Προς το περιεχόμενο

Εξάντληση Διαθέσιμων Activations


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά γνώστες κ μη (όπως κ του λόγου μου) του home recording. Το πρόβλημά μου είναι ότι αφού παιδεύτηκα για την εγκατάσταση κ την λειτουργία του Lexicon Omega Audio interface σε συνδυασμό με το (λειτουργικό!!) Cubase le 4 software έκανα format στο pc μου. Κατόπιν τούτου, την επόμενη φορά που πήγα να εγκαταστήσω το όλο σύστημα (cubase, drivers, vst κ τα ρέστα) δεν άνοιξε η σελίδα της Steinberg (από την οποία κατεβάζεις το Activation code) πράγμα που συνεχίζεται για πάνω από 25 μέρες κ με έχει φέρει σε μια μικρή απελπισία. Αν κάποιος αντιμετώπισε, αντιμετωπίζει ή ....ευαισθητοποιήθηκε από το πρόβλημά μου ας βοηθήσει.

 

Τα σέβη μου κύριοι!!!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο καταλαβαίνω, έκανες ήδη εγκατάσταση μια φορά το πρόγραμμα και πήγες να το επανεγκαταστήσεις?

 

Οι περισσότερες εταιρείες δίνουν ένα όριο online ενεργοποιήσεων (για ευνόητους λόγους). Δεν ήξερα ότι η Steinberg δίνει μόνο μία  ??? ??? και επίσης νόμιζα ότι όλα τα προϊόντα της προστατεύονται από USB lock έτσι κι'αλλιώς...

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, απορώ που δεν επικοινώνησες ήδη με το customer support της εταιρείας. Το γεγονός ότι πήρες το software μαζί με την κάρτα ήχου δεν σε κάνει λιγώτερο πελάτη τους απ'ότι αν το αγόραζες μεμονωμένα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα φανούν ασυνεπείς ως προς το πρόβλημά σου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα φίλε το support για Ελλάδα είναι ο Νάκκας ενώ εγώ το έχω πάρει απο Thomann. Εχω ήδη επικοινωνήσει μαζί τους για κάποιο άλλο πρόβλημα αλλά στο συγκεκριμένο δεν πιστεύω να βγει κάτι. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως αδερφέ.

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος Thomann και Νάκας φίλε μου .... Με την ίδια την Steinberg να επικοινωνήσεις ! Αλλιώς άκρη δεν βγάζεις....

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος Thomann και Νάκας φίλε μου .... Με την ίδια την Steinberg να επικοινωνήσεις ! Αλλιώς άκρη δεν βγάζεις....

 

Ακριβώς! Τι να σου κάνει ο dealer σ'αυτή την περίπτωση. Είναι πρόβλημα καθαρά "διαδικαστικό" που αφορά την Steinberg και εσένα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TGL έχεις εν μέρει δίκιο όσον αφορά τις ενεργοποιήσεις. Έχω κάνει 4-5 φορές activate χωρίς κανένα πρόβλημα κ δεν έλαβα κάποιο mail που να με προειδοποιεί η κάποια άλλη ένδειξη. Πιστεύω δεν είναι λογικό να τίθενται τέτοιοι περιορισμοί όταν κρατάς ένα original προιόν. Θα την παλέψω με τα τηλέφωνα να δω που θα με ωγάλει η ιστορία. :-\thanks guys

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είμαι σίγουρος εαν κατάλαβα καλά, αλλα:

 

1. To Cubase πάει μαζί με dongle (εκτώς αν το αλλάξανε ΠΟΛΥ πρόσφατα), άρα, τι activation, ακριβώς χρειάζεσαι; Εγώ έχω (άκομη) το Cubase 3 (SL3) και το έχω σε ετούτον τον Η/Υ, μετά απο format, ΚΑΙ στον laptop, και όποτε είναι μετακινώ το dongle. To LE 4, δεν έχει dongle?

 

2. Συνήθως, αν θυμάμαι καλά, η Steinberg δίνει 2 installs, και όχι 1.

 

Πάντως, πήγαινε εδώ: http://www.steinberg.net/en/support.html και δες τι παίζει, ή επικοινώνησε μαζί τους. Αφού το έχεις αγοράσει, είσαι εντάξει και θα λυθεί το πρόβλημα, μη φοβάσαι!

 

ΕΔΙΤ: Υπάρχει LE 4?!?!?!? Γιατί στη σελίδα της Steinberg, δε φαίνεται να υπάρχει. υπάρχει το cubase 4, το Cubase AI 4 και το Cubase Essential 4. Αυτά...

 

Μήπως είναι παλαιότερο LE? και άρα δε σου βγάζει τη σελίδα γιατί είναι παλιό;

 

Υποθέτω τώρα, έτσι, δεν είμαι και σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Νικόλα το story με το cubase k το lexicon είναι ότι σε κάθε υπολογιστή που το κουμπώνεις πρέπει να κάνεις κ καινούργια ενεργοποίηση με καινούργιο activation code το οποίο λαμβάνεις εισάγοντας το αμέσως προηγούμενο που χρησιμοποίησες. Οπως προανέφερα το έχω ήδη ενεργοποιήσει ουκ ολίγες φορές χωρίς πρόβλημα. Δεν κταλαβαίνω τί εννοείς με το dongle! (ασχετοσύνη μου). Standard code είναι?

  Όσο για το le 4, είναι μια light version του cub 4. Eυχαριστώ!!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το πιθανότερο είναι ότι η συγκεκριμένη έκδοση είναι ειδική για να βγαίνει μόνο ως bundled software και τίποτα παραπάνω, γι' αυτό και δεν υπάρχει documentation στο site της Steinberg.

Ως εκ τούτου, είναι λογικό να μην λειτουργεί με iLok αλλά με απλό activation μέσω internet.

 

Αφού έγιναν 4-5 ενεργοποιήσεις, είναι λογικό να έπιασες το όριο φίλε VietMan. Το ότι δεν σε προειδοποίησε το πρόγραμμα είναι ένα άσχημο σημείο αλλά δεν είναι ότι σε πούλησε η Steinberg, μην υπερβάλλουμε.

Η λύση είναι απλή και στην είπαν παραπάνω τα παιδιά, email στο support desk της Steinberg με το serial number που έχει το Cubase σου και δες τί θα σου πούνε. Το πιθανότερο είναι να σου ενεργοποιήσουν εκ νέου το πρόγραμμα αλλά για να μην κάνουμε υποθέσεις, επικοινώνησε και βλέπεις.

 

EDIT: Το iLok ή USB dongle γενικά είναι μια ηλεκτρονική συσκευή ενεργοποίησης λογισμικού, μοιάζει με USB flash drive, είναι κάτι σαν το κλειδί που χρειάζεται να "βλέπει" το πρόγραμμα για να λειτουργήσει (πολύ χοντρικά).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου