Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει μουσικός;


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις αλλά ας εμβαθύνουμε

λίγο σε αυτό το θέμα που με απασχολεί τελευταία αρκετά.

Στη μπάντα μου πχ έχουμε δύο επαγγελματίες μουσικούς.

Η απορία μου είναι εάν έχουμε το δικαίωμα όλοι να λεγόμαστε

μουσικοί. Τί είναι μουσικός;

 

- Αυτός που ζεί από τη μουσική;

- Αυτός που έχει πτυχίο σε κάποιο όργανο ή/και θεωρίας;

- Αυτός που παίζει απλά κάποιο/α όργανο;

- Αυτός που έχει μουσικό αυτί;

- Συνδυασμός κάποιων από τα παραπάνω;

- Κανένα από τα παραπάνω; Κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μουσικός ειναι πανω από ολα αυτος που αγαπάει τη μουσική και φυσικά ασχολείται με κάποιο οργανο εστω και λίγο. Το αν ειναι επαγγελματιας η οχι δειχνει μονο απο που βγάζει τα προς το ζειν

 

Ξερω ερασιτεχνες μουσικους που πατανε κατω τους επαγελματιες οπως και επαγγελματιες (πχ εναν ιδιοκτητη ωδειου με μισο τονο πτυχια) που δεν μπορουν να παιξουν απολυτως τιποτα

 

Ολα αυτα ομως που ανεφερες ουσιαστικα συνδεονται....δεν μπορεις να εχεις μουσικο αυτι αν δεν το εχεις εξασκησει σε καποιο οργανο, δεν μπορεις να παιζεις καποιο οργανο χωρις ιδεα θεωριας (η μαλλον μπορεις αλλα θα μεινεις στασιμος)

 

Το σημαντικοτερο ομως ειναι αυτο που ειπα στην αρχη. Αγαπωντας τη μουσικη, εξασκησε, γινεσαι πιο ταπεινος μπροστα σε αυτην την τεχνη, ανοιγει το μυαλο σου, μαθαινεις απο παλιοτερους και δειχνεις στους νεοτερους.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ειναι...δεν ειναι η φωνη οργανο; χορδες που παλλονται.. πιανει νοτες, ρυθμους, εχει τεχβικη που διαφερει απο είδος σε είδος.

 

Το προβλημα ομως ειναι οτι φωνη η εχεις η δεν εχεις. Αν εχεις μπορεις να γινεις καλυτερος αλλα ουτως η αλλως εχεις. Οποτε οι τραγουδιστες συνηθως δεν μπαινουν στον κοπο να μαθουν θεωρια και για αυτο μας σπανε τα νευρα...Θελουν να τα κανουν ολα με το "αυτί".

 

 

Αν ομως ο τραγουδιστης ειναι σοβαρος και εξυπνος ωστε να εξσκει τη φωνη του και μεσα απο μαθηματα και απο προβες τοτε ναι ειναι μουσικός και μαλιστα τυχερος αφου δεν χρειαζεται να αγορασει μουσικό οργανο..το εχει πανω του.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι ότι ο μουσικός πρέπει να ξέρει και θεωρία για να λέγεται μουσικός.

 

'Ενας που απλά παίζει ενα όργανο ειναι απλά ένας οργανοπαίχτης, καλός ή κακός με ταλέντο ή όχι.

Πριν αρπαχτούν μερικοί, να πω ότι το "οργανοπαίχτης" δεν το λεω με την κακή έννοια... εννοείται ότι καποιος που δεν έχει ιδέα απο θεωρία μπορεί να είναι πολύ καλλίτερος απο κάποιον με γνώσεις και υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα γι'αυτό.

 

Το σκέφτομαι και το λεω εντελώς τυπικά, δηλ. κατα τη γνώμη μου, μουσικός είναι αυτός που "ξέρει" μουσική. Ξαναλέω ότι δεν προσπαθώ να μειώσω αυτούς που δεν ξέρουν θεωρία, αυτό θα ήταν εντελώς ηλίθιο, απλά έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ την έννοια του πραγματικού μουσικού.

 

Προσωπικά παίζω 11 χρόνια κιθάρα και εως πρόσφατα που ξεκίνησα πιάνο σε κάποιο ωδείο δεν είχα ιδέα απο θεωρία. Ποτέ δεν θεωρούσα τον εαυτό μου μουσικό όλα αυτά τα χρόνια (ανεξαρτήτως αν ήμουν καλός κιθαρίστας ή όχι).

Αλλά που θα μου πάει... τα παίρνω εύκολα τα θεωρητικά...χεχε 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ - ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΠΟΛΛΩΝ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ :) :) :)....

 

Λοιπόν, όσοι πιστεύετε ότι για να λέγεται κανείς μουσικός πρέπει να ξέρει θεωρία, σας θυμίζω ότι η θεωρία έπεται της πρακτικής, δεν προηγείται. Αρμονία, αντίστιξη και ότι άλλο βάλει ο νους σας δεν υπήρχαν γραμμένα σε κάποιο βιβλίο ή σε κάποιες πλάκες μαρμάρου από την αρχή της ιστορίας του σύμπαντος.

 

Κάποιοι... οργανοπαίκτες (που λέει και ο φίλτατος ikon) χρησιμοποίησαν αυτές τις αρχές και μεθόδους στο έργο τους, κάποιοι άλλοι (ή οι ίδιοι) τις κατέγραψαν και έκτοτε κάποιοι άλλοι τις μαθαίνουν σαν "θεωρία".

 

Παρά το γεγονός ότι η σύγχρονη πεποίθηση είναι ότι η θεωρία προηγείται της πρακτικής, αυτό είναι εντελώς λάθος και δεν ισχύει πουθενά. Δεν ισχύει ούτε καν στις θετικές επιστήμες, όπως η φυσική, όπου ένα θεώρημα κτίζεται με τέτοιο τρόπο ώστε να επιβεβαιώνει τα αποτελέσματα των πειραμάτων και των παρατηρήσεων. Η θεωρία (ξαναλέω) έρχεται μετά από την πρακτική.

 

Η εκμάθηση παλαιότερων θεωριών (στη μουσική π.χ.) απλώς αυξάνει τις... εγκυκλοπαιδικές γνώσεις του ασχολούμενου και δεν τον κάνει κατά κανένα τρόπο καλύτερο μουσικό - τουλάχιστον όχι αν δεν συντρέχουν και άλλοι παράγοντες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος άη-πρότοκολ! 8)

 

Πολύ σωστό επιχείρημα αλλά υπάρχει και η λογική ότι

δεν χρειάζεται να ξαναανακαλυφθεί ο τροχός και άρα

ο σύγχρονος μουσικός πρέπει να μελετήσει τις θεωρίες που

γραφτήκανε από τόσους άλλους και με τόσο κόπο πριν απο αυτόν

ώστε να θεωρείται ολοκληρωμένος. Το ίδιο δεν ισχύει και στις θετικές

επιστήμες και παντού; Αν δε μελετήσεις τις θεωρίες άλλων στο

πανεπιστήμιο πτυχίο δεν παίρνεις και δεν μπορείς να λέγεσαι φυσικός,

μαθηματικός κλπ κλπ

 

Σίγουρα αν πιασεις μια κιθάρα μπορεί κάποια στιγμή να χτυπήσεις τη

blue note και να κλάψεις από συγκίνηση... καλύτερα δεν είναι όμως

να έχεις μελετήσει blues κλίμακες απο την αρχή;

 

 

 

Και κάτι άλλο για την κουβέντα μας επάνω στο τί είναι μουσικός:

 

Ρε παιδια, μήπως η ροκ μουσική είναι εύκολη μουσική χωρίς πολλή

θεωρία και για αυτό έχει κάνει πολύ κόσμο να νομίζει ότι είναι

μουσικός; Πχ τζαζ και κλασσική δεν παίζει κανείς εμπειρικά ή με το

αυτί παρα μόνο μετά από πολλά χρόνια σπουδών και μελέτης...

 

Τελικά μουσικοί μήπως πρέπει να λέγονται οι κλασσικοί και οι

τζαζίστες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ο τραγουδιστης αρα ειναι μουσικος (τον χαβα μου εγω...) . Αυτος που σφυριζει ωραια και δεξιοτεχνικα τι ειναι?

(καλα αυτη η μαιευτικη μου δε παιζεται! :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου