Προς το περιεχόμενο

προβλημα με phase 26 terratec σε ΜacPro


stacey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας

ειμαι νεα στα mac και στο καινουργιο μου προγραμμα Logic Studio.To προβλημα μου ειναι οτι η παλια μου καρτα ηχου phase 26 usb της terrated που υποτιθεται ειναι και για mac δεν αναγνωριζεται σαν midi απο το συστημα.ενω δηλαδη σαν audio την βλεπει και εχω και ηχο δεν βλεπει καθολου το midi της καρτας, ουτε στο audio midi setup υπαρχει κατι.drivers δεν εχω βρει αλλους και αυτα που υπαρχουν στο cd της καρτας δεν βοηθησαν καθολου.καμια προταση?

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι με leopard? πιθανώς να παίζει καμιά ασυμβατότητα γιατί η terratec δε βγάζει και τους καλύτερους drivers για mac (όταν βγάζει). δώσε link ποιους drivers έχεις κατεβάσει απ το site της.

 

repair permissions έκανες μετά την εγκατάσταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα σχετικους drivers στο δικτυο.ηταν ολοι για pc...στο cd του installation αυτα που ειχε στο folder mac τα ετρεξα ,τα ανοιξα τα εκανα ολα δεν γινεται τπτ.το τελευταιο που ειπες repair δεν το εκανα...τι ειναι αυτο?πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το MAc (όπως λές) τη βλέπει σαν audio, την αναγνωρίζει. Μάλλον δεν έχεις σετάρει το Logic σωστά. Κάνε κάτι εύκολο. Υποθέτω ότι έχεις ένα midi device (keyboard?) συνδεδεμένο στη κάρτα σου. Άνοιξε το Garageband (που ήδη υπάρχει στο μηχάνημά σου και δεν χρειάζεται ιδιαίτερες ρυθμίσεις), και δές εάν έχει ήχο από το πλήκτο.

repair permissions κάνεις από το menu Go, Utilities,Disk Utility, πρωτα verify και μετά repair...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εκανα αυτο που μου πες ,ανοιξα το garage band .μεσα στα preferences του GB την εχει την καρτα σαν επιλογη αλλα δεν εχω ηχο απο τα πληκτρα ουτε midi signal....εχει νοημα να κανω το repair permission? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω πόσο καινούργια είναι η κάρτα σου αλλά πρέπει να βεβαιωθείς πως έχεις τον τελευταίο και πιο ενημερωμένο driver για osx. αυτό μόνο μεσω το site της terratec γίνεται. υποψιάζομαι πως δεν είναι συμβατή με leopard (ή ακόμη χειρότερα ο driver που έχεις είναι για ppc μηχανήματα).

 

στειλε  πρώτα στην terratec ένα mail,γράφοντας και τι λειτουργικό έχεις (πχ 10.5.6) να σου πουν αν είναι συμβατή, γιατί αν δεν είναι δεν έχει κανενα νόημα να συζητάμε για πιθανό conflict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To repair permission δεν έκανε κακό ποτέ σε κανένα, αλλά δεν νομίζω ότι θα σου λύσει το πρόβλημα. Τελευταίο πείραμα...το πλήκτρο σου είναι USB έτσι? Συνέδεσέ το κατευθείαν (χωρίς την κάρτα (σε μία uSB έξοδο και δές εάν έχεις ήχο στο GB και στο Logic. Δεν χρειάζεσαι ενδιάμεσο (ούτε drivers σε ένα Mac για να συνδέσεις μια USB συσκευή)...

Και ναι ο johnnyk έχει απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λέει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για την βοηθεια...εχω ηδη μπει στο site της terratec και δεν την εμφανιζει πουθενα την καρτα (ουτε τους drivers)ειναι ηδη πολυ παλια φαινεται.η πλακα ειναι οτι ακομη πουλιεται.τα πληκτρα μου δεν ειναι usb πηγα και αγορασα ενα midi interface.πιστευω να δουλεψει τωρα.θα σας πω συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μιλαμε για μεγαλη γκαντεμια...πηρα ενα midi intrephase της miditech (που γραφει οτι ειναι για μακ) και ενω το βλεπει σαν usb midi device δεν βγαζει ουτε ports, ουτε να κανω add ports ουτε τιποτα.προφανως δεν ειναι για intel mac....δεν μπορω αλλο.καινουργιο interphase τωρα....... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 midi intrephase και κάθονται. Ένα μικρό Romio και ένα μεγάλο με αρκετές πόρτες (που θα δώ τη μάρκα το βράδυ). Είναι δοκιμασμένα για G5. Εάν δεν βγάλεις άκρη, στείλε pm να στα δώσω να τα δοκιμάσεις, και βλέπουμε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου