Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Μου άρεσε πολύ και το χειρουργικό τραπέζι στην πρώτη φωτό.Μασίφι φαίνεται.Μήπως να έβγαζες κάνα-δυο tele από δαύτο? ;D

Καρυδιά φαίνεται. Ασήκωτες θα είναι...  ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω κάτι "κουρδισμένα" ντουλάπια μασίφ Καστανιά.... λένε τίποτα???

 

Πάντως χωρίς πλάκα, point to point μόνο κάνεις τέτοια δουλειά....

Εγώ δεν αξιώθηκα ούτε τα μεγάφωνα στον Super Reverb να αλλάξω.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράβο εννοείται, υποννοείται, δεδομένο, αδιαμφισβήτητο αλλά ........ ΜΠΡΑΒΟ.

 

Και πάμε........

 

Πολύ καλή επιλογή οι 5751. Λίγο ακριβή αλλά το αξίζει.

Γιατί να αλλάξεις τον Ultralinear ? Με τι ?

Θέλω την άποψή σου για τον Alessandro (οι οποίοι από ότι διάβασα είναι rebranded RV4 mil spec). Τους σκέφτομαι και για τον δικό μου.

Φαγωθήκατε όλοι (είχε ξεκινήσει ο Marillion από την Κυριακή) και θα με βάλετε να αλλάζω τα "πορτοκάλια" μου. Βαράτε με κι ας κλαίω. Αλήθεια (περα από το ότι οι gold cap του TAD είναι άπαιχτο value) γνωρίζει κανείς εκείνους τους αλουμινένιους ρώσικους mil spec που εμφανίζονται φθηνοί στο ebay ?

Οι sprague (ως άσχετος ρωτώ) δεν πειράζει που είναι στα 350V?

 

Παρόλα αυτά .......... Καλόπαιχτος. Ενα ωραίο μηχάνημα που το έκανες ακόμα καλύτερο. Μπράβο.

 

Αχ αυτή μυρωδιά του καλοψημένου καλάι νωρίς το πρωί..........

 

Πάντως χωρίς πλάκα, point to point μόνο κάνεις τέτοια δουλειά....

Μη λες τέτοια και τριγυρίζει στο forum ο Spartan...........αλλά συμφωνώ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από εμένα!!!

 

Είδα κάπου ότι θες να αλλάξεις τον μετασχηματιστή εξόδου επειδή είναι ultra-linear. Μπορείς απλά να αποσυνδέσεις τα UL taps και να συνδέσεις τα screen grid μέσω της 470ohm αντίστασης στην τροφοδοσία αμέσως μετά το πρώτο RC φίλτρο μετά από την ανόρθωση . Είναι αυτό που έχει μία αντίσταση 30Κ στα 20W την οποία και πρέπει να αφαιρέσεις αν συνδέσεις εκεί τα screen grid. Θα μονώσεις τα UL taps (θερμοσυστελλόμενο) και θα τα στερεώσεις κοντά στο σασί μακριά από την τροφοδοσία ειδικά των νημάτων για να αποφύγεις τους θορύβους. Το μόνο που σε κρατάει πλέον από το να πλησιάσεις αισθητά τον blackface-early silverface ήχο είναι το κύκλωμα (αντιστάσεις - πυκνωτές) το οποίο αλλάζεις εύκολα αλλά και η υπερβολικά υψηλή τάση η οποία είναι ως ένα σημείο υπεύθυνη για τον ψυχρό ήχο. Μπορείς να τη ρίξεις βάζοντας τον εξωτερικό διακόπτη (ή έστω αν κάνεις μόνιμο wiring) για 240v input

Έτσι τα νήματα βλέπουν μία μείωση της τάσης περίπου 10% οπότε δεν καταπονούνται και οι άνοδοι βλέπουν τη σωστή blackface era τάση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τα καλα σας λογια!

 

και παμε...

 

... αν δεν γινομαι αδιακριτος, να ρωτησω ποσο χρονο σου πηρε η μελετη τοσων σχεδιων και η αντικατασταση ολων αυτων των εξαρτηματων και ποσο επιπλεον θα χρειαστεις για την ολοκληρωση του.

 

τα σχεδια τα μελετουσα αρκετο καιρο, παραλληλα με το διαβασμα βιβλιων για να καταλαβαινω "τι παιζεται"... Η κεφαλη βρισκεται στο χειρουργικο τραπεζι περιπου 3 εβδομαδες, αλλα μη φανταστειτε οτι μου πηρε τοσο. Απλα το παω "σιγα σιγα" γιατι η φαση εμπεριεχει και αρκετη απολαυση (ναι ειμαι electro-pervert... ;D)

 

 

Τελικα κ μενα οι orange μου φαινονται λιγο hifiντελιστικοι. Εγω εχω βαλει σε εναν japan κλωνο twin που εχω tad mustard. Η γραμμη στους jupiter δειχνει καποια πολικοτητα ισως? Στα ποσα ma τον...βιαζεις??  

 

Oι orange drops ειναι εντελως HiFi. Και επειδη οπως λεει το παλιο ρητο: "οποιος θελει HiFi, δεκα χρονια δεν θα φαει" εμεις τους πεταμε...  ;D

 

Η γραμμη δειχνει το outer foil που παει στο "πιο grounded" σημειο του κυκλωματος.

 

Τωρα προς το παρον ειναι βιασμενος στα 35.6mA αλλα μια και ειναι ανοιχτος εχω ολο το χρονο να πειραζω...  ;)

 

-Μου άρεσε πολύ και το χειρουργικό τραπέζι στην πρώτη φωτό.Μασίφι φαίνεται.Μήπως να έβγαζες κάνα-δυο tele από δαύτο? ;D

 

Αυτο το τραπεζει εχει δει πολλα στη μακροχρονη ζωη του... και οπως πολυ σωστα προσθετει ο mscmkr πιο κατω, ειναι καρυδια ΑΣΗΚΩΤΗ. Χρονια κανω πραματα και θαματα επανω του και δεν καταλαβαινει τιποτα!

 

Γιατί αυτά τα film caps θέλουν 100 περίπου ώρες για να στρώσουν, και σε τι συνίσταται αυτό το στρώσιμο;

 

Tα crackles μήπως ήταν προϊόν κακών επαφών στα ποτενσιόμετρα έντασης ή μεγάλης ηλικίας και κακής κατάστασης των παλιών capacitors; Kαι αν ο χάρτινος, ξερός και μεταλλικός ήχος είναι χαρακτηριστικό του UL, αφού εξακολουθεί να είναι ultra linear (αφού ο μετασχηματιστής δεν έχει αλλάξει ακόμη), δεν θα πρέπει και τώρα να είναι έτσι; Αν δεν είναι, αυτό λογικά σημαίνει ότι έφταιγαν οι παμπάλαιοι orange drops και γενικώς ό,τι παλιό πετάχτηκε, κι όχι ότι ήταν χαρακτηριστικό του UL. 

 

Οι jupiters οπως και αλλοι hand made films λεγεται οτι θελουν στρωσιμο γιατι υποθετω οτι χρειαζεται να γινει forming του διηλεκτρικου. Κατι που παλια τουλαχιστον χρειαζοταν και για τους filter caps (εξου και η χρηση Variac).

 

Τα crackles ηταν προιον πολλων "κακων" μεσα στον ενισχυτη.

Ο μετασχηματιστης ειναι κατασκευασμενος για UL, αλλα τα UL taps εχουν κοπει και απομονωθει, οπως λεει και ο electrictabs πιο κατω. Απλα ενας ΟΤ σχεδιασμενος για λειτουργια UL δεν το δεχεται και πολυ αδιαμαρτυρητα το νεο τροπο λειτουργιας...

Σχετικα με τους παλιους orange drops, αν ηταν "χαλασμενοι" απλα θα ειχαν διαρροη dc και θα "χαλουσαν" το bias του επομενου stage.

Αν δεις και την φωτο απο την καμμενη βαση (και την κατασταση των παλιων βασεων γενικως), ισως βλεπεις και αλλη μια πηγη θορυβων και "κεραυνων"...

 

Πολύ καλή επιλογή οι 5751. Λίγο ακριβή αλλά το αξίζει.

Γιατί να αλλάξεις τον Ultralinear ? Με τι ?

Θέλω την άποψή σου για τον Alessandro (οι οποίοι από ότι διάβασα είναι rebranded RV4 mil spec). Τους σκέφτομαι και για τον δικό μου.

 

Τις 5751 ανυπομονω να τις βαλω για να δω τι λενε... Ειναι και NOS JAN GE...  8)

 

O Alessandro καλος ειναι, αν και προχτες παρηγγειλα κατι NOS 12AT7 αλλα μου απαντησε οτι "λαμπες γιοκ" και ακυρωθηκε η παραγγελια (κανε και κανα update στο site σου ρε ..Αλεκο :))

Το ποτενσιομετρο ειναι πολυ καλο, smooth και ...παει μεχρι το 11!!!  ;D (ναι, εχει λιγο μεγαλυτερη διαδρομη απο τα CTS)

 

Tον UL θα τον αντικαταστησω με καποιο αντιγραφο των κλασσικων παλιων στα 85W (Mercury Magnetics-Πικρα ομως/πολλα λεφτα) ή κατι σε 100W (new sensor/schumacher, TAD ή 7εndεr) Αν εχετε κατι στο νου, πειτε.

 

Είδα κάπου ότι θες να αλλάξεις τον μετασχηματιστή εξόδου επειδή είναι ultra-linear. Μπορείς απλά να αποσυνδέσεις τα UL taps και να συνδέσεις τα screen grid μέσω της 470ohm αντίστασης στην τροφοδοσία αμέσως μετά το πρώτο RC φίλτρο μετά από την ανόρθωση . Είναι αυτό που έχει μία αντίσταση 30Κ στα 20W την οποία και πρέπει να αφαιρέσεις αν συνδέσεις εκεί τα screen grid. Θα μονώσεις τα UL taps (θερμοσυστελλόμενο) και θα τα στερεώσεις κοντά στο σασί μακριά από την τροφοδοσία ειδικά των νημάτων για να αποφύγεις τους θορύβους. Το μόνο που σε κρατάει πλέον από το να πλησιάσεις αισθητά τον blackface-early silverface ήχο είναι το κύκλωμα (αντιστάσεις - πυκνωτές) το οποίο αλλάζεις εύκολα αλλά και η υπερβολικά υψηλή τάση η οποία είναι ως ένα σημείο υπεύθυνη για τον ψυχρό ήχο. Μπορείς να τη ρίξεις βάζοντας τον εξωτερικό διακόπτη (ή έστω αν κάνεις μόνιμο wiring) για 240v input

Έτσι τα νήματα βλέπουν μία μείωση της τάσης περίπου 10% οπότε δεν καταπονούνται και οι άνοδοι βλέπουν τη σωστή blackface era τάση.

 

Το UL οπως ειπα ειναι "ευνουχισμενο", αλλα αυτο το κολπο με τις τασεις το εκανα παλια. Τωρα ειπα να κανω hardwiring κατευθειαν στο 220V tap, αλλα οντως ετσι εχω 525V plate voltage... Ισως το ξανασκευτω... Ισως ξαναβαλω τον voltage selector με μονο τα 220 240 και 260V taps... ιδωμεν.  :)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι στην ερωτηση του Bloody:

 

Γιατί αυτά τα film caps θέλουν 100 περίπου ώρες για να στρώσουν, και σε τι συνίσταται αυτό το στρώσιμο;

 

με την αποψη των "ειδικων" στο θεμα...   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δοκιμες συνεχιζονται (καημενοι γειτονες...)

 

Καταφερα και ισορροπησα αρκετα καλα τα δυο "μισα" με το bias balance.

Χρησιμοποιησα δυο πολυμετρα για real time ελεγχο, και ανταλλαξα θεσεις για επιβεβαιωση των τιμων. (το ενα πηγε στη θεση του αλλου για να φανει αν εδειχναν αλλες τιμες)

 

Το Bias μια το "κρυωνα", μια το "ζεσταινα" και εβρισκα ενδιαφεροντες ηχους σε ολες τις ...θερμοκρασιες  ;D

 

Ακομα παιζει με το 220V tap στον μετασχηματιστη ισχυος, οποτε εχω Plate voltages της ταξης των 510V.

Παλι καλα που οι 6L6 ειναι σκυλια γιατι με τετοιες τασεις ...ζεσταινεται το δωματιο (χωρις πλακα)  :o

 

Με 510V plate και 38 και κατι mA εχω περιπου 20W.

 

Καποια στιγμη θα το ξανασυνδεσω στα 240V για να πεσουν οι τασεις, οπως ειπε και ο electrictabs.

Παλια που το ειχα στα 260V εδινε εναν πιο "brown" ηχο, αλλα σε καποιες φασεις ηταν πολυ "πλαδαρος".

Τωρα με τις τασεις "στο Θεο", ειναι γενικως πιο "glassy".

Ειναι βεβαια και οι λαμπες (ολες EH) που προσθετουν αρκετη "ξεραϊλα", αλλα ολα θα δοκιμαστουν μεχρι να βγει ΗΧΟΣ.  ;)

 

Να και το test rig:

 

Testrig1.jpg

 

Testrig.jpg

 

να και μερικα "κοντινα" στην κεφαλη:

 

Openchassis.jpg

 

Openchassis_Brd.jpg

 

Openchassis_PSU.jpg

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σήμερα εδέησα να αλλάξω μεγάφωνα..... και τι ανακάλυψα ότι ο Super Reverb ΔΕΝ φορούσε 4 Χ 8 Ω αλλά 4 Χ 16 Ω και τελικά το καμμένο μεγάφωνο ήταν μόνο ένα, είχα 2 μανίσια 8 Ω φυσικά και τα πέταξα πάνω αλλάζοντας ένα καλό 16άρι κατεβάζοντας κι άλλο την αντίσταση (πρέπει να πάω στα 2 Ω κανονικά).

Τον δοκίμασα με μια στρατούλα που φορούσε Tonerider Vintage και δεν τρελλάθηκα κιόλας, όμως όλα τα ποτενσιόμετρα ήθελαν καθάρισμα και η μία 12ΑΤ7 ήταν για τον κάδο.

Τελικά αν και εμένα δεν φοράει Orange Pots, μάλλον θα το κάνω κι εγώ το OVERHAULIN.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ alderbody, πως μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα με αυτές τις κιθάρες?...Να σου στείλω μια Gibson να είμαστε σίγουροι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου