Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει μουσικη για... υπνο?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Προτείνω ανεπιφύλακτα ωτοασπίδες από κερί για ύπνο (όχι από σιλικόνη γιατί ερεθίζουν το δέρμα αν της φοράς όλο το βράδυ) δοκιμάστε

 

δεν ειναι καλο για τα αυτια να φορας ωτασπιδες για τοσες πολλες ωρες, και οι ωτασπιδες κεριου εχουν το μειονεκτημα οτι κομματακια μπορουν να μπουν στο ear canal..

 

εγω οταν τα πραγματα ηταν δυσκολα (βλεπε θεμελια πολυκατοικιας διπλα), χρησιμοποιουσα το εξης: ηχος καταιγιδας, με τα πεντε-δεκα λεπτα φουλ κεραυνων μπουσταρισμενα και σε λουπα. ηταν το μονο πραγμα που βρηκα που ειναι στις συχνοτητες του κρουστικου γερανου (.. ο διαβολος ..  ;D ;D) που χτυπαει τα θεμελια ανα μερικα δευτερολεπτα, οποτε σε λιγο κοιμοσουν .. ειχα ενα cdplayer με μικρα ηχεια στην κρεβατοκαμαρα και στις 7.30 το πρωι play και παλι υπνος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστευω πως η καλυτερη μουσικη για υπνο ειναι αυτη που μας κανει να αισθανομαστε ομορφα και "ασφαλεις" ότι αυτό που ακουμε ειναι καλο ειτε μεταλ ειτε κλασσικη ειτε Θωδη. Πολυ πιθανο να την εχουμε συνδυασει με καλες αναμνησεις και να μας κοιμιζουν αυτες και οχι τοσο η μουσικη αυτη καθ' αυτη.

 

Παντως κορυφαιο κομματι για υπνο για μενα ειναι το Ice απο Camel και το Peruvian Skies απο Theater.

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

SOS!!!!!!!

Εχω τεραστιο προβλημα,θα υπερεκτιμησω την βοηθεια σας!

 

Εχω μια ιδιαιτερη κατασταση στα αυτια μου που λεγεται hyperacusis(υπερευαισθητη ακοη κυριως στις υψιλες συχνοτητες και πονο)...συν οτι ζω σε ισογειο και ακουγεται ο καυστηρας απο κατω!Υπαρχει καποιος ηχος που να μπορει να το καλυψει και να βοηθησει στον υπνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ωτοασπιδες δεν κανουν δουλεια? Αν και συνηθως με τις απλες δημιουργειται προβλημα, καποιος ειδικος μπορει να σου φτιαξει ενα ζευγαρι στο σχημα του αυτιου σου ακριβως, και μαλιστα με μια μικρη τρυπα στη μεση ωστε να διαφευγει η πιεση απο το αυτι.

 

Γιατί δε δοκιμαζεις κατι σε ήχους της φυσης? Για ενα φεγγαρι ειχα φαει κολλημα και κοιμομουν με ενα σιντι στο repeat απο θαλασσα και λιγο αερακι (σκεπαζομουν κιολας αφου ενιωθα το κρυο :D) Μετα μπορεις να πας σε απαλη μουσικη, χωρις πολυ ρυθμο, για να μην πω καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε την εποχη που υπηρετουσα την μαμα πατρίδα. Τίγκα στο κασσετοφωνο οι Metallica (Ακουγε ολος ο θαλαμος απο τα ακουστικα μου, αλλα εγω τον υπνο μου τον επαιρνα. Αργότερα στη θητεία μου το γύρισα σε orbital με το "in sides" και πετυχα να βλεπω ΚΑΙ ονειρα παρακαλω. Αυτα ηταν. Απαραίτητη προυπόθεση να εισαι πτώμα απο την κουραση :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κάθε φορά που θα βάλω το Night Ride Home της Joni Mitchell ...... ζντουπ.

 

Σημειωτέον ότι μου αρέσει πάρα πολύ σαν άλμπουμ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κάθε φορά που θα βάλω το Night Ride Home της Joni Mitchell ...... ζντουπ.

Ακόμα και εάν το ακούσεις στις 1ο.οο το πρωϊ? Ή το παθαίνεις μόνο βράδυ?

Θα το παίξεις την άλλη εβδομάδα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και εάν το ακούσεις στις 1ο.οο το πρωϊ? Ή το παθαίνεις μόνο βράδυ?

Θα το παίξεις την άλλη εβδομάδα?

 

Αυτό σκεφτόμουνα. Είναι συνήθως ώρα που γυρνάω σπίτι και λείπουν τα γυναικόπαιδα, ζεσταίνω τις λάμπες, ένα ουισκάκι, βρίσκουμε το sweet spot, πόδια στο τραπεζάκι και ..... λογικό επακόλουθο. Και ο Paul Simon στην πρώιμες προσωπικές του δουλειές. Και βέβαια η σχολή του μπαρόκ..

 

Δεν μας βλέπω να παίζουμε Mitchell. Δουλεύει πολύ ο μπασίστας της.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ωτοασπιδες δεν κανουν δουλεια? Αν και συνηθως με τις απλες δημιουργειται προβλημα, καποιος ειδικος μπορει να σου φτιαξει ενα ζευγαρι στο σχημα του αυτιου σου ακριβως, και μαλιστα με μια μικρη τρυπα στη μεση ωστε να διαφευγει η πιεση απο το αυτι.

 

Γιατί δε δοκιμαζεις κατι σε ήχους της φυσης? Για ενα φεγγαρι ειχα φαει κολλημα και κοιμομουν με ενα σιντι στο repeat απο θαλασσα και λιγο αερακι (σκεπαζομουν κιολας αφου ενιωθα το κρυο :D) Μετα μπορεις να πας σε απαλη μουσικη, χωρις πολυ ρυθμο, για να μην πω καθολου.

 

Αυτο με τις ωτοασπιδες δεν το γνωριζα...φοραγα τις κλασσικες απο αφρωδες υλικο και μου καναν ωτιτιδα λογω ευαισθησιας.. Ποιος ειδικος κανει αυτο που λες?

 

Λεω να παρω ντεσιμπελομετρο να μετρησω σε τι ντεσιμπελ ειναι ο ηχος του καυστηρα,ωστε να δω αν υπαρχει κατι σε μουσικη η ρυθμο που να το καλυπτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου