Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει μουσικός;


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον. Εγω πιστευω το εξης. Κανεις δεν θα εδινε σημασια αν ενας που ονομαζει τον εαυτο του μουσικο ξερει απο θεωρια ή οχι, αν δεν υπηρχε η ταυτιση του μουσικου με την δοξα και ολα τα παραγωγα της. Οι περισσοτεροι μουσικοι θελουν να γινουν διασημοι και να μεινουν στο μουσικο πανθεον αν γινεται (δεν το βρισκω κακο,αντιθετως φερελπιδο και ζωτικο) και γι αυτο τον λογο εναντιτιθονται στους μουσικους που δεν γνωριζουν καθολου θεωρια γιατι (μαλλον) πιστευουν πως ειναι αδικια να εξισωνονται αυτοι που ξερουν θεωρια με αυτους που δεν ξερουν. Και οποιος μου πει πως δεν ισχυει κατι τετοιο τοτε αυταπαταται. Ειμαι 20χρονων. Ασχολουμαι με μουσικο οργανο απ' τα 10μου.Οταν ημουν 10 χρονων λοιπον, ειδα σε ενα μαγαζι ασχετο με μουσικα οργανα ενα αρμονιο. Και τρελαθηκα. Ηθελα επι τοπου να το χρισιμοποιησω και να πειραματιστω. Ευτυχως οι γονεις μου μου το αγορασαν. Απο τοτε αρχισα απο μονος μου να "βγαζω" κοματια που ακουγα και μου αρεσαν. Τον πρωτο καιρο μου παιρνε σχεδον μιση μερα να παιξω λιγο μερος απο κοματι που ακουγα και με τον καιρο εφτασα να παιζω οποιαδηποτε μελωδια ακουγα μεσα σε 10' το πολυ. Ανακαλυψα πως διεθετα "μουσικο αυτι" που λενε. Και αυτο εντελως τυχαια. Οι γονεις μου με παρακαλουσαν να παω ωδειο αλλα δεν μπορεσα ποτε να χωνεψω το συστημα της μουσικης θεωριας. Τι να κανουμε, δεν το γουσταρα. Και ετσι ποτε δεν εμαθα νοτες και θεωρια.Στα 17μου αρχισα να ακουω metal και καταλαβα πως βρηκα την μουσικη της ζωης μου. Ετσι το "γυρισα" στην ηλ. κιθαρα.Επιδη η κιθαρα ομως ειναι πολυ πιο περιτεχνο και εντελως διαφορετικο οργανο απ το αρμονιο ουσιαστικα ηταν σαν να αρχιζω απ το μηδεν.Ομως πλεον ειχα ηδη ανεπτυγμενο το αυτι μου λογω του αρμονιου. Αρχισα να παιζω στην αρχη εντελως αθλια οπως ηταν φυσικο.Ομως, με την βοηθεια και ενος φιλου μου που ξερει advanced πραγματα στην κιθαρα (ναι.αυτος ξερει θεωρια) εμαθα καποιες βασικες τεχνικες. Συνεχως εκανα εξασκηση των οσων μου δειχνε μεχρι να ακουγονται "καθαρα" και σωστα. Αυτη την στιγμη παιζω πολυ καλυτερα πραγματα στην κιθαρα απο ατομα που πανε ωδειο καποια χρονια γιατι οτι ξερω μεχρι τωρα, το ελιωσα στην εξασκηση και αγαπουσα το ηχητικο αποτελεσμα. Σιγουρα δεν θα φτασω ποτε σε advanced επιπεδο λογω ελλειψης θεωριας αλλα δυναμαι να συνθεσω μελωδιες (το χω κανει ηδη) και να καταλαβω αν μια μελωδια ειναι σωστη τονικα κλπ. Ποιος παραγοντας λοιπον μπορει να μου στερησει την ιδιοτητα του μουσικου? Το οτι δεν ξερω θεωρια? Το οτι δεν δυναμαι να παιξω καποια ειδη μουσικης επειδη ειναι advanced? Τοτε με αυτη την λογικη, αν (λεμε τωρα) συνθεσω ενα κοματι που να ειναι κοματαρα που λενε, Θα πρεπει να το σβησω γιατι δεν εχω τα προσοντα (θεωρια) του μουσικου.Σορυ αν σας κουρασα αλλα επρεπε να τα πω. Τωρα θαψτε με οσο θελετε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H  φωνη ειναι απο τα πιο το πιο δυσκολα οργανα....εισαι εσυ...καμια βοηθεια....κανενα κουρδιστηρι....δεν εχει μαγνητες,δεν εχει ακομα κ ενισχητες πολλες φορες-βλεπε οπερα-...αν εισαι χαλια ψυχολογικα κ δεν εισαι τεχνιτης καλος δεν θα βγει η νοτα...αν τρεμεις πριν βγεις στην σκηνη και τα ματια σου κανουν αστερακια,κρυος ιδρωτας σε λουζει δεν θα σε σωσει κανεις αλλος απο το σχημα που παιζεις...εισαι εσυ η φωνη του ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Addicted...δε νομιζω να χρειαστει να σε θαψει καποιος....συμφωνω γενικα με οσα ειπες...αν και κανω ιδιαιτερα ειμαι της αποψης πως τα ωδεια ειναι μεχρι ενα σημειο....ας μη φοβομαστε να δημιουργησουμε....οσο ασχημο κ αν ειναι το αποτελεσμα ειναι δικο μας παιδι....το ταξιδι μετραει,οχι ο προορισμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτές οι ταμπέλες ... :!:

 

Προσωπικά δεν αναρωτιέμαι ... Μουσικό θεωρώ αυτόν που γράφει μουσική ή παίζει κάποιο όργανο επαγγελματικα ή όχι, με σπουδές ή χωρίς. Αυτόν που μπορεί να εκφραστεί με νότες στο χαρτί ή αυτόν που πιάνει μία κιθάρα και χάνεται με τις ώρες. Αυτόν που είναι το επάγγελμα του ή το χόμπυ του. Η μουσική είναι μία έκφραση ένας τρόπος εξωτερίκευσης αυτών που νοιώθεις, οταν γίνεται επάγγελμα ισως χάνει την γοητεία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φωνη ειναι απο τα πιο το πιο δυσκολα οργανα....εισαι εσυ...καμια βοηθεια....κανενα κουρδιστηρι....δεν εχει μαγνητες' date='δεν εχει ακομα κ ενισχητες πολλες φορες-βλεπε οπερα-...αν εισαι χαλια ψυχολογικα κ δεν εισαι τεχνιτης καλος δεν θα βγει η νοτα...αν τρεμεις πριν βγεις στην σκηνη και τα ματια σου κανουν αστερακια,κρυος ιδρωτας σε λουζει δεν θα σε σωσει κανεις αλλος απο το σχημα που παιζεις...εισαι εσυ η φωνη του ......[/quote']

 

Δεν ξέρω αν κολλάει ολο αυτό που είπες με το θέμα... πάντως είμαι 100% μαζί σου και δε θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα... Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mουσικός είναι για μένα αυτός που είτε παίζει είτε ακούει μουσική συγκινείται περισσότερο από τους άλλους, κοινούς θνητούς. :)

 

Σίγουρα ΔEN είναι μουσικοί πολλοί κλασσικοί τύποι που παίζουν σε μεγάλες κλασσικές ορχήστρες (είδα κάτι θείτσες πέρσι σην KOA Παναγιά μου! είναι δυνατόν, λέω, αυτοί οι άνθρωποι να ζουν από τη μουσική και να θεωρούνται μουσικοί?) και κάτι άλλοι με τίτλους που δηλώνουν μια αδικαιολόγητη κατ' εμε υπερβολη ...

 

"αρχιμουσικός" λέει...

μωρ' τι μας λες?

 

Kαι βέβαια το ότι έχεις πτυχεία ή διδάσκεις απλά δε σημαίνει κάτι, μάλλον απολύτως τίποτα....

(κάτι το οποίο είπατε οι περισσότεροι πριν)

 

σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους περισσότερους... :)

ttp://tragoudi.forumer.com === Tο Πρώτο Forum για Tραγουδιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"Καλύτερα παράφωνος παρά βουβός και άφωνος"... :wink:

Η ανάγκη της έκφρασης δεν καπελώνεται από την όποια αποδοχή της και όποιος επηρεάζεται από αυτήν ας το ρίξει στο "τάβλι"..θά χει περισότερα να κερδίσει από το προσωνύμιο "μουσικός"..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mουσικός είναι για μένα αυτός που είτε παίζει είτε ακούει μουσική συγκινείται περισσότερο από τους άλλους' date=' κοινούς θνητούς. :)

 

Σίγουρα ΔEN είναι μουσικοί πολλοί κλασσικοί τύποι που παίζουν σε μεγάλες κλασσικές ορχήστρες (είδα κάτι θείτσες πέρσι σην KOA Παναγιά μου! είναι δυνατόν, λέω, αυτοί οι άνθρωποι να ζουν από τη μουσική και να θεωρούνται μουσικοί?) και κάτι άλλοι με τίτλους που δηλώνουν μια αδικαιολόγητη κατ' εμε υπερβολη ...

 

"αρχιμουσικός" λέει...

μωρ' τι μας λες?

 

Kαι βέβαια το ότι έχεις πτυχεία ή διδάσκεις απλά δε σημαίνει κάτι, μάλλον απολύτως τίποτα....

(κάτι το οποίο είπατε οι περισσότεροι πριν)

 

σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους περισσότερους... :)[/quote']

 

Συγγνώμη αλλά απαράδεκτο...

 

Πλήρης άγνοια του χώρου και έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα.

 

Μήπως να κάναμε ευθανασία στις θείτσες;

 

¶λλα μάλλον ο καθένας βλέπει έως εκεί που φτάνει η μύτη του...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μωρέ τι κανουν οι θειτσες, μπορουν και παιζουν ενα εργο prima vista και μπορουν και συντονιζονται με αλλα 80 ατομα...

Μωρ' τι μας λες, σιγα τα ωά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώνω μουσικός...

εγώ απλά λέω πως παίζω μουσική και πιο συγκεκριμένα κιθάρα. :D

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου