Προς το περιεχόμενο

Προσφιλης θεση του επιλογεα σας



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψηφιστε αν θελετε ποια ειναι η πλεον χρησιμοποιουμενη θεση  του επιλογεα της κιθαρας σας. Στο poll αναφερω τις πλεον διαδεδομενες επιογες που εχει ενας κιθαριστας σε κιθαρες στρατ με 5θεσιους επιλογεις και τελε/les paul για κιθαρες με 3θεσιους.

Με διαφορα ο υπολογος για το thread  :) :) :) χρησιμοποιει την θεση 2.

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ στην τέλε μου προτιμώ μακράν την 1. Αν και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να σπρώχνει τον επιλογέα στη μέση για χρήση και των δυο μαγνητών.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και μου αρέσουν όλες οι θέσεις τις CP 60 μου (μια και με αυτήν παίζω περισσότερο) μπορώ να πω ότι περισσότερο με εμπνέει η θέση neck...

Αυτα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον παντα στη μεση (neck & bridge) σε κιθαρες με δυο μαγνητες εκτος απο σπανιες περιπτωσεις που παιζω πολυ βρωμικα οποτε χρησιμοποιω μονο τον bridge,στις strat παντα εχω blend pot οποτε παλι παιζω σχεδον παντα με τον neck & bridge μαζι (εξαιρεση η EJ strat oπoυ χρησιμοποιω μονο τον,απιστευτο, μεσαιο μαγνητη της),τις υπολοιπες θεσεις δεν τις χρησιμοποιω σχεδον ποτε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Strat..Κατά κόρον Neck & Middle

Από κει και πέρα, λόγω και του push pull στον neck, ότι τραβάει η όρεξή μου.

 

Στην humbukerotele μικρή προτίμηση στον neck.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα... αν και δεν περιέχει την θέση bridge + neck της στρατ με mods όπως πχ. στην μαμίσια Classic Player 50s. Υπενθυμίζω ότι έχει τα εξής:

 

κάτω tone για το bridge

πάνω tone για middle + neck

 

Οι μαγνήτες:

θέση 1, μόνο ο bridge

θέση 2, bridge + middle

θέση 3, μόνο ο middle

θέση 4, bridge + neck

θέση 5, μόνο ο neck

 

Aυτή λοιπόν που χρησιμοποιώ πάντα είναι η... 3. Η 2 ταιριάζει πάρα πολύ με fuzz πάντως, και τώρα τελευταία παίζω αρκετά και με την 4 στα καθαρά. Σε κιθάρες με humbuckers παίζω τα καθαρά με την θέση 2 (bridge & neck) και τα βρώμικα με bridge, εκτός από leads (ναι, παίζεις και leads, τρομάρα σου) που σχεδόν πάντα πάω στον neck (όπως και σε strats). Γενικά πάντως έχω μια απέχθεια προς τον καθαρό ήχο των bridge, o oποίος μου χρησιμεύει μονάχα σε humbuckers και κυρίως σε "βρώμικα".

 

Aπό όλο αυτό το μίνι χάος, αμφιταλαντεύτηκα για ψήφο μεταξύ της θέσης 3 και του bridge+neck για κιθάρες με δυο μαγνήτες. Ψήφισα τελικά την θέση 3 μιας και αυτή χρησιμοποιώ περισσότερο αυτόν τον καιρό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου