Προς το περιεχόμενο

active & passive μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλεδη τα samplew των sa ειναι σαν να ακουω και το σετ του gilmoyr?

 

Οχι, δεν μπορείς απο τα samples να καταλάβεις τις δυνατότητες που έχει το συγκεκριμένο σετ ... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι...

 

οταν ελαβες το dg-20 το εκανες μονος σου εγκατασταση?ειναι δυσκολο?πως δουλευοθν τα ποτενσιομετρα και πως ενεργοποιειται το εσωτερικο κυκλωμα??

μ εχει μπερδεψει λιγουλακι αυτο....

 

εξηγησε μου αν εχεις την καλοσυνη.ευχαριστω...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να συνδυασεις passive με active. Σε μια στρατ μου το εχω κανει.........μολις γυρισω απο διακοπες και ερθει και παλι ο μισητος Σεπτεμβρης θα ποσταρω το πως.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι...

 

οταν ελαβες το dg-20 το εκανες μονος σου εγκατασταση?ειναι δυσκολο?πως δουλευοθν τα ποτενσιομετρα και πως ενεργοποιειται το εσωτερικο κυκλωμα??

μ εχει μπερδεψει λιγουλακι αυτο....

 

εξηγησε μου αν εχεις την καλοσυνη.ευχαριστω...

 

Εγκατάσταση:

Ολο που χρειάζεται είναι να κολλήσεις 3 καλώδια στο θηλυκό βύσμα της stratocaster (που το περιλαμβάνει το κιτ γιατί είναι στέρεο).

Εγω κράτησα το δικό μου pickguard έτσι απλώς ξεβίδωσα τους μαγνήτες και τα ποτενσιόμετρα και τα βίδωσα στο δικό μου.

Αν ξέρεις απο κολλητήρι είναι πανεύκολο, αν δεν έχεις κολλήσει ποτέ καλώδιο καλλίτερα βρές κάποιον που ξέρει.

 

Ρύθμιση:

Την απόσταση του μαγνήτη απο την χορδή στο ύψος που σου αρέσει στο αυτί σου, τίποτε άλλο.

 

Πως δουλέυει:

Το πρώτο ποτ είναι κλασσικό volume κιθάρας, πολύ ομαλό και ακούει μέχρι πολύ χαμηλά.

Το δεύτερο ποτ είναι το EXG και όταν είναι στην θέση 0 είναι έξω απο το κύκλωμα και όσο το γυρνάς προστίθεται. Αυτο που -πολύ χονδρικά- κάνει είναι κάπως σαν να βάλεις το EQ σε σχήμα "χαμόγελο", κόβει τα μεσαία και ταυτόχρονα τονίζει τα μπάσσα και πρίμα.

Το τρίτο ποτ είναι το SPC που δουλεύει ίδια με το προηγουμενο και τονίζει κυρίως τα μεσαία. Είναι αυτό που λέει η EMG ότι κάνει τους μαγνήτες humbucker.

Και τα δύο παραπάνω μοιάζει να προσθέτουν ταυτόχρονα και λίγα db στο σήμα.

 

Απο εκει και πέρα δεν έχουν και πολύ νόημα οι περιγραφές, πρέπει κανείς να το ακούσει αλλα και να το ψάξει.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι το GT-8 μου και ένας Roland modeling ενισχυτής μοιάζει να "ακούει" πολύ καλλίτερα με αυτούς τους μαγνήτες αλλα ίσως είναι και ιδεά μου. Πάντως έχουν διαφορετικό "χρώμα" απο ότι οι μαγνήτες που είχε πριν η Strat (delta system).

 

Πιστεύω ότι επειδή οι μαγνήτες παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο στον ήχο της κιθάρας είναι ένα θέμα δύσκολο για να αποφασίσει κανείς αν κάτι του κάνει ή όχι και -δυστυχως- αν είναι σπάνιοι όπως το dg20 θα πρέπει ίσως να τους αγοράσει ρισκάροντας.

Κάπως έτσι το σκέφτηκα εγω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε φιλε angelos σ ευχαριστω παρα πολυ για ολη τη βοηθεια , και το χρονο σου.

οντως οι ενεργοι μαγνητες δινουν πολυ πιο δυνατο και σταθερο σε αποσταση σημα , ετσι ωστε δεν χανεται μεσα στην διαδρομη ενος ψηφιακου μηχανηματος.δεν ηξερα οτι εχεις την gt-8.το τελευταιο που θελω να μαθω ειναι αν εχεις θορυβο , ειδικα στην bridge θεση, σε σχεση με τους προηγουμενους σου μαγνητες.

 

α! ξερω απο κολλησεις.εχει εργαστηριο ηλεκτρονικων ο πατερας μου.σ ευχαριστω και παλι!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως γινεται η θηλυκη υποδοχη της κιθαρας να ειναι στερεο? εχω και εγω την gt-8 και νομιζω εχει μονοφωνικη εισοδο.με τι καλωδιο δουλευει?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θορυβο δεν έχουν πουθενά, σε καμμία θέση ουτε στις πιο δύσκολες συνθήκες. (Παζω μουσική για μια θεατρική ομάδα με πολλά φώτα σε χαμηλές στάθμες, για όποιον καταλαβαίνει πόσο φρίκη είναι ό θόρυβος σε τετοιες καταστάσεις)

 

Για το stereo βύσμα εννοούσα της strat όχι της πεταλιέρας. Και είναι στερεο για να μπορεί να κλείνει την μπαταρία όταν δεν έχεις μέσα το βύσμα.

Κατα τα άλλα δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα καλώδια, ότι σε μια οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Απο ότι είδα έχεις σχεδόν αποφασίσει να το αγοράσεις. Θα ήθελα λοιπόν να σε συμβουλέψω -κατα καποιο τρόπο- όταν το βάλεις στην κιθάρα να μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα ή να απογοητευτείς γρήγορα γιατί θέλει χρόνο να μάθεις να ρυθμίζεις την κιθάρα αλλα και τον ενισχυτή.

Επίσης μην βάλεις τους μαγνήτες πολύ κοντά, παρόλο που δεν πειράζει, εκτός και αν είσαι τελείως χεβυμεταλ τύπος. Αν θυμηθώ θα φέρω τις δικες μου ρυθμίσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα μιξη active passive pickups. Μπορει να γινει με 2 τροπους.......δοκιμασα και τουσ δυο και πιστευω οτι ο πιο ευχρηστος ειναι ο δευτερος.

 

1ος. Χρησιμοποιησε χωριστα ποτενσιομετρα 250Κ για τον passive και 25Κ για τον active . Αν δηλαδη προκειται να βαλεις σε les paul active passive συνδυασμο θες ενα volume-tone 25K na blepei ton active και ενα volume -tone να βλεπει τον passive. Αν θες να το κανεις σε στρατ το πραγμα ειναι λιγο πιο δυσκολο καθοτι δεν εχεις 2vol 2 tones. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις το 250Κ volume-tone στον passive και να χρησιμοποιησεις τον active μονο με ενα 25Κ volume χωρις tone control.

 

2ος ( και καλυτερος). Χρησιμοποιησε το ΡΑ2 της emg. Πρακτικα ειναι ενας booster ths emg που ομως μετατρεπει ενα high impedance σημα οπως των passive se low, δρα δηλαδη πρακτικα σαν impedance match. Βαλε λοιπον στη στρατ σου ενα vol και ενα tone 25K και στη θεση του 3ου ποτενσιομετρου βαλε το ΡΑ2 (το οποιο πρεπει να "βλεπει" τους passive) με μηδενικο boost ωστε να χρησιμοποιειται απλα σαν buffer.....με αυτο τον τροπο το high impedance σημα των active passive "μετατρεπεται" σε low impedance και δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στη μιξη active passive.

 

Αν σε ενδιαφερει εχω σχεδιαγραμματα και για τους δυο τροπους πες μου και στουσ στελνς στο μαιλ σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου