Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

update:

 

παει ο Reverb Transformer...  :'(

 

χθες εγκατελειψε τα εγκοσμια, μετα απο πολυημερη μαχη με την νοσο των μετασχηματιστων...  :D

 

Τις τελευταιες μερες διεπιστωσα οτι το reverb channel απο καπου "εχανε" gain...

βρε απο δω, βρε απο 'κει, τελικα βρηκα βραχυκυκλωμα στο RCA reverb input jack, το οποιο οντως ειχε φθαρει και "γειωνε" το σημα.

Το αλλαξα αλλα το rev. ch. εξακολουθουσε να ειναι αναιμικο και χειροτερευε.

Ολα εδειχναν καλα, αλλα ειχα πολυ Hum και το reverb εκανε διαφορα τρελλα... Ωσπου βρηκα την ακρη.

Παει το πρωτευων του reverb tranny. Ευτυχως δεν ειναι και απο τους ακριβοτερους μ/σ αλλα οσο να 'ναι ειναι φασαρια...    >:(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλτον μιά φωτογραφία εκεί που είναι για να δώ αν μπορώ να σου βρώ κάτι....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτον μιά φωτογραφία εκεί που είναι για να δώ αν μπορώ να σου βρώ κάτι....

 

δεν τον εχω τωρα κοντα μου για "κοντινο", αλλα εδω φαινεται:

 

NewFilterCaps.jpg

 

Χθες σημειωσα τους κωδικους: EIA606--237   022921(product code της fender)

 

πρωτευων: μαυρο-πρασινο, δευτερευων: μπλε-κοκκινο, ολα κλασσικα υφασματινα.

 

ευχαριστω για την προσφορα, αν και με βλεπω να παιρνω απο κανα Banzai η κατι σχετικο

 

thanks anyway!

 

 

Μιλάμε πλέον για Dr. Fenderstein... Έχεις καρα-κατα-ξεφύγει aldeeeeer....

 

αααααααχαχχαχαχααα...  right on, bro!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Νεοτερα...

 

πλεον αποκατασταθηκε το θεμα με τον reverb transformer και εγιναν και διαφορες βελτιωσεις.

Χρειαστηκε να αλλαξω ολα τα RCA plugs γιατι ειχαν χαλασει/διαβρωθει και καποια βραχυκυκλωναν. Εβαλα κατι επιχρυσωμενα για πιο γυφτικο look...  ;D

 

FilterCaps_new.jpg

 

Μετεφερα και παλι το reverb channel tonestack πανω στο board και ...επαιξα λιγο με μερικους πυκνωτες.

 

Tonestack-1.jpg

 

Το bias ειναι πλεον ΑΒ763 spec, οπου ρυθμιζεται κανονικα και δεν ειναι balance οπως παλια...

 

Biaspot.jpg

 

Εκανα καποιες μικροδιορθωσεις στο κυκλωμα της τροφοδοσιας. Βρηκα ενα λαθος που υπηρχε απο παλια στη συνδεσμολογια των main filter caps (πως αντεξαν? σκυλια... 8)), αλλα πλεον ο καθενας εχει την δικη του 100ΚΩ αντισταση.  ...και τι αντισταση... Εβαλα κατι θηριωδεις Ρωσικες και 'γω δεν ξερω ποσα watt. Aν δειτε φαινονται λιγο κατω απο τους δυο μεγαλους πυκωτες. (μοιαζουν πολυ με τους bumble bee caps  ;D)

 

FilterCaps_new1.jpg

 

Επισης, αντικατεστησα τις διοδους του ανορθωτη με πολυ πιο ισχυρες (3Α) και φρεσκους πυκνωτες. Συμφωνα με τον Gerald Weber, αυτο βοηθαει τον ανορθωτη να ανταπεξερχεται καλυτερα οταν ο ενισχυτης "τραβαει" πολυ ρευμα, πχ οταν χτυπαμε την τυλιχτη Μι σε μεγαλες εντασεις...

 

Poweroutput.jpg

 

Εχω εφαρμοσει και μερικα απο τα Mods του jc maillet, τα οποια ομως δεν μπορω να αποκαλυψω γιατι οπως καταλαβαινετε ο ανθρωπος τα πουλαει... Στις πρωτες δοκιμες θυμαμαι οτι απλα δεν ειχα ακουσει ποτε τον twin μου να παιζει ετσι. Και επαιζε με τις παλιες λαμπες και τα Legend (τα οποια ευελπιστω να αντικαταστησω...)

 

Ο μετασχηματιστης εξοδου θα παραμεινει γιατι εμαθα απο καλη πηγη (καποιος chief tech της Mercury Magnetics) οτι οι UL που χρησιμοποιουσε η Fender κανουν τα ιδια πραγματα με τους "κανονικους", αρκει να αποσυνδεσεις τα UL taps, οποτε και ακουγονται πολυ καλυτερα...

Και αν σκεφτει κανεις οτι μια και ειναι 135W, εχει περισσοτερο σιδερο απο καποιους που ειναι π.χ. στα 85W.

 

OutputTranny.jpg

 

Powertranny.jpg

 

Iron.jpg

 

Τωρα απλα πρεπει να ξανακανω Biasing, να δοκιμασω-εξελιξω και να δω αν τελικα θα μπω στον κοπο να αλλαξω μεγαφωνα.

 

Οπως προειπα, οι αναφορες του SF με εχουν σχεδον ψησει για τα Eminence Delta Pro, αλλα το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορω να τα ακουσω/δοκιμασω.

Στο Youtube δεν βρηκα καθαρο κλιπ να ακουσω, παρα μονο για τα tonker που μου φανηκαν λιγο "στρογυλα" και φοβαμαι να ρισκαρω να τα βαλω.

 

Αυτο που με φοβιζει κυριως οσον αφορα στα Delta Pro ειναι μηπως και ακουγονται αποστειρωμενα και HiFi...  :-\  ::)

 

 

θα δειξει...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορω να τα ακουσω

 

αν αντεχεις το αθλιο παιξιμο μου τσεκαρε τα μαϊσπεσια μου,σχεδον ολες οι κιθαρες με delta pro ειναι γραμμενες.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αντεχεις το αθλιο παιξιμο μου τσεκαρε τα μαϊσπεσια μου,σχεδον ολες οι κιθαρες με delta pro ειναι γραμμενες.. ;)

 

χεχε... εχω παει ηδη...   ;) 

 

θυμηθηκα που ειπες οτι γραφεις μ' αυτο και πηγα να ακουσω για να δω

 

και ηθελα να σε ρωτησω, οι κιθαρες δεν εχουν φαει επεξεργασια?

 

ο ηχος ειναι οντως πολυ καλος και μεστος.

 

κι απο παιξιμο μη λες...  τη χτυπας τη ΛΑ πολυ καΛα  ;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχασες χρόνο βλέπω.

 

Την τρύπα στο master τι θα την κάνεις??

 

σκεφτομαι να παρω καινουρια φατσα, ή να φτιαξω αυτοκολλητο και να καλυψω την περιοχη...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου