Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ραδιοσυχνότητες


hitman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας γνωστός μου έχει έναν Line6 spider IV 15 και "πιάνει" ραδιοσυχνότητες (πιθανότατα από τα ραδιοταξί). Απ'ό,τι μου είπε (τηλεφωνικά μιλήσαμε λόγω απόστασης) το παθαίνει είτε έχει κιθάρα συνδεδεμένη είτε όχι. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση? (εκτός του να αλλάξει σπίτι  ;D )

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξει θέση στον ενισχυτή... Βασικά έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα αλλάξει και ενισχυτή οπότε δεν χρειάζεται κάτι πιο μόνιμο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μην πιάσει κανά μπατσικό και τον μπαγλαρώσουν... :D

 

Υ.Γ. Και με έναν φίλο μου τα ίδια, με τον Spider III 15w... Αυτός βέβαια έπιανε κάτι μπουζούκια!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]κάποια στιγμή θα αλλάξει και ενισχυτή[...]

 

Τώρα ξεκινάει να παίζει οπότε θα τον έχει για κάποιο διάστημα. Θα του πω να δοκιμάσει διάφορες θέσεις στο δωμάτιο. Εν τω μεταξύ αν υπάρχει και κάποιο άλλο γιατροσόφι είναι ευπρόσδεκτο.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί να συνδέσει έναν πυκνωτή στο ηχείο αλλά είναι μεγάλη πατέντα για κάτι που δεν αξίζει...

Γιατί λες ότι θα δουλέψει κάτι τέτοιο?

 

(Κι εγώ απλά να αλλάξω θέση τον ενισχυτή θα προσπαθούσα. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να δοκιμαζε αλουμινοχαρτο (!) γυρω απο τον ενισχυτη (οχι γυρω απο ολο το ηχειο του ενισχυτη ,μονη γυρω απο την "κεφαλη").Αν εχεις παρατηρησει χρησημοποιειτε πολυ στα ηλεκτρονικα της κιθαρας (ενταξει δεν ειναι ακριβως αλουμινοχαρτο....) και θεωρητικα πρεπει να δουλεψει (ως ηλεκτρομαγνητιξη μονωση)....Προσοχη μην ακουμπησει πουθενα και βραχυκυκλωσει τιποτα .....Καλη τυχη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λες ότι θα δουλέψει κάτι τέτοιο?

 

(Κι εγώ απλά να αλλάξω θέση τον ενισχυτή θα προσπαθούσα. )

 

Έτσι έχουμε κάνει και στον ερασιτεχνικό ραδιοφωνικό σταθμό που παίζουμε για να μην πιάνει εκπομπές από ραδιοταξί και τηλέφωνα η συσκευή τηλεφώνου που έχουμε στο στούντιο... Το γιατί δεν το ξέρω απλώς όταν ρώτησα γιατί βάλαμε τον πυκνωτή οι ηλεκτρονικοί εκεί μου είπαν ότι είναι για να μην έχουμε παράσιτα... Λογικά θα δουλεύει ως φίλτρο ο πυκνωτής... Λεπτομέρειες δεν ξέρω αλλά θα μάθω και θα επανέλθω αν χρειαστεί...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι λέγεται "Καψούρα FM"  ;D ;D ;D

Για ρώτα λεπτομέρειες, γιατί δεν είναι και καμιά τρελή πατέντα να βάλουμε έναν πυκνωτή στο μεγάφωνο. Αρκεί να μου πεις τα χαρακτηριστικά του, και αν μπαίνει σε σειρά ή παράλληλα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από άμεση επικοινωνία με τον ηλεκτρονικό μας μου είπε ότι για ενισχυτή δεν πρέπει να βάλεις πυκνωτή γιατί θα κάνει ταλαντώσεις, αλλά να χρησιμοποιήσεις "ζωνοπερατό φίλτρο" ή "υψιπερατό φίλτρο"... Τρέχα γύρευε... Γιατί πολύ απλά δεν του αλλάζει θέση???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου