Προς το περιεχόμενο

Σώστη "συνδεσμολογία" μιας πεταλιέρας


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks superfunk απλά ρωτάω γιατί απλά έχω αποφασίσει να μην αγοράζω τίποτα 2 φορές.Όσο για wembley αν έχεις κάποια πρόταση είμαι ανοιχτός (αν και θα πρέπει να ρωτήσω την γραμματέα μου)!!:):):):):)

 

Όσο για το καλώδιο 8μέτρα βλέπω να φτιάχνω (μεγαλύτερο από το σπίτι μου τώρα που το σκέφτομαι) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

thanks superfunk απλά ρωτάω γιατί απλά έχω αποφασίσει να μην αγοράζω τίποτα 2 φορές.Όσο για wembley αν έχεις κάποια πρόταση είμαι ανοιχτός (αν και θα πρέπει να ρωτήσω την γραμματέα μου)!!:):):):):)

 

Όσο για το καλώδιο 8μέτρα βλέπω να φτιάχνω (μεγαλύτερο από το σπίτι μου τώρα που το σκέφτομαι) :)

 

αν εισαι καλο παιδι μπορω να σου κλεισω ενα supportaki με τους OASIS :lol:

 

Οντως πανω απο 7-8 μετρα καλωδιο δεν σου χρειαζεται,εγω χρησιμοποιω μακρυτερο γιατι προτιμω να ηχογραφω μεσα απο το control room & ο ενισχυτης να ειναι μακρια μου στο recording room :wink:

 

Electric αυτο που διαπιστωσες δεν το αμφισβητω αλλα δεν οφειλονταν στα πεταλακια (μια και σε tbp κατασταση ειναι σαν να μην υπαρχουν) οφειλεται στο γεγονος οτι οντως ενα κοντυτερο καλωδιο εχει λιγοτερες απωλειες απο ενα μακρυτερο (το κατα ποσον βεβαια στον πραγματικο κοσμο αυτο ακουγεται τοσο πολυ δεν ξερω...)

 

Ο μακαριτης ο Albert Collins χρησιμοποιουσε ενα καλωδιο 200 μετρα (!) και οταν τον ρωτησαν πως τα καταφερνει πολυ απλα απάντησε : "I just turn the volume up,mister!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τα πεταλια και τα καλωδια που λεγαμε ο ...τυπας λεει αυτο: With a well-designed buffered output, however, the capacitive effect of the cord following the unit is essentially negated; with the Centaur, for example, you could run hundreds of meters of the cheapest, most capacitive guitar cable from the output of the unit and suffer no loss of high-frequency response and no damage to the signal's harmonic structure due to capacitive loading. κατι καταλαβα αλλα μπορει καποιος να μου το πει λιγο πιο...καλα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι καλο παιδι μπορω να σου κλεισω ενα supportaki με τους OASIS icon_lol.gif

 

Ήμουνα καλό παιδί φέτος έβαζα την κιθάρα στη θήκη της και δεν άφηνα τα πετάλια εκτεθημένα στη σκόνη.Επίσης μελέτησα πολύ όλους τους κιθαρίστες που μου αρέσουν πολύ alan sparhawk(low), matthew caws(nada surf), Immad masif (new folk implosion -alaska) ,lee ranaldo και σαν καλό παιδί πήγα και είδα 3 από τους τέσσερις ζωντανά. Μην ξεχνάς και την gretsch tennesy rose και το broadcaster bass που σου ζήτησα πέρυσι καλέ μου άγιε Βασίλη οουπς superfunk ήθελα να πω :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τα πεταλια και τα καλωδια που λεγαμε ο ...τυπας λεει αυτο: With a well-designed buffered output' date=' however, the capacitive effect of the cord following the unit is essentially negated; with the Centaur, for example, you could run hundreds of meters of the cheapest, most capacitive guitar cable from the output of the unit and suffer no loss of high-frequency response and no damage to the signal's harmonic structure due to capacitive loading. κατι καταλαβα αλλα μπορει καποιος να μου το πει λιγο πιο...καλα;;[/quote']

 

κοιτα τα παραλεει λιγο,οπως τα παραλεει και ο Valvulator :lol:

η ποιοτητα του καλωδιου ΠΑΙΖΕΙ μεγαλο ρολο & τα low impedance buffers (παρολο που εγω χρησιμοποιω ενα) δεν ειναι πανακεια για πασαν ασθενειαν & πασαν μ...ιαν που λενε & οι παπαδες :lol:

 

εχω κανει πολλα τεστ & ακομα & το low impedance buffer λειτουργει καλυτερα με ενα low capacitance καλωδιο οπως το KLOTZ LA GRANGE & τα GEORGE L,μια φορα συνεδεσα την πεταλιερα μου με ενα πανακριβο Monster με πολυ υψηλο capacitance & επαθα πλακα ο ηχος μου πηγε περιπατο παρα τα buffers & τα tbp :wink:

 

Γενικα πιστευω οτι τοσο φθηνα που ειναι τα George L δεν αξιζει να πετας τα λεφτα σου αγοραζοντας αλλα καλωδια εκτος απο αυτα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σχεση με το θεμα μας τα καλωδια που εχω τι ρολο παιζουν;ειναι τα evidence audio lyric hg10

http://www.bassexchange.com/catalog/product_info.php?products_id=697

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλωδια σου ειναι ΑΨΟΓΑ,δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις.. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk(sorry αν γινομαι κουραστικος παιδια αλλα θελω να ειμαι ενημερωμενος στο.θεμα..)σχετικα με αυτο που μου ειπες οτι δηλαδη δεν μπορω να κανω true bypass το korg dt-7 ο..τυπας λεει οτι γινεται και ακομα οτι μπορω να το βαλω και σαν πεταλι στην αλυσιδα.αυτον τον τροπο μου τον ειπαν καποια ατομα στο hugerack και οι τροποι ειναι οι εξης:

 

1)να παρω εναν buffer οπως ας πουμε ενα Axess BS-2 και να χρησιμοποιησω το split output για να στειλω το σημα στο tuner.αυτο ακριβως κανει καποιος που το εχει το korg dt-7 στην αλυσιδα του.χρησιμοποιει το BS-2 για να τροφοδοτει το σημα και στα 2 tuners του αφου εχει και μια φετα korg dtr-1.εχει ενα Α/Β με 'η χωρις τα tuners και δεν χανει καθολου σημα λεει.

 

2)αλλος μου ειπε(δεν ξερω αν εννοει το ιδιο με τον απο πανω),να χωρισω το σημα και να βαλω το tuner εξω απο την αλυσιδα

 

εννοειται οτι δεν καταλαβα τι μου ειπαν να κανω και τι δουλεια ακριβως κανει αυτο το Α/Β box και το Axess BS-2...

help!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή να παρω ισως ενα small tuner/mute box (οπως ενα true bypass box αλλα με output mute).με αυτον τον τροπο θα μπορεσω λεει να διαλεξω το αγαπημενο νο μου tuner και να το εχω true bypass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου