Προς το περιεχόμενο

active & passive μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναρωτιομουν μεσα σ αυτη την καλοκαιρινη ζεστη αν μπορει να συνδυαστει ενας ενεργος μαγνητης ( emg sa ) στην bridge θεση με τους 2 passive ,quarter pound που φοραει η γυναικα μου αυτη τη στιγμη.

 

το μονο που υποψιαζομαι οτι θα υπαρχει , ειναι διαφορα στην ενταση αναμεσα στις θεσεις 2 και 4.

 

θελω να κρατησω τον vintage χαρακτηρα τον 2 duncan και να τον μοιραστω με την ευκρινεια και κυριως την Η Σ Υ Χ Ι Α του emg.θα δουλεψει??? το χουν κανει αλλοι?μηπως ειμαι τρελος?

 

θελω να ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον ηχο της στρατ μου προτου προχωρησω στην αγορα της parker pm-20.

 

ο θεος να σ εχει καλα superfunk! ξερω που θα ξοδεψω τα επομενα χρηματα μου!!!! χε χε!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! και κατι αλλο. ο μαεστρος στο μαγαζι ,οντας γνωστος κιθαριστας μου προτεινε ανεπιφυλακτα να κρατησω τους 2 qp και να βαλω bridge εναν ενεργο dimarzio...το θεμα ειναι ποιοι ειναι οι ενεργοι ??? στο site της dimarzio αναφερει 2 κατηγοριες μαγνητων στρατ. hum cancelling και standard.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν ξέρω την διαφορά μεταξύ ενεργών και παθητικών μαγνητών.Απλά επ'ευκαιρία του thread που άνοιξες θα ήθελα να ακούσω καποιες παραπάνω πληροφορίες για την διαφορά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν συνδιάζονται καλά active & passive μαγνήτες γιατί έχουν διαφορετική αντίσταση στην έξοδο και θέλουν διαφορετικά ποτενσιόμετρα volume & tone. Επίσης θα χρειαστείς και μπαταρία για τον EMG κάτι που κάνει ακόμα πιο πολύπλοκα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο site της EMG στα faq πρέπει να έχει την απορία σου.Η αλήθεια είναι ότι για 100% σωστό αποτέλεσμα πρέπει να είναι όλοι οι μαγνήτες ίδιου τύπου(ενεργοί ή παθητικοί)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τόνισε και ο ¶γγελος θα αντιμετωπίσεις (άδικα κατά τη γνώμη μου) σοβαρά προβλήματα αν προσπαθήσεις να πας σ'αυτή τη λύση. Ίσως κάποιος να το έχει κάνει ήδη και να μπορέσει να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

 

Πάντως αν αποφασίσεις να πας σε μια all-active λύση, η EMG βγάζει ένα πολύ καλό κιτ (μαγνήτες + pickguard + όλα τα ηλεκτρονικά) με H-S-S configuration, το Steve Lukather κιτ. Είναι και αρκετά οικονομικό απ'όσο γνωρίζω. Ο ήχος που θα πρέπει να περιμένεις απ'αυτό είναι αντίστοιχος μιας MusicMan Luke (αλλά χωρίς να χρειάζεται να δώσεις €2000 :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε dienekes , ειδα και εγω τα κιτ της emg.ειδα το dg-20 που μου αρεσε πολυ.(david gilmour).

 

ως αναφορα τα κιτ με τους διπλους μαγνητες , σε δομη h-s-s θελω να ξερω αν ο διπλος εχει τα καθαρα του sa-single coil.

το λεω αυτο γιατι ενας πολυ φιλος και γειτονας εβαλε σε μια fernades που εχει τον emg 85 στην bridge θεση και πραγματικα παραμορφωνει απο μονος του.καποιος που εχει εγκαταστησει η εχει παιξει του σετ dg-20 πανω σε στρατ?καποιο link που να μπορω να ακουσω καποιο demo απο το συγκεκριμενο σετ?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω το DG-20 στην strat μου εδω και 2 χρόνια και είναι παρα πολύ καλό. Δεν είναι vintage ήχος αλλα δίνει πάρα πολύ μεγάλη ευελιξία, παίζει καλά και στα καθαρά και στα βρώμικα (όχι σαν full humbucker, αλλα πολυ κοντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε spimav καταρχάς ο SA είναι και αυτός humbucker ("δομικά).

 

Συγκεκριμένα για το SL κιτ, δε νομίζω ότι θα έχει διαφορά μ'αυτό που βρίσκεται στη Luke, η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί είναι κατευθείαν πάνω στο ξύλο και όχι σε pickguard. Η ισορροπία ανάμεσα στους μαγνήτες είναι πολύ καλή και σε καμμία περίπτωση δεν "παραμορφώνει μόνος του" κανείς. Στο site της EMG έχει samples από καθαρό ήχο για όλους αυτούς τους μαγνήτες.

 

Το DG κιτ είναι άλλη φάση, κατά τη γνώμη μου συμφέρει πολύ γιατί δεν παίρνεις μόνο τους μαγνήτες αλλά και το presense control, αν πήγαινες να τα φτιάξεις όλα αυτά μόνος σου θα σου κόστιζαν πολύ παραπάνω από τα €370 (?) που κοστίζει. Και όλα αυτά τα κιτ είναι "βάλε-βγάλε". :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες!

 

δηλεδη τα samplew των sa ειναι σαν να ακουω και το σετ του gilmoyr?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου