Προς το περιεχόμενο

Ειμαι στα δύο... SP3X vs Mp5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκο σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Περίμενα κάποιον που έχει το mp5 να μου πεί την γνώμη του.

 

...θα πάω να δώ και το Roland... και θα γράψω τις εντυπώσεις...

 

bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι !

 

Πήγα στη Roland και έγιναν όλα χειρότερα...

...αφού τα περιεργάσθηκα καλά οπτικά, χωρίς να με ικανοποιούν ιδιαίτερα, κανένα από τα όργανα,

(πολύ japan ήταν όλα) πήρα τα ακουστικά και έκατσα να παίξω στο RD-700GX ..... τεράστιο λάθος !!!!

 

Δεν έπαιξα σε τίποτα άλλο. Τα πλήκτρα ήταν εκπληκτικά, αν και λίγο βαριά σε σύγκριση με άλλα,

αλλά δεν ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Ηχητικά ήταν καλό, χωρίς κάτι το φοβερό αλλά η αίσθηση

του κλαβιέ ήταν αυτή που κυριαρχούσε μακράν από οτιδήποτε άλλο. Γύρισα σπίτι και δεν θυμόμουν

ούτε ήχους, ούτε κουμπιά, ούτε επιλογές, παρά μόνο τα πλήκτρα του.

 

Το μέγιστο λάθος ήταν ότι έπαιξα σε ένα όργανο πάνω από τα χρήματα που διαθέτω αυτή τη στιγμή, καλό μέχρι εκεί,

αλλά από την άλλη μου τσάκισε την σύγκριση με ότι άλλο είχα δοκιμάσει.

 

Δυστυχώς δεν βλέπω φως και πρέπει να ξεχάσω λίγο το RD700 για να δω τι θα κάνω τελικά.

 

...και στο τέλος αν είναι να φτάσεις στα 2000 μεγαλώνει και η επιλογή...

 

Ατιμή ζωή!!!!  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.... RD700GX.... Πράγματι, το καλύτερο κλαβιέ που έχω παίξει και εγώ. Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δεν είπαμε να δεις το FP7;

 

Το RD700GX δεν το ανέφερα όχι μόνο γιατί είναι σε άλλη κατηγορία τιμής, αλλά και γιατί ο ήχος του δεν αξίζει κατ'εμέ την τιμή του. Να δώσεις κοντά 2Κ€, και ο ήχος να μην ικανοποιεί; Τώρα εγώ δεν συγκρίνω τον ήχο του RD700GX με άλλη μάρκα, αλλά με τον ήχο του FP7. Εγώ κάθησα και στα δύο δίπλα δίπλα και με τα ίδια ακουστικά έκανα σύγκριση στον ήχο. Το ηχόχρωμα του FP7 μου άρεσε πολύ περισσότερο. Ξέρω ότι το RD έχει νέο δείγμα πιάνου, πιο μεγάλα δείγματα κλπ, αλλά παρόλα αυτά, το eq στον ήχο του έχει κάτι που δεν μου αρέσει (να πω ότι έκανα και reset στο RD αλλά πάλι τα ίδια). Ούτε και μπόρεσα να διορθώσω αυτό που δεν μου άρεσε ρυθμίζοντας το onboard eq του RD.

 

Τώρα, το δείγμα του FP7 είναι το δείγμα του δεύτερου πιάνου του RD700GX, που είναι το δείγμα του βασικού πιάνου του RD700SX (νομίζω το λένε Superior Grand). Και όμως, συγκρίνοντας τα ίδια δείγματα πιάνου (το δεύτερο πιάνο στο RD και το πρώτο στο FP7), το FP7 μου ακουγόταν πολύ καλύτερα από το RD.

 

Βάζοντας τώρα στην εξίσωση ότι το FP7 έχει κλαβιέ της κλάσης του MP5 που σου άρεσε, και ότι δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι καλό, θα μπορουσε να είναι μια επιλογή σου αν δεν χρειάζεσαι mother keyboard funcionalities που έχει το RD και το MP5. Το FP7 από την άλλη έχει ηχειάκια επάνω του, οπότε πατάς ΕΝΑ κουμπί και παίζεις-μελετάς χωρίς να ανoίγεις μίκτες και ηχεία ή να βάζεις ακουστικά.

 

Οπότε εγώ θα πρότεινα να ξαναπάς και να ακούσεις το FP7.

 

Για να σε δυσκολέψω λίγο ακόμα, αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις VST πιάνα και η αίσθηση του κλαβιέ είναι το σημαντικότερο για σένα, τότε ίσως θα άξιζε να δεις το Numa της Fatar. Δεν έχει κανέναν ήχο επάνω, είναι αυστηρά midi keyboard, αλλά το κλαβιέ του θεωρείται εξαιρετικό. Το έπαιξα χωρίς να είναι συνδεδεμένο σε πηγή ήχου και μου άρεσε πολύ σαν αίσθηση (καμία σχέση με τα υπόλοιπα της Fatar) αλλά χωρίς πηγή ήχου δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Αξίζει πάντως να το κοιτάξεις αφού είναι στα λεφτά σου (Bon Studio).

 

Βέβαια ίσως θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να βγει και να παίξεις το V-Piano (Roland) πριν αποφασίσεις............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που όλα ηρέμησαν....

έχεις δίκιο Νίκο για τον ήχο του RD700GX, έπαιξα και το FP, καλό το κλαβιέ αλλά από ήχο δεν μπόρεσα να κρίνω γιατί πήγα την ώρα που ήταν και ένας guitar-maniac

και όσο και να προσπαθούσα δεν υπήρχε ησυχία για να ακούσω ήρεμα. Γι' αυτό ίσως με συνεπήρε και το RD700GX μιας και τα πλήκτρα μίλαγαν μόνα τους . ;)

 

Όσο για την λύση Fatar, το σκεφτόμουνα αλλά προτιμώ ένα αυτόνομο όργανο και αν θελήσω μετά το συνδέω.

 

Τέλος πάντων από μια πιο ήρεμη θέση τώρα, μπορώ να πω ότι απομακρύνομαι από το Kawai και το ερχόμενο Σάββατο θα ρίξω επόμενη κίνηση όπου μάλλον θα είναι και η τελική. Θα πάω στη Roland και μετά Kurzweil.... (θα έχώ και το πακέτο και ενόψει οικονομικής κρίσης θα τους παζαρέψω)

 

Όσο για το V-Piano ... μπα... μεγάλο δεν χωράει από την πόρτα...  ;)

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαπίστωσα κι εγώ αυτό που λέτε για το κλαβιέ. Το θέλαμε για live εμφανίσεις. Στο Kurzweil ο ήχος μιλάει από μόνος του. Στο Roland το κλαβιέ μιλάει από μόνο του χωρίς όμως να έχει καθόλου κακό ήχο σε σχέση με το Kurzweil. Τελικά δεν ήξερα τι να διαλέξω μέχρι που το βρήκα σε αρκετά καλή τιμή με πέντε χρόνια εγγύηση και έτσι κατέληξα στο Roland. Δε λέω, στο kurzweil καλή τιμή μου έκαναν αλλά μόνο δύο χρόνια εγγύηση. Δε λέμε μαγαζί για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Απλά από μαγαζί της Αθήνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.....

 

Κάναμε ανατροπή και επικράτησε ο ήχος....

 

Kurzeil SP3X !!!!

 

Έτσι για να ολοκληρώσουμε και εμείς  ;)

 

Το όργανο είναι φανταστικό και τα πλήκτρα του τώρα που έπαιξα αρκετή ώρα νομίζω ότι είναι τέλεια και ξεκούραστα, ηχητικά δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω τίποτα...

 

καλή συνέχεια.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου