Προς το περιεχόμενο

Τι Kαλωδια; balanced ή unbalanced;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όσους απάντησαν στο θέμα αυτό. Θεωρείται απαντημένο, αφού αγόρασα balanced καλώδια και το φύσημα εξαφανίστηκε. Οπότε αν θέλει κάποιος Mod ας το μεταφέρει. Θα κάνω άλλη μία ερώτηση για να μην ανοίξω θέμα πάλι.

 

Πλέον έχω τα Bx8a με Balanced καλώδιο πάνω στην Mix120 της Tapco (Mackie) και την M-audio 2496. Αυτό που θέλω να μάθω είναι: Ποιο είναι το ιδανικό level για να τα χρησιμοποιώ; Άλλοι λένε τέρμα τα ηχεία και να δουλεύω στην κονσόλα για ένταση. Άλλοι λένε ηχεία στο unity level (στη μέση) και κονσόλα στη μέση.

 

Επίσης να σημειώσω ότι όταν τσιτώνω τον ήχο ενώ τα σπάει και δεν μπουκώνει ούτε για πλάκα, παρατηρώ έντονη κίνηση της μεμβράνης. Κινδυνεύει έτσι το ηχείο, σωστά; Άσχετα αν μπουκώνει ή όχι...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Πλέον έχω τα Bx8a με Balanced καλώδιο πάνω στην Mix120 της Tapco (Mackie) και την M-audio 2496. Αυτό που θέλω να μάθω είναι: Ποιο είναι το ιδανικό level για να τα χρησιμοποιώ; Άλλοι λένε τέρμα τα ηχεία και να δουλεύω στην κονσόλα για ένταση. Άλλοι λένε ηχεία στο unity level (στη μέση) και κονσόλα στη μέση.

 

Επίσης να σημειώσω ότι όταν τσιτώνω τον ήχο ενώ τα σπάει και δεν μπουκώνει ούτε για πλάκα, παρατηρώ έντονη κίνηση της μεμβράνης. Κινδυνεύει έτσι το ηχείο, σωστά; Άσχετα αν μπουκώνει ή όχι...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

προσωπικα τα ηχεια (κει αρ κει - ροκιτ 6) τα εχω στο 0db,  oute sto +1db oute sto -1, και στη κονσόλα

η ενταση παιζει αναλογα με τις αναγκες καθε στιγμής. Αν δεν εχεις αρκετα "γκαζια" βαλε +1 η +10 νο προμπλεμ.

 

Μη σε προβληματίζει καμμιά κινηση μεμβράνης, αυτο που ειναι επικύνδινο ειναι καποια υπερταση ισως απο το ποιοτικο

εναλλασομενο που μας παρεχουν, βαλε κανενα κοντισιονερ σε ολα τα συστήματα..

αν τωρα βρεθούμε τυχεροι απο θεμα ρευματος, η φυσιολογική φθορά θα ειναι στο αδυνατισμα του μαγνήτη των ηχειων σε βαθος χρόνου..

Παιζει και το ζεσταμα των σπειρών των ηχειων οταν δουλευουν πολλες ωρες σε μεγαλες εντασεις,

αλλα αν εχει γινει καλη δουλεια στη τύλιξη των πηνίων δεν υπαρχει προβλημα.  αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου