Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας θελω να επαναλαβω αυτο που γραφουν ολοι οταν παρουσιαζουν οτιδηποτε σχετικο με tube electronics.

Μην πειραζετε ΤΙΠΟΤΑ αν δεν ξερετε τι κανετε!  :o  :o  :o

 

[move] *  *  *  *  *  D O N ' T  T R Y  T H I S  A T  H O M E  !  !  ! *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  D O N ' T  T R Y  T H I S  A T  H O M E  !  !  ! *  *  *  *  *  *  [/move]

 

 

Επειδη ειμαι της γνωμης οτι "αν δεν βρεξεις ποδι ψαρι δεν πιανεις", ειπα να βουτηξω στα βαθια και να βαλω επιτελους χερι στον Twin μου...

 

Μιλαμε για εναν early 80's Fender Twin reverb με 135W Ultra-Linear μετασχηματιστη.

(οι και καλα λεγομενοι rivera designed) (trust me, δεν εκανε και πολλα ο Κος Rivera...)  ;)

 

Τον ειχα αγορασει σε ψιλοχαλια κατασταση πριν απο 7 περιπου χρονια.

Ο Telegun ανελαβε τοτε να τον κανει υποτυπωδως "ανθρωπο" και ο twin με υπηρετησε πιστα μεχρι σημερα.

Τα μεγαφωνα τα αλλαξα εγω σε καποια χρονικη στιγμη και ο Τele εκανε τα "δικα του" για να τον κανει να ακουγεται αξιοπρεπως.

 

Απλα παντα αντηχουσε στο μυαλο μου η κουβεντα του "μαστορα" που μου τον πουλησε: "εσυ θα τον φτιαξεις καλα μια μερα, σε βλεπω..." 

αμεσως μετα ...αντηχησε το "κρακ" απο τον ωμο μου που διαλυθηκε οταν πηγα να τον σηκωσω...  ;D

 

...και τελικα αυτη η μερα εφτασε!    8)

 

 

Η αρχη εγινε οταν πηρα ενα βιβλιο του Gerald Weber και αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω μερικα πραγματα.

Ειχα και στο παρελθον αγορασει κι αλλα σχετικα βιβλια, αλλα κανενα δεν μου εκανε το κλικ να ασχοληθω.

 

 

Παρηγγειλα τα διαφορα υλικα, και να μια "αναμηνστικη" φωτο, πριν ξεκινησει η μαχη...

 

Allcomponents.jpg

 

Οι προενισχυτριες ειναι διαφορες NOS που μαζεψα "απο δω κι απο κει" (+ μια TAD=πολυ καλη) και οι τελικες ειναι του TAD.

 

Tubes.jpg

NOSJAN5751.jpg

NOSCV4024.jpg

NOSJAN5751.jpg

NOSSIEMENS.jpg

 

Πηρα μερικες NOS Allen Bradley Carbon Comps για λογους ομοιογενειας και φυσικα ...mojo.  ;D

 

NOSAllenBradleys.jpg

 

Οι film caps ειναι Jupiter Tone και Mallory 150 και οι Filter/Bypass caps ειναι Sprague Atom και TAD.

 

Jupiters.jpg

TADSpragues.jpg

 

Πηρα και μερικους Micas προς αντικατασταση των κεραμικων και ενα ποτενσιομετρο απο τον Alessandro για χρηση ως Volume, μια και το απεχθες master καταργηθηκε ενω το υπαρχων στο reverb channel ηταν λιγο (εως πολυ jumpy)...

 

NOSMicas.jpg

Alessandropot.jpg

 

Πριν κανω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πανω στον ενισχυτη, αδειασα τους πυκνωτες για να μην κανω περμαναντ στα φρυδια μου (γιατι ως γνωστον, μαλλι δεν υπαρχει!)  ;D

 

Discharge.jpg

DischargeCheck.jpg

 

Οταν πηρε μπρος το κολλητηρι, πρωτιστως εφυγαν οι "κουρασμενοι" filter caps.

 

OldFilterCaps.jpg

NewFilterCaps.jpg

 

Μετα αλλαχθηκαν σταδιακα οι bypass caps, και γενικως οτι ειχε ...πορτοκαλι χρωμα (βλεπε Orange drops)

Αλλωστε οπως ειπε και ο Μεγας Jimi, το πορτοκαλι ειναι ενα εντελως ανασφαλες χρωμα. Δεν ξερει αν πρεπει να γινει κιτρινο ή κοκκινο...    ;)  ;D

 

OldBoard.jpg

 

NewBoard.jpg

 

Επομενο στη λιστα ηταν η απαλλαγη απο το master Volume και το συν αυτω κυκλωμα. (εδω πρεπει να εβαλε χερι ο rivera)

Καθοτι Export model, ο ενισχυτης ειχε τον κλασσικο επιλογεα τασης τροφοδοσιας. Παει κι αυτος...

Nα τι απεμεινε...

 

Oldcomponents.jpg

 

Στο τελος αφησα την αλλαγη των βασεων των 6L6 γιατι ηταν πολυ ταλαιπωρημενες και ιδιως η μια απο αυτες ηταν καμμενη, οποτε ο κινδυνος για arcing παραμονευε ανα πασα στιγμη.

 

Burntsocket.jpg

 

Το σπαστικο στην υποθεση ηταν οτι οι νεες κεραμικες βασεις ηταν μισο χιλιοστο φαρδυτερες και χρειαστηκε να γινει ...fitting.  >:(  >:(  >:(

 

Newsockets.jpg

 

Τελικα ολα μπηκαν στη θεση τους, εκτος απο τον on/off switch που για λογους χωροταξιας αλλαξε θεση με τον standby... (ατιμες νεες βασεις. πιανουν λιγο παραπανω χωρο...)

 

 

Γενικως, εκανα ενα απαλο blackfacing τουλαχιστον οσον αφορα στο Board, γιατι το πληρες Blackfacing επιβαλλει αλλαγες στο κυκλωμα του bias και στο κυκλωμα τροφοδοσιας, που ειναι και απο τα σημαντικοτερα μερη.

 

Στο "επομενο σταδιο" προγραμματιζω να αλλαξω τον "ευνουχισμενο" Ultra Linear Μετασχηματιστη και ισως κανω μερικα απο τα Mods του καλου μου φιλου jc Maillet.

 

 

Κατοπιν ελεγχου ο ενισχυτης ξαναπηρε μπρος με τις παλιες λαμπες, πρωτιστως για λογους ασφαλειας αλλα και για να φανουν οι οποιες διαφορες με το παρελθον.

 

Οι Jupiters συμφωνα με τον κατασκευαστη θελουν περιπου 100 ωρες λειτουργιας για να "στρωσουν", οποτε για αρκετο χρονικο διαστημα θα τον δουλευω με τις παλιες λαμπες, για να κανω και διαφορες μικρομοντες αν χρειαστει.

 

Εκανα reset το bias και το ξαναρυθμισα απο την αρχη για ...προπονηση. Ακολουθησα την Cathode resistor μεθοδο αφενος γιατι ειναι πιο ευκολη και αφετερου γιατι δεν εχω πολυ ακριβες πολυμετρο για να κανω Trasformer shunting.

 

Βεβαια στον εν λογω ενισχυτη (καθως και σε ολους τους SilverFace) το bias δεν ρυθμιζεται, αλλα ...ισορροπει!

 

Αυτο ειναι και ενα απο τα "αγκαθια στα πλευρα" των Silverface, αλλα στον δικο μου εχω και bias balance και bias adjustment.

 

Στο μελλον θελω να κανω true blackface bias κυκλωμα.  8)

 

 

Τωρα ο ενισχυτης ειναι στο τραπεζι και η καμπινα απο διπλα, για να γινονται οι διαφορες δοκιμες/ρυθμισεις.

Στον λιγο χρονο που τον δοκιμασα, μου φανηκε πολυ "απελευθερωμενος"... (οκ, οι περιγραφες μου ειναι λιγο ...ποιητικες  ::) )

 

Στην προηγουμενη κατασταση, ενιωθα οτι ηταν ...μπουκωμενος. Δεν τολμουσα να ακουμπησω το Volume και αρπαζε αμεσως με αποτελεσμα να ακουγεται χαλια. Παντα τον χρησιμοποιουσα το πολυ μεχρι το 2 και τον υπολοιπο ηχο τον αναλαμβαναν τα πεταλια. Αν τυχαινε να ανεβει η ενταση ξεσπουσαν crackles και ο ηχος γινοταν "χαρτινος", ξερος και μεταλλικος. (χαρακτηριστικο του UL και των orange drops)

 

Τωρα μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι πολυ πιο "αερατος", πιο οργανικος ο ηχος. Και ακομα ειναι με "αστρωτους" πυκνωτες και παλιες λαμπες... 

 

Πριν ξεκινησω το overhauling εγραψα μερικα κλιψ με καμερα για να εχω ενα σημειο αναφορας, αν και ο παλιος του ηχος ειναι για τα καλα ριζωμενος στο μυαλο μου. 7 χρονια παιζω σχεδον αγκαλια μ'αυτον...  :-*

 

Δειτε τα youtube απο το παρελθον:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ακομα βεβαια ειναι πολυ νωρις για εκτιμησεις.

Αλλωστε το πρωτο overhaul stage εγινε για να αποκατασταθει η ομαλη και within-spec λειτουργια του.

 

Tα καλυτερα επονται...

 

 

Stay tuned.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγά μη σου φέρω τις κιθάρες μου για σετάρισμα...εσύ είσαι για δέσιμο!!!!

Μπράβο ρε σύ, χαράς το κουράγιο σου. Προφανώς δεν έχω λόγια (λόγω ασχετοσύνης)...μου φαίνεται πυρηνική φυσική.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου βάζεις ιδέες ρε φίλε.....

Τα υλικά υπάρχουν... όρεξη δεν έχω βαριέμαι....

Μπράβο στην υπομονή σου.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεα και μονο της πρωτης φωτο αγχωθηκα, εν συνεχεια βλεποντας τον ογκο των πληροφοριων που μοιραστηκες ξαφνιαστηκα και στο τελος βλεποντας οτι ολα πηγαν καλα εμεινα μ*λ*κ*ς! Κατ' αρχην να πω συγχαρητηρια και... αν δεν γινομαι αδιακριτος, να ρωτησω ποσο χρονο σου πηρε η μελετη τοσων σχεδιων και η αντικατασταση ολων αυτων των εξαρτηματων και ποσο επιπλεον θα χρειαστεις για την ολοκληρωση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αμααααν ,alderbody μου τρεξανε ....οι σολντερινες!!!! Ωραιο πραμα!!!! Τελικα κ μενα οι orange μου φαινονται λιγο hifiντελιστικοι. Εγω εχω βαλει σε εναν japan κλωνο twin που εχω tad mustard. Η γραμμη στους jupiter δειχνει καποια πολικοτητα ισως? Στα ποσα ma τον...βιαζεις??

  Ευγε !!!!!!!!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλους αυτούς τους 3-D πυκνωτές και τις πολύχρωμες αντιστάσεις ο ενισχυτής σου θα νομίζει ότι πήρε acid!

Είσαι φίνος μάστορης, εύγε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλε?ΠΛΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?Προσκυνώ!(η μύτη μου ακόυμπάει στο πάτωμα και γράφω τυφλό σύστημα).Νομίζω ότι τώρα μπορείς να τυλίξεις τους νέους μετ/στες μόνος σου με λυγισμένα κουτάλια και συρματάκι κουζίνας...

 

σιγά μην εμφανίσω φωτο του Ruby μου!να ξεφτιλιστούμε τελείως... :-[

 

-Μου άρεσε πολύ και το χειρουργικό τραπέζι στην πρώτη φωτό.Μασίφι φαίνεται.Μήπως να έβγαζες κάνα-δυο tele από δαύτο? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαυμάσιο ποστ, μεράκι και προσοχή στη λεπτομέρεια, αγάπη για το καλό λάδι (εεεε, ήχο) και προθυμία να μοιραστείς τις γνώσεις σου! Ευχαριστούμε...  :)

 

Δυο απορίες μέχρι στιγμής:

 

Οι Jupiters συμφωνα με τον κατασκευαστη θελουν περιπου 100 ωρες λειτουργιας για να "στρωσουν",

 

Γιατί αυτά τα film caps θέλουν 100 περίπου ώρες για να στρώσουν, και σε τι συνίσταται αυτό το στρώσιμο;

 

 

Στην προηγουμενη κατασταση, ενιωθα οτι ηταν ...μπουκωμενος. Δεν τολμουσα να ακουμπησω το Volume και αρπαζε αμεσως με αποτελεσμα να ακουγεται χαλια. Παντα τον χρησιμοποιουσα το πολυ μεχρι το 2 και τον υπολοιπο ηχο τον αναλαμβαναν τα πεταλια. Αν τυχαινε να ανεβει η ενταση ξεσπουσαν crackles και ο ηχος γινοταν "χαρτινος", ξερος και μεταλλικος. (χαρακτηριστικο του UL και των orange drops)

 

Tα crackles μήπως ήταν προϊόν κακών επαφών στα ποτενσιόμετρα έντασης ή μεγάλης ηλικίας και κακής κατάστασης των παλιών capacitors; Kαι αν ο χάρτινος, ξερός και μεταλλικός ήχος είναι χαρακτηριστικό του UL, αφού εξακολουθεί να είναι ultra linear (αφού ο μετασχηματιστής δεν έχει αλλάξει ακόμη), δεν θα πρέπει και τώρα να είναι έτσι; Αν δεν είναι, αυτό λογικά σημαίνει ότι έφταιγαν οι παμπάλαιοι orange drops και γενικώς ό,τι παλιό πετάχτηκε, κι όχι ότι ήταν χαρακτηριστικό του UL.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου