Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει μουσικη για... υπνο?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να αναρωτιεται, μετα απο λιγο ομως... κοιμαμαι και το ξεχναω μεχρι την επομενη φορα. Υπαρχουν αραγε μουσικες που εχουν ως σκοπο να μας ριξουν... στην αγκαλια του Μορφεα? ;D. Δεν μιλαω για προσωπικο επιπεδο, για καποια μουσικη που μας ειναι τοσο αδιαφορη ωστε εν τελει να μας νυσταζει αλλα για συγκεκριμενες συχνοτητες και ηχους με επιστημονικα αποδεδειγμενη επιδραση στον ανθρωπινο εγκεφαλο, κατι αντιστοιχο με τις συσκευες  υπερηχων που διωχνουν τα εντομα. Σιγουρα ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι πιο περιπλοκος απο των εντομων ::) και διαφερει πολυ απο ατομο σε ατομο αλλα δεν θα μπορουσε να υπαρχει κατι τετοιο? Κατι που να μας χαλαρωνει ομως να μην μας βλαπτει οπως τα υπνωτικα χαπια ή οι λαικες λυσεις αλκοολ και τσιγαριλικια...

 

Σιγουρα το θεμα δεν ειναι γραμενο για το 'Μουσικη & Μουσικοι' και σε λιγο θα καταληξει στο περι ανεμων (στην καλυτερη) αλλα ειπα να το ρισκαρω, μπορει οντως να εχουν γινει μελετες και καποιος να εχει ακουσει κατι ή απλα να ειμαι ο προφητης μιας νεας ταξης πραγματων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σιγουρα υπαρχει,αν ψαξεις θα βρεις θεραπειες και μελετες π γινονται

σε ατομα π εχουν μεγαλης διαρκειας αυπνια,αλλα ,μπορει να βοηθησει

και ατομα π δεν εχουν αυπνιες.

εγω παντως κοιμαμε χαλαρα σε 2 λεπτα με mantra.

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν μπορεσα ποτε να κοιμηθω με μουσικη.

Αν εχει ενδιαφερον κανει το μυαλο μου να δουλευει και δεν με παιρνει ο υπνος, αν βαλω κατι χωρις ενδιαφερον για να μη απασχολει το μυαλο μου, απλα μου σπανε τα νευρα που ακουω μουσικη τοσο ανουσια και παλι δεν κοιμαμαι.  :P

 

Εχω βρει τη λυση για ονειρα γλυκα αλλου.

Ακουω "παραμυθια".

Αλλα λιγο διαφορετικη διαδικασια απ'οτι σε παιδια.

Μου αρεσαν παντα οι ελληνικες ταινιες.

Τις μετετρεψα σε mp3 και τις ακουω με μικρο ακουστικο.

Σε 5-10 λεπτα αντε γεια.

Αυτο το κανω απο πολυ παλια, τοτε δεν υπαρχαν mp3 κλπ.

Τις ειχα σε βιντεοκασετες, τις εβαζα στο βιντεο να παιζουν, εκλεινα το φως της τηλεορασης και εβαζα το ακουστικο στην τηλεοραση για να ακουω μονο.

;D ;D ;D

Να το κοιταξω λετε? ή δε τρεχει? Αν ηταν τπτ θα το ειχα καταλαβει τοσα χρονια. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνονόματος έχει απόλυτο δίκιο και συμφωνώ 1000%. Πάρα πολλές φορές έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον ύπνο μου - ξέρετε πώς είναι, την ώρα που είσαι ξαπλωμένος σου έρχονται όλα στο μυαλό και δεν σε αφήνουν να κοιμηθείς. Βοηθάει πάρα πολύ ένα mp3 player με μικρά ακουστικά-ψείρες που μπορείς να τα φορέσεις την ώρα που έχεις το κεφάλι σου στο μαξιλάρι χωρίς να σε ενοχλούν.

 

Δεύτερη καλύτερη λύση είναι πολύ ήπια κλασσικοειδής μουσική από σάουντρακ, όπως πχ. του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, ή και κλασσική, αλλά καλύτερο είναι να μην την γνωριζεις πολύ καλά για να μην κολλάει το μυαλό σου σε αυτή.  Η πρώτη και καλύτερη είναι κάποια audiobooks (ψάξτε στον Γκούγκλη, νομίζω τα είχαμε συζητήσει και παλιότερα κάπου εδώ γύρω, είναι βιβλία διαβασμένα από προσεγμένους - και ορισμένες φορές διάσημους - ηθοποιούς). Αυτό τον καιρό έχω κι ακούω το Dark Tower I του Στέφεν Κινγκ. Bάζω το sleep timer του Ipod στα 15 λεπτά και με επιτυχία 100% έχω πέσει ξερός μέχρι τα 12-13. Εκπληκτικά πετυχημένη λύση (τουλάχ. για μένα). Δοκιμάστε το...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν μπορεσα ποτε να κοιμηθω με μουσικη.

Αν εχει ενδιαφερον κανει το μυαλο μου να δουλευει και δεν με παιρνει ο υπνος, αν βαλω κατι χωρις ενδιαφερον για να μη απασχολει το μυαλο μου, απλα μου σπανε τα νευρα που ακουω μουσικη τοσο ανουσια και παλι δεν κοιμαμαι.

Ετσι ακριβως ειναι, δυστυχως.

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Rich_(musician)

 

Kαι είσαι έτοιμος.

Διάβασε και για τα sleep concerts

Μαλιστα :). Απ' οτι βλεπω ο πρωτος του δισκος κυκλοφορησε απο την... hypnos, αρα ειμαστε σε καλο δρομο, θα το ψαξω ;)

Αυτό τον καιρό έχω κι ακούω το Dark Tower I του Στέφεν Κινγκ.

Δεν προσπαθεις ασυναισθητα να το μεταφρασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο ασχετο αλλα για ενα χρονο περιπου κοιμομουνα μονο με hendrix για να εμπεδωσω καλυτερα το παιξιμο του κ να παιζω σαν κ αυτον χαχαχαχα

 

εγω παλι προβλημα με υπνο δεν εχω αλλα παντα μου αρεσει να βαζω λιγο μουσικη πριν κοιμηθω!

 

ιδικα Motorhead σοβαρα μιλαω ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθεις ασυναισθητα να το μεταφρασεις?

 

Μπα, η μετάφραση γίνεται αυτόματα και το μυαλό μου δεν απασχολείται καθόλου... δλδ απασχολείται μεν αλλά ήπια & χωρίς να τρέχει στα άλλα τα στρεσσογόνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με έχει πάρει ο ύπνος ακούγοντας Fields of The Nephilim...

Πάντως κάπου είχα κατεβάσει ένα προγραμματάκι που εξέπεμπε ήχους κατάλληλους για ύπνο - θα το ψάξω και θα επανέλθω!

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν μπορεσα ποτε να κοιμηθω με μουσικη.

Αν εχει ενδιαφερον κανει το μυαλο μου να δουλευει και δεν με παιρνει ο υπνος, αν βαλω κατι χωρις ενδιαφερον για να μη απασχολει το μυαλο μου, απλα μου σπανε τα νευρα που ακουω μουσικη τοσο ανουσια και παλι δεν κοιμαμαι.  :P

 

 

 

Αδελφε δε μπορεις να φανταστεις ποσο συμπασχω!!!!! Μια ζωη το ιδιο προβλημα, βεβαια προβλημα γινεται οταν συμβιωνεις με αλλους που εχουν το συνηθειο να ακουν μουσικη στον υπνο ή σε πλαισια διακοπων κτλ....

 

Παντως δε θελω ουτε να θυμαμαιτη φαση στο στρατο, τι ζορι ειχα φαει με τη κοκκινου που ηταν κ τοτε στα πανω της.....

                                              ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου