Προς το περιεχόμενο

Ποια πετάλια για 80's heavy rock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...συντομα θα ειμαι κατοχος ενος randall rg 75 G2 series /// και σκεφτομουν να τον συνδιασω με καποια βασικα πεταλια - και να πειραματιστς - αλλα δεδομενου του οτι μεχρι προτινος επαιζα αποκλειστικα με Modeling κατσταστασεις δεν εχς ιδεα.

 

Ο ηχος που εχω χωρις αυτο να ειναι standard ειναι φαση dokken, skid row, danger danger και γενικως παλιομοδιτικες κατστασεις αλλα και συγχρονα πραγματα οπως andy timmons, vai, satriani κ.λ.π

 

Θα ηθελα λοιπον καποιο βασικο προσανατολισμο για καποια βασικα πεταλια, delay, overdrive ( Ισως ) , distortion ( ισως ) chorus, booster, reverb η οτι αλλο

 

 

απλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες και γενικως τι ειναι "καλο" η εχει τη φημη τοιυ καλου anyway

 

any help ???

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα φιλε μου.μια pedalboard θελει κοπο και χρημα.καλες μαρκες πεταλιων ειναι η Boss η ibanez η mxr και για τους τσιπιδες η behringer

θα σου προτεινω ενα συνδυασμο απο πεταλια

boss ds-1 (distortion) boss md-2 (heavy distortion) boss mt-2(metal) boss ce-1 chorus αν εχεις προβλημα με θορυβο παρε boss ns-2 η isp decimator μετα boss dd-7 digital delay βαλε και κανενα eq με κανενα compressor.(μην παρεις το cs-3 της boss βγαζει τρελο θορυβο).γενικα ψαξε στις μαρκες που σου ειπα.εγω ενα πεταλακι 25 ευρα behringer και ειναι τελειο.με λιγοτερο απο 250 ευρα μια πεταλιερα με behringer πεταλακια τη φτιαχνεις.

τωρα μπορεις να δωσεις κανενα 300αρι για καμια πετελιερα digitech η κανενα 500 αρι boss gt πεταλιερα.υπαρχει βεβαια και μια της boss me-25 με 148 ευρω που πιστευω οτι τα εχει ολα οσον αφορα κλασικους ηχους κια τρελα overdrive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν μπορείς να διαθέσεις λεφτά για τον Carl Martin Plexitone (overdrive/distortion/booster) τότε χτύπα το. Για βασικό chorus κανά EHX Small Clone (το μεγάλο φυσικά) ή το απίθανο Jam Waterfall Chorus (το καλύτερο chorus που είχα) και για delay κανά Boss DD-3 (σταθερή αξία) ή αν βρείς το παλιό DD-2 χτύπα το αλύπιτα. Άν θα παίζεις με την βρώμα του ενισχυτή και θέλεις κανά boost/extra gain χτύπα κανά Maxon OD-9 ή κανά Ibanez TS-9 ή το πιό φθηνό Digitech Bad Monkey. Δές τα και στο youtube ή καλύτερα ακόμα πήγαινε σε μαγαζιά να τα δοκιμάσεις.  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεδομενου του οτι μεχρι προτινος επαιζα αποκλειστικα με Modeling κατσταστασεις δεν εχς ιδεα.

 

Τι εννοείς;

 

Θα ηθελα λοιπον καποιο βασικο προσανατολισμο για καποια βασικα πεταλια, delay, overdrive ( Ισως ) , distortion ( ισως ) chorus, booster, reverb η οτι αλλο

Προσωπική άποψη δεν υπάρχουν βασικά εφφέ...Αλλά το θέμα είναι τι χρειάζεσαι κάθε φορά!

Αφού είσαι σε φάση που δεν ξέρεις ακριβως τι θες ή πήγαινε σε κανένα κατάστημα και δοκίμασε όσο περισσότερα μπορείς ή το καλύτερο(και κάτι που είχα κάνει κι εγώ) πάρε μία πεταλιέρα που θα έχει πάνω τα πάντα και για αρχή θα είσαι καλυμμένος!

 

απλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες και γενικως τι ειναι "καλο" η εχει τη φημη τοιυ καλου anyway

Ε,το να βρεις διάφορα brands δεν είναι και τόσο δύσκολο...Κάνε ένα search στο google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό γίνεις κάτοχος του Randall, ψάξε τον λίγο και δες τι ήχους μπορεί να σου προσφέρει. Αφού τον ψιλοεξαντλήσεις ασχολήσου με το τι παραμορφώσεις μπορεί να χρειαστείς (ένα TS-9 clone παίζει να είναι ότι χρειάζεσαι τελικά). Σχετικά με τα υπόλοιπα εφέ, όπως αναφέρθηκε δεν υπάρχουν βασικά και μη. Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι. Για 80's πάντως, ένα chorus και ένα delay δε θα πάνε χαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό γίνεις κάτοχος του Randall, ψάξε τον λίγο και δες τι ήχους μπορεί να σου προσφέρει.

 

+2112!

ξεζουμισετο το μηχανημα. λογικα παραμορφωσεις δεν θα χρειαστεις.

θα χρειαστεις ενα ψηφιακο delay για τα σολο σου τσεκαρε αυτα τα τα δυο

http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=140

http://www.digitech.com/en/products/digidelay

κανα chorus η flanger για τα καθαρα σου η και για τα βρωμικα.

με αυτο εχεις και τα δυο σε ενα!

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_effects/ibanez/cf7_chorusflanger/index.html

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτά, με δύο καλά πετάλια καθάρισες.

 

http://www.thomann.de/gr/visual_sound_v2h2o.htm

http://www.thomann.de/gr/visual_sound_v2jh1_jekyllhyde.htm

 

Θα τα έχεις όλα και με λιγότερα καλώδια, μετασχηματιστές κλπ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτεροι ηχοι της δεκαετιας του 80 βγηκαν απο τη παραμορφωση του ενισχυτη.

τα πεταλια που χρησιμοποιησαν οι τοτε βιρτουοζοι για να στρωσουν τον ηχο τους ηταν κατεξοχιν το RAT και το TS9. Εγω χρησιμοποιω ακομα αυτα τα δυο και ο ηχος ειναι σφιχτος και Killer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους // οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες, τα καθαρα του ειναι πολυ ομορφα και crunch καναλι επισης, τωρα το πιο πολυ gain στο αλλο καναλι ειναι too much για τα γουστα μου.

 

Μια ερωτηση εδω: υποθετω πως το Χ distortion που θα επιλεξω θα το κουμποσω επανω στο crunch καναλι ή στο καθαρο ;;;;

 

 

Που θα αποδοσεςι καλυτερα βαση εμπειριας σας ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους // οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες, τα καθαρα του ειναι πολυ ομορφα και crunch καναλι επισης, τωρα το πιο πολυ gain στο αλλο καναλι ειναι too much για τα γουστα μου.

 

Μια ερωτηση εδω: υποθετω πως το Χ distortion που θα επιλεξω θα το κουμποσω επανω στο crunch καναλι ή στο καθαρο ;;;;

 

 

Που θα αποδοσεςι καλυτερα βαση εμπειριας σας ;;;

για ελαφρυ ηχο καντο στο clean αλλα για ποιο πολυ fuzzia καντο στο CRUNCH Αλλα μπορει να εχει θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου