Προς το περιεχόμενο

Προσφιλης θεση του επιλογεα σας



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ 1 και 5 βλεπω. Εγω που παιζω 2 και 4:

α) ειμαι ολιγον τι ανωμαλος

β) πρεπει να παρω επειγοντως ενισχυτη της προκοπης

γ) δεν επρεπε να αγορασω strat ;D

 

γ)Απ: όντως, δώσ' τη σε μένα

 

Strat = θέσεις 2 & 4  

 

Τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χρησιμοποιώ κατα 90% τον neck μαγνήτη και στη στρατ και στην τέλε με τους π-90...Παρόλα αυτά το άλλο 10% στην στρατ πάει στη θέση 2(bridge-middle) και στην τέλε στον bridge όταν θέλω τα bluesy γκάζια της...Έχω κατά καιρούς διαπιστώσει βέβαια ότι στην στρατ το fulltone '69 fuzz μου συνεργάζεται απολύτως όμορφα με τον μεσαίο μαγνήτη αλλά δεν το έχω προσαρμόσει ακόμα στο παίξιμό μου!!!Time will show :)

 

P.S ωραίο θρεντ :)

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ερώτημα απάντησα 2 έχοντας στο μυαλό μου την κλασική θέση του Knopfler την οποία χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον.

 

Αναλυτικά όμως:

 

STRAT:

Θέση 2: Bridge + Middle (60%)

Θέση 4: Middle + Neck (20%)

Θέση 5: Neck (20%)

 

TELE:

Θέση 1: Bridge (33.3%)

Θέση 2: Middle (33.3%)

Θέση 3: Neck (33.3%)

 

335:

Θέση 3: Neck (60%)

Θέση 2: Middle (40%)

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχογράφηση, χρησιμοποιώ κάθε θέση.

Για live, εξαρτάται από πόσα όργανα υπάρχουν... Αγαπημένη θέση πάντως είναι η 1 στη Rickenbacker και στην Tele.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την στρατ s/s/s neck και neck-midle αλλα με τη νεα μου στρατ που ετοιμαζω Η/Η  ;D ;D(θα παρουσειαστει εντος ημερων) μαλλον θα εχου και οι 2 τον χρονο που τους αξιζει  ;) ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το Blackmorίσω ολίγον τι... αλλά πέρα από αρκετά πειράματα και δοκιμές στο "στήσιμο" του ήχου που θέλω να πάρω, είμαι μονίμως στον bridge (μονό ή διπλό) και εναλλάσω χρώμα στο σόλο μόνο με τον neck (μονό ή διπλό σε μέγεθος μονού)

 

Αγαπημένη μου πατέντα στις περισσότερες στρατ είναι JBjr ή Hot rail στην bridge θέση με στόκ μονό, ή lil 59 στη neck θέση. Εννοείται συνοδεύονται κυρίως από 3θέσιους διακόπτες.. και σε μία περίπτωση έχει γίνει πατέντα με μάστερ tone, και 2 vol για neck & bridge. Ο μεσαίος μαγνήτης είτε δεν υπάρχει, είτε τον έχω απλά για να "γεμίζει" το κενό στο pickguard, φυσικά μη συνδεμένο στο υπόλοιπο κύκλωμα.

 

Οι ενδιάμεσες θέσεις στις στάτ μου και ο μεσαίος μαγνήτης (σε όσες έμειναν αυτά τα χαρακτηριστικά) καθαρά και μόνο για λόγους προσωπικής ευχαρίστησης @ home!

 

Με τις Gibson μου σταθερά bridge, και τον neck μόνο για να αλλάξω "χρώμα" σε κάποιες φράσεις σε σόλο. Επίσης η μεσαία θέση απλά δεν κολλάει πουθενά...

 

Δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν οι ενδιάμεσες θέσεις και στις 2 περιπτώσεις χεχεχε ίσα ίσα που προσφέρουν πανέμορφα different tones, απλά στο ύφος που απαιτούν τα κομμάτια που παίζουμε η χρήση τους είναι απειροελάχιστη έως και άχρηστη.

 

Πάντως άν ήταν να υπήρχε μόνο και μία μόνο θέση που είναι ίσως η πιό απαραίτητη στο παιξιμό μου (όπως στην ψηφοφορία που γίνεται) είναι η θέση bridge.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εβαλα τιποτα γιατι δεν εχεις την επιλογη μου......τις χρησιμοποιω όλες το ίδιο.Αμα θελω να παιξω το Little wing σε bridge,βαζω Bridge,αμα το θελω σε Middle,βαζω Middle.Οπως μου τη βιδωσει.Ολες μου αρεσουν.Μου εχει τυχει να παιξω το rock n roll απο led zeppelin,μια σε bridge και μια σε bridge+middle. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου