Προς το περιεχόμενο

guitar rig και youtube


Bbullet59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες,

η ερωτηση μου ειναι η εξης: Υπαρχει τροπος ενω χρησιμοποιω το guitar rig σαν standalone η μεσω Cubase,παραλληλα να ακουω μουσικη απο το youtube ωστε να μπορω να τζαμαρω πανω σε backing tracks?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ανοιγω το προγραμμα,αλλα γενικα οταν χρησιμοποιω guitar rig οποιοσδηποτε αλλος ηχος που θα ακουγοταν απο το PC,δεν ακουγεται.

Δηλαδη μπορω να ανοιξω το winamp και να παιζει κανονικα αλλα δεν ακουγεται τιποτα.Μονο η κιθαρα μου.

Το ιδιο και με το youtube.Τα videα παιζουνε αλλα δεν εχουν ηχο.

Εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν γινεται μονο στο δικο μου PC αλλα συμβαινει γενικα οταν χρησιμοποιειται το guitar rig.

Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε να ακουω και αλλα πραγματα περα απο την κιθαρα μου

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν γινεται μονο στο δικο μου PC αλλα συμβαινει γενικα οταν χρησιμοποιειται το guitar rig...

 

 

δεν το εχω ξανακουσει αυτο το προβλημα,στο δικο μου δεν το κανει και εχω μια απλη SB audigy φαντασου,πρεπει να το ψαξεις ισως και μεσα απο το προγραμμα στο guitar rig στο μενου routing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει μου δειχνει τα inputs και outputs αλλα δεν ξερω τι να το κανω (οχι οτι δινει και πολλες επιλογες βεβαια...). Καμια ιδεα.....?

Δηλαδη εσυ ενω εχεις ανοιχτο το guitar rig και ακους την κιθαρα σου,παραλληλα μπορεις να ακους και κατι που παιζει στο youtube ???

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC εχει μια εσωτερικη δικη του και εχω και την EMU 0404 USB για να συνδεω την κιθαρα.

Νομιζω ομως οτι η εσωτερικη δεν χρησιμοποιειται απ τη στιγμη που εχω την αλλη επειδη αν δεν ανοιξω την εσωτερικη δεν ακουγεται τιποτα

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα οταν χρησιμοποιω guitar rig οποιοσδηποτε αλλος ηχος που θα ακουγοταν απο το PC,δεν ακουγεται.

 

Αυτό κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο ότι το guitar rig ή/και το Cubase είναι ρυθμισμένο σε διαφορετικό sample rate και bit depth απ' ό,τι τα windows σου. Windows 7 έχεις;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το εξής και πες μας τα νούμερα:

 

Δεξί κλικ στο εικονιδιάκι του ήχου στο taskbar > playback devices >  κλικ στην κάρτα που χρησιμοποιείς > properties > advanced, πες μας το sample rate.

 

Στο guitar rig: File > Audio and MIDI settings, πες μας κι εκεί το sample rate.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου