Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

dsc00072t.th.jpgdsc00073.th.jpg

 

Ok τελείωσα, τις έβαλα (θέλω τις αντιστάσεις μόνο και είμαι οκ) τις πήρε μαμά....

Να δω και μιά αντίσταση μετά την δίοδο των Bias και είμαι κομπλέ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α ρε φωτιά μου άναψες.... έγινε τρομερός πλέον...

Βάζω χέρι και τον Super6Reverb κι έρχομαι..... πάω να αλλάξω όλες τις βάσεις (και μου μένουν και άλλες 14 καβάτζα)....

 

Ακολουθούν φωτό προ εγχειρησης και φυσικά μετά....

;)  ;)  ;)  ;)  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η αλλαγή βάσεων - έλεγχος υλικών ήταν μια δουλειά που έπρεπε να γίνει....

Να ευχαριστήσω τον AlderBody για την ιδέα - παρακίνηση - υποστήριξη, ήδη οι Super Reverb & Super Six Reverb έχουν κυριολεκτικά ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ηχητικά - οπτικά αλλά από ότι πιστεύω μπορεί να έκοψα τιμή από έναν Vintage ενισχυτή όμως του έδωσα άλλα 20 χρόνια ζωής.

Σειρά έχει ό προτελευταίος της παρέας ένας Super Twin Reverb ο οποίος θα μου "φάει" τις μισές βάσεις (έχει έξι τελικές - 6L6 GC) και είμαι super Jet

 

μερικές φωτο πριν την "εγχείρηση", μετά δεν έβγαλα διότι στην τρέλα μου πάνω, και στις δοκιμές ξεχάστηκα και το έκλεισα γρήγορα-γρήγορα για να τον "παίξω".....

 

dsc00078x.th.jpgdsc00074j.th.jpgdsc00075j.th.jpgdsc00076wsh.th.jpgdsc00077g.th.jpg

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ειναι λιγο σκοτεινες οι φωτο, νομιζω οτι ειδα bias pot πανω στο σασι και οχι στο back panel, αρα αυτος (ο super six?) ειναι καπως πιο early silver, ετσι?

 

βλεπω στις 470Ω εβαλες 5W...  heavy duty!...  ;)

 

χαιρομαι που βρηκες καλυτερο ηχο.

 

βγαλε κι εκεινο το master και θα δεις!....  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και πάνω στο σασί για τις προενισχύτριες και πίσω στο Back Panel για τις τελικές.

Ο SuperReverb παίζει καλά για 5 λεπτά και μετά βραχνιάζει....

Το σημάδι αυτό μιλάει είτε για κοκκίνισμά λυχνιών που δεν υφίστατε ή για πεσμένες προενισχύτριες. Το πιθανότερο..

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω μόνο πως παρακολουθώ με δέος αυτό το thread (έχει γίνει sticky αλήθεια?).

 

Χίλια μπράβο!  ;) :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xε xε βλεπω τα κολλητηρια εχουν παρει φωτια( το δικο μου ειναι μονιμως στην πριζα αλλα δεν εχω χρονο να ποσταρω τα project  , θα γινει συντομα!!). Οσον αφορα το master volume κ εγω το εχω αφαιρεσει (χανει δυναμικες κ γινεται αδυναμο το σημα γιατι στην ουσια ειναι ενας διαιρετης τασης που λειτουργει κ σαν συχνοτικο φιλτρο)) αλλα σε μια κεφαλη bassman που πειραματιζομαι εβαλα postpi master volume οπως κ σε ενα plexi με πολυ καλα αποτελεσματα! Δεν ειναι δα κ τρισκαταρατα!!!! ;D ;D ;D Στον twin βεβαια δεν βλεπω τον λογο να υπαρχουν!! Καλες κολλησεις αδελφια!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το master volume κ εγω το εχω αφαιρεσει (χανει δυναμικες κ γινεται αδυναμο το σημα γιατι στην ουσια ειναι ενας διαιρετης τασης που λειτουργει κ σαν συχνοτικο φιλτρο)

 

...οπως επισης στην περιπτωση αρκετων "handwired" (βλ. fender) ολη η εξτρα καλωδιωση ειναι και μια πολυ καλη κεραια που "ψαρευει" θορυβο. (οκ, βαζουν shielded καλωδιο, αλλα οσο να'ναι...)

 

αλλα σε μια κεφαλη bassman που πειραματιζομαι εβαλα postpi master volume οπως κ σε ενα plexi με πολυ καλα αποτελεσματα! Δεν ειναι δα κ τρισκαταρατα!!!! ;D ;D ;D

 

οχι βεβαια. Αν σου "κανουν δουλεια" ειναι ευπροσδεκτα παντου.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου