Προς το περιεχόμενο

motu828 mkIII ή RME FireFace 400 ?


johnnyboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει μία από τις δύο ή και τις δυο , μπορεί να θέσει απόψεις - σχόλια - τυχόν προβλήματα ?

ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογη?

- για home studio , mac book pro 2.4GHz , Logic studio

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την motu αλλα σε pc. Ειχε στην αρχη καποια μικρα θεματακια με τους drivers αλλα μου εχουν πει οτι σε mac δουλευει τελεια..!

Απο την αλλη ξερω οτι η rme ειναι ακριβως το αντιθετο δηλαδη δουλευει τελεια σε pc και εχει καποια μικρα θεματακια στα mac.

Απο ηχο ειναι σιγουρα απο τις κορυφαιες και οι 2 οποτε κοιτα το θεμα με τους drivers.

Ελπιζω να σε βοηθησα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ? Μακριά από τα φτηνά Interfaces της MoTU που <<τα κάνουν όλα και συμφέρει>>.

 

Workarounds για RME <-> MAC υπάρχουν.

 

Τσέκαρε το forum τους.

 

Τρέχω μια FF800 σε MacPro 8-core + MacBook 4,2 Penryn με 0 προβλήματα σε Live & C4.5.2.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα Ultralite και πρίν 6-μήνες την άλλαξα σε Ultralite mkIII. Δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα (στα 2.5 χρόνια που χρησιμοποιώ MOTU) με καμία από τις δυο. Χρησιμοποιώ PC και η MOTU είναι αρκετά Mac oriented.

 

Από RME έχω το MADI-Face το οποίο είναι Interface και όχι κάρτα ήχου. Και από RME κανένα απολύτως πρόβλημα. Όλα stable 24/7.

 

Εάν υπάρχει λόγος να δώσεις 300€ επιπλέον για fireface τότε απλά πάρε fireface (άν και δεν μπορώ να σου πω σίγουρα για τη σταθερότητα,δυνατότητες κ.λ.π που έχει το unit)

 

P.S

Γενικά μη θεωρήσεις ότι το κόστος συνεπάγεται ποιότητα (κατ' ανάγκη).

Ξέρω άτομα που έχουν Mac με Apogee (καθαρά Mac oriented εταιρία με πολύ καλό support) τόσο Ensemble(3000€) όσο και Duet, τα οποία έχουν βγεί μάπα λόγω του σάπιου firewire controller που βάζει η Apple στα μηχανήματά της. Μπορεί η κάρτα να έχει ένα σωρό χαρακτηριστικά, αλλά εάν δε λειτουργεί με απόλυτη σταθερότητα θα σου είναι εντελώς άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys, έχω Macbook pro με Motu 828 mkIII και εχουν "κουμπώσει" μια χαρα. Κάνω τη δουλειά μου super. Φυσικα αν ειχα παραπάνω χρήματα θα έπερνα την RME FF800 αλλα κάνει σχεδον τη διπλάσια αξια απο τη 828 mk3 απο την αλλη η FF400 ειναι ακριβή αλλα δεν με βολευαν τα inpouts/outpouts. και ο Mobius δικιο...

Γενικά μη θεωρήσεις ότι το κόστος συνεπάγεται ποιότητα (κατ' ανάγκη).

Ξέρω άτομα που έχουν Mac με Apogee (καθαρά Mac oriented εταιρία με πολύ καλό support) τόσο Ensemble(3000€) όσο και Duet, τα οποία έχουν βγεί μάπα λόγω του σάπιου firewire controller που βάζει η Apple στα μηχανήματά της. Μπορεί η κάρτα να έχει ένα σωρό χαρακτηριστικά, αλλά εάν δε λειτουργεί με απόλυτη σταθερότητα θα σου είναι εντελώς άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

η διαφορα στη τιμη της motu 828mkIII με την RME FF400 ειναι μολις 130 - 150 ευρω . το ζητημα μου ειναι κυριως η ποιοτητα των converter που φοραει η καθε καρτα καθως και η σταθεροτητα τους στο mac book pro και φυσικα το dsp . δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για την motu αλλα το dsp της φανταζει πολυ υποσχομενο απο την αλλη η rme ειναι μια σταθερη αξια χρονια τωρα και δεν βλεπω και παρα πολλες σαλτσες στη διαφημιση της. Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις και αυτο ειναι που με ανησυχει περισσοτερο οσο αναφορα τη motu και αναρωτιεμαι αν τελικα θα αξιζε να διαθεσω μεγαλυτερο κεφαλαιο και να χτυπισω καποιο απο τα μεγαλα ψαρια apoggee - metric halo και να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για την motu αλλα το dsp της φανταζει πολυ υποσχομενο...

Αpple και Motu πάνε χέρι-χέρι, 30 χρόνια τώρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου