Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει μουσικη για... υπνο?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λιγο ασχετο αλλα για ενα χρονο περιπου κοιμομουνα μονο με hendrix για να εμπεδωσω καλυτερα το παιξιμο του κ να παιζω σαν κ αυτον χαχαχαχα

 

 

άσε και εγώ έχω επιχειρήσει διάφορα αλλά μου φαίνεται ότι η υπνοπαιδεία δεν λειτουργεί στο Rock... :-[ :-[ :-[ :-[  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

πάντως είναι ωραίο να κοιμάσαι με μουσική. Χαμηλά , ίσα ίσα να ακούγεται!

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπαρχουν διαφορα audio αρχεια με σκοπό τη χαλάρωση και την "προσομοίωση" του διαλογισμού.

 

Βασίζονται ως επί το πλείστον σε χαμηλές συχνότητες, ελαφρά διαφορετικές σε κάθε αυτί (ακούς με ακουστικά). Το διακρότημα τους (ας πουμε οτι ειναι η ταλάντωση που δημιουργείται από τη διαφορά των δύο) βρίσκεται σε συχνότητες που παρατηρούνται στον εγκέφαλο κατά τη χαλάρωση, το διαλογισμό ή το στάδιο αμέσως πριν τον ύπνο.

δείτε πχ. (πρεπει να υπαρχει και audio sample εκει)  www.centerpointe.com

 

Ισως δεν ειναι και πολυ τεκμηριωμένο επιστημονικά αλλά δουλεύει. Κατι αντίστοιχο συμβαίνει με την Ινδική κλασσικη μουσική και τα drones του sitar. Προυποθεση βεβαια να θες και εσυ ο ιδιος να χαλαρωσεις, αλλιώς σου σπάει τα νέυρα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αραγε μουσικες που εχουν ως σκοπο να μας ριξουν... στην αγκαλια του Μορφεα?

 

Vladimir Ussachevsky - Soothing Music for Babies (Vol. 1 & 2)

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα απο τα πλεον υποτονικα αλμουπ ιδανικο για οσους πασχουν απο αυπνιες (μονο το heavy fuel στη δευτερη πλευρα σε ξυπναει απο το ληθαργο) ειναι το On every street (D. Straits)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα μουσικουλα πριν πεσω για υπνο.

 

Συνηθως βαζω μια σειρα συλλογων που μου εχει γραψει 1 φιλος με μπλουζ μουσικους τις γειτονιας,για καποιους απο αυτους δεν εχει ουτε τα Lyrics στο internet.Ο γνωριμος ηχος και οι απλες φρασεις στη πεντατονικη μου ειναι τοσο γνωριμες που με χαλαρωνουν και με κοιμιζουν.

Η βαζω καμια Jazz ειναι τοσο δυσκολη να καταλαβει καποιος του μουσικου επιπεδου τι γινεται που απο ενα σημειο και μετα σταματαω να το σκεφτομαι κ απλα χαλαρωνω στο ρυθμο της. :P

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Steve Vai - Call it sleep

-528 hz - love signal & DNA repair (λεμε τωρα..)

-Aργη κλασσικη Ινδικη μουσικη με Sitar και tabla

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως ειναι, δυστυχως.Μαλιστα :). Απ' οτι βλεπω ο πρωτος του δισκος κυκλοφορησε απο την... hypnos, αρα ειμαστε σε καλο δρομο, θα το ψαξω ;)Δεν προσπαθεις ασυναισθητα να το μεταφρασεις?

 

Nα σε πληροφορήσω μόνο ότι έχει τεσταριστεί από 2 άτομα με 100% επιτυχία.

 

Για την ακρίβεια, μια μέρα τον έβαλα να τον τσεκάρω πρώτη φορά ,την ώρα που είχε διαφημίσεις η τιβι σε κάτι που έβλεπα

και τελικά δεν το είδα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν διαφορα audio αρχεια με σκοπό τη χαλάρωση και την "προσομοίωση" του διαλογισμού.

 

Βασίζονται ως επί το πλείστον σε χαμηλές συχνότητες, ελαφρά διαφορετικές σε κάθε αυτί (ακούς με ακουστικά). Το διακρότημα τους (ας πουμε οτι ειναι η ταλάντωση που δημιουργείται από τη διαφορά των δύο) βρίσκεται σε συχνότητες που παρατηρούνται στον εγκέφαλο κατά τη χαλάρωση, το διαλογισμό ή το στάδιο αμέσως πριν τον ύπνο.

δείτε πχ. (πρεπει να υπαρχει και audio sample εκει)  www.centerpointe.com

 

Ισως δεν ειναι και πολυ τεκμηριωμένο επιστημονικά αλλά δουλεύει. Κατι αντίστοιχο συμβαίνει με την Ινδική κλασσικη μουσική και τα drones του sitar. Προυποθεση βεβαια να θες και εσυ ο ιδιος να χαλαρωσεις, αλλιώς σου σπάει τα νέυρα!

 

Αυτοί οι ήχοι "κυκλοφορούν" στο internet ως "binaural beats", όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει περισσότερο.

 

Η λογική είναι -όπως λέει και ο φίλος στο quote- ότι ο εγκέφαλος πιάνει την ελάχιστη διαφορά συχνότητας ανάμεσα στο δεξί και αριστερό κανάλι (παίζουν pure tones μέσω ακουστικών) με αποτέλεσμα να δημιουργείται (υποτίθεται) ένα εγκεφαλικό κύμα συχνότητας ίσης με την διαφορά των L και R, πράγμα που επηρρεάζει την εγκεφαλική δραστηριότητα. Πχ. διαφορά 15Hz είναι συνηθισμένη δραστηριότητα, 5Ηz είναι βαθύς ύπνος, 25 είναι έντονη εγρήγορση κτλ... Αυτές οι τιμές δεν είναι αυθαίρετες, έχουν προκύψει από μετρήσεις σε ανθρώπους σε εργαστήρια.

 

Απ'τη λίγη πείρα που έχω κι'εγώ με το θέμα, θα'λεγα ότι ψιλοδουλεύει, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι απλά placebo effect. Πρέπει να προσπαθήσεις κι'εσύ λίγο φυσικά... δεν είναι ότι πατάς το play και πέφτεις πχ. για ύπνο αμέσως!

 

Είχα φτιάξει ένα πρόγραμμα παλιότερα που προγραμματίζει και αναπαράγει τέτοιους ήχους, εξάγει και σε wav. Αν ενδιαφέρεται κανείς στείλτε μου pm και σας το στέλνω. Λογικά θα το βρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@infectme247: πολυ σωστα.

 

παντως το ολο κονσεπτ δουλευει και δεν ειναι placebo... Οι ηχοι αυτοι δεν ειναι σχεδιασμενοι για υπνο αλλα για βαθια χαλαρωση (κ σαν παρενεργεια μπορει να κοιμηθεις οπως γινεται κ στη γιογκα καμια φορα!) ... επισης, πανω στους pure tones που αναφερεις να συμπληρωσω οτι προσθετουν διαφορους ηχους οπως βροχη, θιβετιανα γκονγκ ή απαλη new age μουσικη (ή "μουσικη")... ενω αναλογα το ποσο χαμηλωνουν οι συχνοτητες, σε παν κ αντιστοιχα 'βαθια' . Ομως θελει καποια συνηθεια.

 

οσοι ασχολουνται με διαλογισμο ας το δοκιμασουν. αν εχει κανεις ομως πολυ ενταση καλυτερα να εκτονωθει αλλιως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφε δε μπορεις να φανταστεις ποσο συμπασχω!!!!! Μια ζωη το ιδιο προβλημα, βεβαια προβλημα γινεται οταν συμβιωνεις με αλλους που εχουν το συνηθειο να ακουν μουσικη στον υπνο ή σε πλαισια διακοπων κτλ....

 

Παντως δε θελω ουτε να θυμαμαιτη φαση στο στρατο, τι ζορι ειχα φαει με τη κοκκινου που ηταν κ τοτε στα πανω της.....

                                              ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!

Σωστός ! εδώ και μερικά χρόνια κοιμάμαι μόνο με ωτοασπίδες έχει δεν έχει φασαρία. Βοηθούν πολύ να ηρεμίσεις, έμενα τουλάχιστον με γλίτωσαν από τα υπνωτικά σε κάποια φάση. Έχω καταλήξει ότι αν δεν ακούς απολύτως τίποτα σε παίρνει ο ύπνος πιο εύκολα και όταν κοιμάσαι ξεκουράζεσαι καλύτερα. και με λιγότερες ώρες ύπνο νιώθεις καλύτερα  από το να κοιμάσαι πολύ ώρα με  φασαρία ή με οποιοδήποτε ηχητικό ερέθισμα.

Προτείνω ανεπιφύλακτα ωτοασπίδες από κερί για ύπνο (όχι από σιλικόνη γιατί ερεθίζουν το δέρμα αν της φοράς όλο το βράδυ) δοκιμάστε  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου