Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία στους ήχους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται.. :D Σας εχει τυχει να εχετε φτιαξει καποιον ηχο σε ενα οργανο και να τον ακουσετε σε δισκογραφια η Live απο καποιον διασημο...και να λεει οτι ειναι δικος του?Εγω προσωπικα εχει τυχει να ανεβω σε μεγαλο παταρι και να παιζει με ηχο μου ενας πολυ γνωστος ελληνας λαικους και οχι μονο πληκτρας και οταν του ειπα "ωραιος ηχος" μου απαντησε "μια βδομαδα μου πηρε να τον κανω.." Φρικαρα :evil: 8) Περιμενω να ακουσω γνωμες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pou leees....min to pareis kai proswpika alla den to polupisteuw auto pou les...an eixe ginei kati tetoio 8a ta'xa parei apisteuta (oxi oti 8a vriska to dikio mou gamw tin AEPI mou mesa) alla toulaxiston 8a prospa8ousa na plisiasw ton kai kala dimiourgo tou kai 8a ton rwtaga para polles leptomeries gia ti sun8esi....

 

An isxuei to story sou, kai einai kai gnwstos laikos o kallitexnis, min perimeneis na vreis kai to dikio sou..:P

 

 

 

that's all 8)

It's the firestarter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται.. :D Σας εχει τυχει να εχετε φτιαξει καποιον ηχο σε ενα οργανο και να τον ακουσετε σε δισκογραφια η Live απο καποιον διασημο...και να λεει οτι ειναι δικος του?

 

Κατ αρχήν τι εννοείς

«να εχετε φτιαξει καποιον ηχο σε ενα οργανο»

 

Τα αναλογικά σύνθ πχ έχουν κάποιες γεννήτριες φίλτρα κλπ' date='

μεταξύ των οποίων μπορούν να γίνουν κάποιοι συνδυασμοί

με αποτέλεσμα έναν τεράστιο, [b']αλλά πεπερασμένο αριθμό [/b]ήχων.

 

Όταν αγοράζεις ένα σύνθ,

ουσιαστικά αγοράζεις το δικαίωμα όλων αυτών των ήχων.

Ομοίως και με τα Ψηφιακά ή τα sample playback.

 

Αν δηλαδή (υποθετικά και θεωρητικά μιλάω)

πάρεις ένα σύνθ που μπορεί να παράγει 1 εκατομμύριο ήχους,

το οποίο το έχουν αγοράσει 1000 άτομα

και έχουν φτιάξει 1000 ήχους ο καθένας τους,

εσύ μετά τι θα φτιάξεις; :wink:

 

Με το Σαμπλερ τα πράγματα είναι διαφορετικά, :!:

γιατί υπάρχουν «δείγματα» τα οποία υπόκεινται σε πνευματική ιδιοκτησία. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα με τα πνευματικά δικαιώματα είναι ότι όλοι νομίζουν ότι ξέρουν τι είναι - ενώ δεν ξέρουν. Νομίζουν ότι είναι κάποιο είδος "νομικίστικου" υποκατάστατου για το φιλότιμο. :) :) :)

 

Τι είναι λοιπόν; Είναι ένας νομικός όρος που μπορεί κανείς να τον επικαλείται μόνο όταν έχει τη δυνατότητα να αποδείξει ότι έχει έννομο (και θιγόμενο ) συμφέρον από τη παράτυπη ή καταχρηστική χρήση μίας ιδέας (ή του αποτελέσματος μίας ιδέας) της οποίας η πατρότητα του ανήκει.

 

Στο παράδειγμα του (ρομαντικού) Μάνου, δεν τίθεται κανένα ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων εκτός αν ο Μάνος έχει μία επιχείρηση η οποία παράγει και πουλά ήχους για όργανα, οπότε θα πρέπει (αν μπορεί) να αποδείξει ότι ο άλλος της έχει κλέψει τον ήχο. Εφ' όσον δεν συμβαίνει το πρώτο, δεν τίθεται κανένα ζήτημα.

 

Τίθεται βέβαια ζήτημα φιλότιμου από την πλευρά του κλέφτη αλλά αυτά να μη τα θυμόμαστε μόνο όταν θιγόμαστε η ίδιοι (και απ' την άλλη να τη λέμε στον eye κάθε φορά που λέει να μη χρησιμοποιούμε κλεψιμέϊκα προγράμματα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το φτάσαμε ως εκεί το θέμα, τότε όμως πρέπει να αναφέρουμε ότι τίθεται θέμα "αδικαιολόγητου πλουτισμού".

Δλδ αν ο Μάνος καταφέρει να αποδείξει ότι τον ήχο τον κατασκέυασε αυτός, ο "μεγάλος" του έκλεψε τη συνταγή, και τον χρησιμοποιεί για να τα κονομάει, τότε δικαιούται και αυτός μερίδιο. Ψύλλοι στ΄άχυρα δηλαδή... :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το φτάσαμε ως εκεί το θέμα' date=' τότε όμως πρέπει να αναφέρουμε ότι τίθεται θέμα "αδικαιολόγητου πλουτισμού".

[/quote']

 

Θα πρέπει λοιπόν ο Μάνος να αποδείξει ότι ο άλλος θα έβγαζε λιγότερα χρήματα αν ΔΕΝ χρησιμοποιούσε τον ήχο του Μάνου, όχι ότι ο ήχος είναι όντως δικός του, διότι αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν εφ΄όσον δεν υπάρχει θιγόμενο έννομο συμφέρον.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το φτάσαμε ως εκεί το θέμα' date=' τότε όμως πρέπει να αναφέρουμε ότι τίθεται θέμα "αδικαιολόγητου πλουτισμού".

[/quote']

 

Θα πρέπει λοιπόν ο Μάνος να αποδείξει ότι ο άλλος θα έβγαζε λιγότερα χρήματα αν ΔΕΝ χρησιμοποιούσε τον ήχο του Μάνου, όχι ότι ο ήχος είναι όντως δικός του, διότι αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν εφ΄όσον δεν υπάρχει θιγόμενο έννομο συμφέρον.

 

Αν και έχω την εντύπωση ότι το ψειρίζουμε πολύ, θα μπορούσα να γράφω ώρες γι αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θα ωφελούσε σε αυτό το site, αλλά όχι, δεν είναι έτσι, το γεγονός ότι έχει οικονομικό όφελος χρησιμοποιώντας κάτι που έχει υποκλέψει ενεργώντας δόλια αρκεί.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται.. :D Σας εχει τυχει να εχετε φτιαξει καποιον ηχο σε ενα οργανο και να τον ακουσετε σε δισκογραφια η Live απο καποιον διασημο...και να λεει οτι ειναι δικος του?Εγω προσωπικα εχει τυχει να ανεβω σε μεγαλο παταρι και να παιζει με ηχο μου ενας πολυ γνωστος ελληνας λαικους και οχι μονο πληκτρας και οταν του ειπα "ωραιος ηχος" μου απαντησε "μια βδομαδα μου πηρε να τον κανω.." Φρικαρα :evil: 8) Περιμενω να ακουσω γνωμες :D

 

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω το πως εφτασε στα χέρια του ή μάλλον στο οργανό του αυτός ο ήχος. Σου κλέψανε πχ κάποια δισκέτα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα...και το θεμα πηγε αλλου.

Εγω δεν εκανα θεμα ουτε για χρηματα ουτε για καποιου ειδους νομικη διαδικασια..αποζημιωση κτλ.Το θεμα το εβαλα για το "γαμωτο" της υποθεσης...(εξου και τα "...") και για τον τροπο που λειτουργουν αυτοι οι διασημοι τυποι..Ο ηχος ειναι δικος μου..καθως δεν εκανε τον κοπο να αλλαξει καν το ονομα. Επισης υποψιαζομαι οτι διερευσε ο ηχος οταν εστειλα το οργανο για καποιο service σε γνωστη αντιπροσωπεια.Για να πω την αληθεια δεν ειναι και τπτ σπουδαιο αυτο το θεμα του ηχου αλλα αυτο που με διαολιαζει πραγματικα ειναι οτι αυτοι οι μαγκες μαζευουν ηχους ανα την ελλαδα και στη συνεχεια αν εσυ απευθυνθεις σε αυτους για να σου δωσουν κατι καλο ειτε δε δινουν καθως προφασιζονται την σκληρη τους δουλεια στο programming..ειτε πανε να στους πουλησουν.Αυτα ηθελα να πω πανω κατω με αυτο το θεμα..αν το βρισκεται ανουσιο..παμε παρακατω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου