Προς το περιεχόμενο

Αγορά Κάρτας Ήχου - SoS!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν συντομα θα αγοράσω κάρτα ήχου.Μέχρι τώρα είχα στο μυαλό μου την οικονομικη audiophile αλλά αποφάσισα να μην βιαστώ και να πάρω κάτι καλύτερο το οποίο θα έχει και προενίσχυση.Με ενδιαφέρει να γράφω φωνιτικά και ηλεκτρακουστικές/ηλεκτρικές κιθάρες,μπάσο και ήχους απο βινύλια.Πιθανότατα το μικρόφωνο που θα χρησιμοποιηθεί θα ναι το rode nt1a.Ποια είναι η γνώμη σας?Έχετε να προτείνετε κάτι μέχρι 300-400 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως το πιο πολυσυζητημένο ζήτημα στο νοιζ...

κάνε και καμία αναζήτηση να δεις τι παίζει, πριν ποστάρεις κατι..

για προενίσχυση προτίμησε mackie vlz και για mic RODE NT1A χωρίς δεύτερη σκέψη (στα λεφτά που διαθέτεις από όσο ξέρω που έχουμε μιλήσει στο chat)

Για focusrite έχω ακούσει άσχημα λόγια τελικά.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο τις απαιτήσεις σου

 

και εγώ είμαι εδω και μήνες σε αναζήτηση.

 

απο την μέχρι τώρα πορεία μπορώ να πω τα εξής

 

πρώτη καλή λύση είναι η M-audio delta 192 λόγω των καλών converters αλλά και της συμβατότηας με ειδικά μουσικά προγράμματα. Αν η εργονομία της σε I/O σου ταιριάζει είναι μια καλή περίπτωση.

 

Απο τις άλλες M-audio δεν θα σου πρότεινα κάποια άλλη και αυτό λόγω Converters.

 

Για την EMU έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για τους Drivers της. Πάλι έχουν πολύ καλούς converters και η εργονομία τους - ανάλογα με το μοντέλο - είναι αρκετά καλές emu 1820 - 1820m

 

H ESI είναι επίσης μια πρόταση. Έχω την εντύπωση ας με διαψεύσει κάποιος ότι έχει καλούς converters χαμηλότερους απο τις EMU αλλά απο κάποιες M-audio υψηλότερες.

 

Τέλος μπορείς να κοιτάξεις τις RME οι οποίες είναι κορυφαίες κάρτες αλλά έχουν ένα πρόβλημα με το τσιπάκι nforce 4 και με την PCI-E κάρτα γραφικών - σύμφωνα με ανακοίνωση της RME. Η απόδοση της δεν είναι η αναμενόμενη..

 

Εγω τελικά αποφάσισα την ESI - αν και κορεάτικη- πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή για τα λεφτά της και η εργονομία της σε I/O είναι ικανοποιητική. Όλα εξαρτώνται απο την χρήση που θα της κάνεις την επεκτασιμότητα που θα θέλεις να έχει και την συμβατότητα σε μουσικά προγράμματα της επιλογής σου..

 

Μπορείς να ψαξεις στους δικτυακούς τόπους των αντίστοιχων εταιριών και να διαλέξεις βάση προδιαγραφών που σου ταιριάζουν...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η M-audio delta 192 αν θυμάμαι καλά έχει προνίσχυση έτσι?οπότε μπαίνει το rode επάνω κατευθείαν.

whitenoise,το rode nt2a αξίζει?σκέφτομαι τελικά να δώσω πιο πολλά λεφτά ρε συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rode nt2a αξίζει?σκέφτομαι τελικά να δώσω πιο πολλά λεφτά ρε συ.

αν χρειαζεσε τις παραπανω λειτουργειες που εχει απ'το NT1A παρ'το..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι έμαθα το nt1a δεν είναι ότι καλύτερο για κιθάρες γιαυτό σκέφτομαι την αγορά ενός καλύτερου mic.

κιθαρες υπαρχουν πολλες..νουνου ομως ενα!! :D

αν θελεις να γραψεις ηλεκτρικη θα παρεις shure sm57 (δυναμικο)

για ακουστρικη κιθαρα,φωνη και γενικοτερα ακουστικα οργανα το NT1A ειναι το καλυτερο στην κατηγορια αυτη (πικνωτικο).

μονο καλα λογια ακουγοντε για αυτο το μικροφωνο και το πιο σημαντικο ειναι οτι ακουγοντε απο επαγγελματιες.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου