Προς το περιεχόμενο

Pan vs Blend pot.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο thread δεν το ανοίγω τόσο ως προς συζήτηση όσο για προειδοποίηση σε όσους σκοπεύουν να επιχειρήσουν κάτι παρόμοιο.

 

Όπως έχω ξαναπεί και στο παρελθόν, η αγαπημένη μου τοπολογία στα μπάσα με δύο μαγνήτες είναι Master Vol-Blend-Tone αντί του Volo-Vol-Tone. Βέβαια ιδανικότερος είναι ο συνδυασμός Stacked Vol-Blend με stacked Bass-Treble αλλά εκεί πάμε μακριά και ας μείνουμε στα εφικτά.

(Άσχετο αλλά συνήθως καταφεύγω και στα chickenhead knobs από πάνω τους για τους λόγους ότι είναι φθηνά και βλέπεις γρήγορα (με μια ματιά) τις ρυθμίσεις καθώς παίζεις.)

Εκπλήσσομαι ότι σχεδόν κανένας κιθαρίστας που χρησιμοποιεί Tele δεν βάζει blend προκειμένου να πειραματιστεί με την πιθανή ηχητική παλέτα. Τεσπα..

 

Παίρνοντας λοιπόν το Aerodyne P-Bass (με δύο μαγνήτες) και έκατσα λίγο καιρό μαζί του, αποφασίζω να του αλλάξω pickguard, μαγνήτες και μιας και φτάσαμε ως εδώ ας αλλάξουμε και την τοπολογία των pots.

Παραγγέλνω τα 250Κ pots (Alps λόγω high end κολλημάτων) με το ένα να είναι blend.

Μετά από τις απαραίτητες αναθυμιάσεις του καλάϊ, καψίματα, μπινελίκια και consulting (θενξ Γιώργη) η μακαρονάδα δούλεψε.

ΑΛΛΑ όχι όπως το περίμενα και θυμόμουν. Ήτοι, στα full αριστερά ή full δεξιά στο blend όλα μια χαρά. To blend των μαγνητών όμως δεν είναι ομοιόμορφο με χειρότερη θέση στο center detent που ο ήχος βουλιάζει.

Ρε καλό μου, ρε χρυσό μου, φάσεις, γειώσεις καλώδια όλα καλά κι όλα ωραία μα η μέση ήταν για χέσιμο.

Και βέβαια καθότι ο γκούγκλης είναι φίλος μας, έπεσα σε αυτό το άρθρο.Διαβάστε το.

http://guitarnuts2.proboards.com/index.cgi?board=reference&action=print&thread=3195

 

Και κατάλαβα ΑΛΛΟ το pan και ΑΛΛΟ το blend pot.

Το κακό είναι ότι ο καθένας το λέει όπως θέλει.  :(

Και το δικό μου δεν είναι το πρέπον.

Και ο Καγμάκης δεν έχει αυτό που θέλω (ναι, ξέρω για τον Ιντερνέτη και τα βρήκα σε πολλούς αλλά το θέλω τώρα και όχι τον Οκτώβρη) αλλά θα δω και στους άλλους.

 

Και ευελπιστώ......

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκπλήσσομαι ότι κανένας κιθαρίστας που χρησιμοποιεί Tele δεν βάζει blend προκειμένου να πειραματιστεί με την πιθανή ηχητική παλέτα. Τεσπα..

http://www.customshop.gr/giger.html

Blend με Fishman σου κάνει? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.customshop.gr/giger.html

Blend με Fishman σου κάνει? ;D

Με πρόλαβες πριν τ' αλλάξω ...

Εκπλήσσομαι ότι σχεδόν κανένας κιθαρίστας που χρησιμοποιεί Tele δεν βάζει blend προκειμένου να πειραματιστεί με την πιθανή ηχητική παλέτα. Τεσπα..

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβες πριν τ' αλλάξω ...

Και για να σε βοηθήσω...μόνο οι σαχλοφωνίστες κάνουν τέτοια... ;D ;D

 

Βάλε κανένα link από τα pots που θές...μήπως κάθεται κανένα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να σε βοηθήσω...μόνο οι σαχλοφωνίστες κάνουν τέτοια... ;D ;D

 

Βάλε κανένα link από τα pots που θές...μήπως κάθεται κανένα...

 

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Potentiometers/Blend_Pots.html

http://cgi.ebay.com/NEW-Fender-P-Jazz-Bass-Dynamic-Control-Blend-Pot-Preamp-/200519898536?pt=Guitar_Accessories&hash=item2eafead5a8

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαπτόμενη στο θέμα αλλά νομίζω οτι στους περισσότερους κατόχους τέλε (και στρατ εδώ που τα λέμε) αρκούν έτσι όπως είναι τα tone για να μπορούν να μετριάζουν τα πρίμα on-the-fly σε συνθήκες live.

Μη δίνεις περισσότερες επιλογές στους κιθαρίστες, θα χαθούν  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαπτόμενη στο θέμα αλλά νομίζω οτι στους περισσότερους κατόχους τέλε (και στρατ εδώ που τα λέμε) αρκούν έτσι όπως είναι τα tone για να μπορούν να μετριάζουν τα πρίμα on-the-fly σε συνθήκες live.

Μη δίνεις περισσότερες επιλογές στους κιθαρίστες, θα χαθούν  ;D

Μιλάω για το blend neck & bridge μαγνήτη (αντί του τριθέσιου switch) όχι για tone.

To tone δεν αλλάζει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν έπαιζα και ηχογραφούσα με Στρατ, η αγαπημένη μου συνδεσμολογία ήτο:

master volume, tone for neck & bridge (for that Buchanan wah effect  8))

NO tone for middle pup (δημιουργεί εξαίρετους ήχους στις θέσεις 2 & 4 όταν κόβεις απο το tone καθώς ο μεσαίος μένει ανεπηρέαστος, επίσης ήχους που προσομοιάζουν σε Ρ90, ό,τι πρέπει για ditry swing ala Hollywood Fats  :D)

BLEND pot (το τρίτο ποτ) for bridge pup when you are in neck position.

Καταπληκτικός συνδυασμός γιατί απο τη μιά έχεις τον κλασσικό Τέλε ήχο της μεσαίας θέσης αλλά επιπροσθέτως ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ πόσο θέλεις να "βρέχεται" ο νεκ απο τον μπριτζ με όλα τα ενδιάμεσα ηχοχρώματα! Και για κερασάκι στην τούρτα όταν παίζεις στη θέση 4 (neck & middle) και "μπλεντάρεις" τον μπριτζ έχεις και τους 3 μαζί full output!

Κι όλα αυτά χωρίς ν'αλλάζει τίποτε στην εμφάνιση της κιθάρας!

Τυχαίο;  ;)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για το blend neck & bridge μαγνήτη (αντί του τριθέσιου switch) όχι για tone.

To tone δεν αλλάζει.

 

What a mistake to make  :-[

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικός συνδυασμός γιατί απο τη μιά έχεις τον κλασσικό Τέλε ήχο της μεσαίας θέσης αλλά επιπροσθέτως ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ πόσο θέλεις να "βρέχεται" ο νεκ απο τον μπριτζ με όλα τα ενδιάμεσα ηχοχρώματα!

Είναι blend ή είναι push-pull με volume για τον bridge;

Πάντως το blend σε κιθάρα με 2 μαγνήτες (Tele, LP κλπ), προσωπικά μου φαίνεται ότι θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα με blend αντι 3-way switch.

Νομίζω ......

 

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος γνωρίζει μαγαζί με blend pots, ευπρόσδεκτος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου