι συγχρονοι θρηλοι της hardcore metal core σκηνης..

 

προσωπικηη αποψη τωρα..

 

οι μεταλικα καλοι αλλα πεθαναν..

οι παντερα θεοι αλλα δεν φτανουν το επιπεδο των 4 συγκροτηματων που εγραψα

και οι 4 αυτοι ειναι για μενα ειδωλα.

 

ειδικα η αμεσοτητα που εχουν οι τραγουδιστες και τα lyrics και τα riffs.. πω πω...

δεν σταματαω να γραφω..

 

εχω πολλαπλους οργασμους!!

 

see who gives a fuck!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=OnCRHBE72Sw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Γεια σας και από εμένα που έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο noiz.

 

Οι LoG,είναι η απόλυτη μπάντα για εμένα.

Τα φωνητικά είναι ακριβώς όπως πρέπει,άγρια,

τα riff της κιθάρας ψαγμένα,και με τα ντραμς από πίσω βαράνε άγρια,τα solo πολλές φορές εχουν ένα πιο southern στυλ,και τα breakdown τους, απλά είναι ότι λέει η λέξη.

Τέλος στη σκηνή είναι απλά απίστευτη.

 

Όπως είχαν πει και σε μια συναυλία,

the new metal fucking crap is dying out,and the real fucking metal is coming back.

Με το οποίο συμφωνώ απόλυτα, γιατί λίγο πολύ, πολλά μοντέρνα συγκροτήματα τείνουν να παίζουν τα ίδια πράγματα, να είναι βαρετά και μουντά.

 

 

Και τώρα ο λόγος που έψαξα αυτό το thread,

Άκουσα ότι έρχονται Αθήνα στις 1 Ιουνίου.Αληθέύει?

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο site για το tour τους αλλά δεν είδα τίποτα για αθήνα(μπορεί να έκανα και λάθος βέβαια)

 

Και το ακόμα καλύτερο, άκουσα ότι παίζουν στο fuzz club , που σημαίνει ότι θα τους έχεις στα 5 μέτρα( και ότι θα φας πολύ ξύλο!)

 

Είχα πάει να δω φέτος τους Isis εκεί, και το ευχαριστήθικα πάρα πολύ σε σχέση με γήπεδα κλπ.

(edit oρθογραφικό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι από όσα έχω ακούσει πιστεύω πως είναι απλά μία trendy thrashοειδής μπάντα... Γενικά το πιστεύω αυτό για σχεδόν όλο το "metalcore" είδος (θέλω να παίξω heavy metal και επειδή δεν ξέρω να τραγουδάω ή δεν βρίσκω τραγουδιστή το ρίχνω στα brutal)... Βέβαια αυτά είναι γούστα, αλλά θα περιμένω 5-6 χρονάκια ακόμα να δω τι έχουν δώσει εν τέλη στη μουσική αυτά τα συγκροτήματα ώστε να τους παραδεχτώ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να παίξω heavy metal και επειδή δεν ξέρω να τραγουδάω ή δεν βρίσκω τραγουδιστή το ρίχνω στα brutal)...

 

Σόρρυ, αλλά δε συμφωνώ.Οκ οι καφρίλες από μερικά συγκροτήματα είναι σαν να μη ξέρει να τραγουδάει ο τύπος αλλά δε σημαίνει πως είναι εύκολο.Και αυτό επαληθεύει κάθε φορά για εμένα ο Robb Flynn των Machine Head, που η καφρίλα του μπορεί να μην έχει καμία σχέση με των LoG, αλλά στα τελευταία άλμπουμ στα καθαρά του φαίνεται τι φωνή έχει.

 

Όπως είπες γούστα είναι αυτα.Εγώ προσωπικά δεν αντέχω να ακούω ορισμένα συγκροτήματα, με πολύ ψιλές φωνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου