Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει μουσικη για... υπνο?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο με τις ωτοασπιδες δεν το γνωριζα...φοραγα τις κλασσικες απο αφρωδες υλικο και μου καναν ωτιτιδα λογω ευαισθησιας.. Ποιος ειδικος κανει αυτο που λες?

 

Λεω να παρω ντεσιμπελομετρο να μετρησω σε τι ντεσιμπελ ειναι ο ηχος του καυστηρα,ωστε να δω αν υπαρχει κατι σε μουσικη η ρυθμο που να το καλυπτει..

 

Για Θεσ/νικη μπορω να σου πω αυριο που θα ρωτησω. Απο Αθηνα δε γνωριζω τιποτα. Βρηκα ομως αυτο το site, http://www.akoh.gr/  με καθε επιφυλαξη και φυσικα να γνωριζεις οτι ειμαι εντελως απειρος στο θεμα, απλα ετυχε να ακουσω καλα λογια για τη λυση των επι παραγγελια ωτοασπιδων.

 

Μπορεις να τους στειλεις ενα mail ή να παρεις ενα τηλεφωνο για να σου βρουν την καλυτερη λυση. Απ'οτι βλέπω εχουν και καποια cd για τον υπνο, μπορεις να ρωτησεις για λεπτομερειες :)

 

Βεβαια, εχεις ρωτησει το γιατρο που σε εξετασε για τη συγκεκριμενη παθηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας και χαρα σας,οπως ειπε και καποιος πσραπανω χρειαζετε να θελουμε να ηρεμισουμε και να ερθουμε σε κατασταση υπνου η ακομα και αν  εχουμε τις λεγομενες αυπνιες,παλι προυποθεση ειναι να θελουμε να ηρεμησουμε.. 8).Οποτε με τη σειρα μου να προτεινω μερικα σχηματακια που τουλαχιστον σε μενα λειτουργουν.

 

 

LAMP OF THE UNIVERSE-oles oi kikofries toys ;D

 

OHIA-oles pali me emfash sto LIONESS

 

kati tis apo-16HORSEPOWER KAI WOVEN HAND

 

Brian Davidson's-Every Which Way

 

ELOY-dawn

 

Gandalf - Gandalf(1969)

 

CAUSA SUI-summer sessions vol.3

 

kati tis apo-ULTIMATSE SPINACH,apo BRAIBOX,BRAINTICKET

 

PINK FLOYD safws :)

 

GONG

 

MY SLEEPING KARMA

 

SIGkati tis apo-ANATHEMA kai ANTIMATTER ;)

 

LUNATIC SOUL

 

CHROMA KEY-ola :)

 

DAVID GILMOUR-on an island

 

ION(mh gelate wre  ;D)

 

Of the Wand & the Moon

 

KITARO

 

kati apo palia idietera PORCUPINE TREE kai project toy wilson opws-NO MAN

 

Agalloh-The Mantle(gia toy pio..sapioys ;D)

 

kati tis apo-AIR  kai    MOBY

 

LOREENA McKENNIT

 

MAD SEASON-wake up young man(μεμονομενο κοματι αλλα ενοια σας μπενει και στο repeat ;))

 

The American Analog Set - from our living room to yours

 

the appleseed cast - mare vitalis

 

Tommy Emmanuel-Only

 

yndi halda - enjoy eternal bliss ,  GOD IS AN ASTRONAUT ,  MONO (για πιο post φασεις)

 

MAGIC CARPET-omonimo

 

The Ceyleib People

 

SATWA

 

Third Ear Band

 

Bobb Trimble

 

FREE-ta 2 prwta

 

kati tis apo-COLOUR HAZE

 

Unkle-Never Neverland

 

portishead(αν και δεν εγγυουμαι ηρεμο υπνo.. ;D)

 

ΜΑΝΤΡΟΥΓΚΑΝΤΑ  8)

 

 

εεε  απο ολα αυτα κατι θα ταιριαξει στον καθενα  ::)

αα, και.. far out το ομωνυμο  ;D ;D

 

by the way,ωραιο θεμα  :D

 

all in time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ... ;D προφανως εγω αναφερθικα στο σκελος της ερωτησης που δεν πολιενδιεφερε τον bixlas αλλα και παλι κατι χρησιμο θα βγει απο ολα αυτα πιστευω(κακως δεν διαβασα προσεκτικα το αρχικο ποστ.. ::))

all in time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, εχεις ρωτησει το γιατρο που σε εξετασε για τη συγκεκριμενη παθηση?

 

Nαι εχω παει στον γιατρο!!Δυστυχως ειμαι Αθηνα...Θα κοιταξω ομως το site που βρηκες..

 

Τhank you!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιμάμαι σπάνια με μουσική. Αυτό συμβαίνει σε ταξίδια (και ειδικά σε μακρινά)... Π.χ. θυμάμαι στο ταξίδι που κάναμε με μια αποστολή από Πάτρα (από Κυπαρισσία είμαι, απλά σπουδάζω Πάτρα  ;D) στη Σερβία και πήγαμε οδικώς. Ε... 18 ώρες ταξίδι μόνο με μουσική πέρασε!  ;)

 

Στο σπίτι πάντως μόνο με ραδιοφωνικές εκπομπές μπορώ να κοιμηθώ. Παλαιότερα (όταν κοιμόμουν πιο νωρίς με Fight Club) και τώρα που πέφτω λίγο πιο αργά με "Ανεμολόγιο" στο ΣΚΑΪ...

 

Επίσης, όταν η κούραση με καταβάλει, μπορώ να κοιμηθώ και μέσα σε κλαμπ... Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι, ύστερα από μεθύσι σε πάρτυ φίλων μου, την είχα πέσει σ' έναν καναπέ και κοιμήθηκα σαν πουλάκι...

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μάλλον στο άλλο άκρο...

ΔΕ μπορώ να κοιμηθώ χωρίς μουσική....χωρίς να παίζουν κάτι τα ακουστικά μου..

Οτιδήποτε....μα οτιδήποτε όμως.... μέχρι και Coroner και Carcass με θυμάμαι να βάζω...οτιδήποτε και σε κανονική ένταση.... Πραγματικά δε μπορώ χωρίς μουσική στον ύπνο. Νιώθω ότι κάτι λείπει...

 

Αγαπημένο σάουντρακ ( :P) το ομώνυμο απ' το Islands των King Crimson... τέλειο για την περίσταση....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν υπάρχουν μουσικές ιδανικές για ύπνο υπάρχει όμως αυτό το προγραμμα το οποίο παράγει κάποιες συχνότητες οι οποίες προσπαθούν να φέρουν τον εγκέφαλο σε λειτουργία 5hz που είναι και η συχνότητα που λειτουργεί ο εγκέφαλος κατα την διαρκεια του 'υπνου  ::)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Κατά τη γνώμη μου, όταν ο εγκέφαλος μου τείνει προς την απόλυτη ηρεμία, θέλω τα αυτιά μου να "ερεθίζονται" όσο το δυνατόν λιγότερο... ;) Λίγοι είναι οι δίσκοι που θα συνιστούσα σε κάποιον που θα ήθελε να παρασυρθεί στο πιο γλυκά χάδια του Μορφέα...

Παραθέτω 2 απο αυτούς:

 

1) Brian Eno -> Ambient 1: Music For Airports

2) Max Richter -> The Blue Notebooks

 

Καλή ακρόαση..!!!

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου