Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει μουσικός;


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην μη μπερδευουμε το ΜΟΥΣΟΥΡΓΟΣ με το ΜΟΥΣΙΚΟΣ ,αλλο το ενα αλλο το αλλο,ο Μπετοβεν π.χ ειναι μουσουργος, ο Στινγκ ειναι μουσικος. :wink:

 

Μουσικοι ειναι ΟΛΟΙ οσοι μπορουν να παιζουν ενα οργανο η να τραγουδουν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ συγκινωντας & παρασυροντας το ..κοινο...& παραγοντας ευηχα αποτελεσματα...:lol:

 

Μερικοι τεραστιοι μουσικοι κατα τη γνωμη μου:

 

CHARLIE PARKER,GEORGE ZABETAS,ORNETTE COLEMAN,STING,ISAAC HAYES ,PAUL MC CARTNEY,KEITH RICHARDS,ARETHA FRANKLIN,MARKOS VAMVAKARIS,GRANT GREEN,JAMES BROWN,B.B.KING,MANOLIS HIOTIS,ΜΑΡΙΚΑ ΝΙΝΟΥ,και χιλιαδες αλλοι.

 

Πανω απο ολα ομως μουσικος ειναι αυτος που δεν ψωνιζεται με την "υψηλη τεχνη",την "καλλιτεχνια" & αλλες παρεμφερεις μπουρδες & δεν διατυμπανιζει τον εαυτο του ως "καλλιτεχνη" :twisted: (τι να πει και ο ΠΙΚΑΣΣΟ δηλ....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'μουσικος ειναι αυτος που ερωτευτηκε τη μουσικη και αποφασισε να

συζησει μαζι της δημιουργοντας καθε στιγμη'.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεσίδικο???.. μάλιστα κύριε πρόεδρε. :) είσαι λίγο απόλυτος μου φαίνεται..

 

Ναι' date=' τελεσίδικο με την έννοια του είτε το δέχεσαι και τελειώνει το θέμα, είτε το απορρίπτεις τελείως. Δεν παίρνει συζήτηση.

 

Πρόεδρος;; Μάλλον μας έχεις μπερδέψει με δύο άλλους κυρίους. :P

 

Αυτά είναι υπερβολές και γίνεσαι και λίγο κακός μου φαίνεται... Δεν είναι κομπλεξικοί όσοι θέλουν να μάθουν θεωρία και ίσως να πάρουν κάποιο δίπλωμα. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η θεωρία της μουσικής και όντως με κάνει καλλίτερο "μουσικό" απο ότι ήμουν.. με λίγα λόγια έχω πάθει πλάκα με τίς δυνατότητες που ανοίγονται μπροστά μου λόγω αυτής της γνώσης. Ώντας αυτοδίδακτος σε κάποια στιγμή θα αναμασάς τα ίδια και τα ίδια ενώ με τη "γνώση" της μουσικής πάντα θα έχεις ορίζοντες για να "βαδίσεις". Υπάρχει και το άλλο... στη θεωρία της μουσικής (νομίζω) μαθαίνεις και για θέματα ενορχήστρωσης, πως και γιατί "δένουν" τα όργανα μεταξύ τους κ.α., αυτό δεν σε κάνει αυτόματα καλλίτερο "μουσικό" με την ευρεία έννοια..?

 

Δεν είπα καθόλου το αντίθετο απ'αυτά που γράφεις.

 

Αν θέλεις να ασχοληθείς περισσότερο με τη θεωρία καλά κάνεις και ασχολείσαι. Αν σε βοηθάει ένας λόγος παραπάνω.

 

Το να είσαι αυτοδίδακτος όμως δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι μένεις στάσιμος. Το να ακολουθείς τη "θεωρία" και τους "κανόνες" είναι που σε κάνει να μένεις στάσιμος. Μπορείς να αναγάγεις τις έννοιες αυτές σε όποια πραγματικότητα νομίζεις.

 

Και να σου πω κάτι φίλε icon? Είχα αρκετούς φίλους που ξεκίνησαν από μικροί μουσικές σπουδές. Μήπως μαντεύεις πόσοι απ'αυτούς παίζουν μουσική σήμερα; Μουσικός που να μην εκφράζεται μουσικά δεν ορίζεται. Η δική σου περίπτωση είναι ακριβώς η αντίθετη και, ουσιαστικά, τη θεωρητική κατάρτιση τη χρησιμοποιείς σαν εφόδιο για να ανανεώσεις τη μουσικότητά σου. Δεν σε κάνει όμως αυτή η ενασχόληση μουσικό αλλά το ότι παίζεις/γράφεις μουσική.

 

 

Μουσικός είναι αυτός που αντιλαμβάνεται' date=' ακούει και σκέφτεται μουσικά είτε έχει μουσική&καλλιέργεια είτε όχι.[/quote']

 

Ίσως τελικά σε γενικές γραμμές να συμφωνήσουμε όλοι σε αυτο. Μοιάζει να είναι η ουσία. :wink:

 

Συμφωνώ και εγώ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CHARLIE PARKER' date='GEORGE ZABETAS,ORNETTE COLEMAN,STING,ISAAC HAYES ,PAUL MC CARTNEY,KEITH RICHARDS,ARETHA FRANKLIN,MARKOS VAMVAKARIS,GRANT GREEN,JAMES BROWN,[b']B.B.KING[/b],MANOLIS HIOTIS,ΜΑΡΙΚΑ ΝΙΝΟΥ

 

O BB King "δεν ξέρει κιθάρα" προφανώς η λέξη μουσική θεωρία του είναι άγνωστη.(εκτός αν μου διαφεύγει ότι έβγαλε το Burkley :D )Δεν μπορώ να αρνηθώ ότι ήταν για πολλούς επιρροή και φυσικά τη μουσική του προσφορα.Εν τέλει γιατι τότε πολλοι συνδέουν τον μουσικό με τον καταρτισμένο και όχι με τον καλλιτέχνη;

 

Με αυτή τη λογική και οι Ramones μουσικοί ήταν ε; :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πάει τα παιδιά μου στο ωδείο για σπουδές και ευτυχώς πρόλαβα και τα σταμάτησα εγκαίρος, μακριά από αυτόν τον διάβολο! που σου σκοτώνει την ψυχή.(κάποιες απόψεις του Ψαραντώννη)

παρόμοια έλεγε σε μια συνέντευξη και ο Robert Fripp δηλαδή ότι αν έκανε σπουδες θα ήταν εγκλοβισμένος και δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει δεν θα είχε φαντασία.

ένας φίλος& με 20 χρόνια σπουδες jazz και τώρα καθηγητής, προσπαθεί να απεξαρτηθει& γιατί δεν μπορεί να δημιουργήσει.

εγώ πιστεύω ότι αν σε ενδιαφέρει&η μουσική ως καλλιτέχνια& ανάγκη έκφρασης που αυτό είναι η μουσική τέχνη, παίρνεις κάποιες απλές βασικές γνώσεις και ξεδιπλώνεις τον εαυτό σου και την ψυχή σου.

(άσχημο πράγμα να παπαγαλίζεις μουσικές άλλων και να παραμυθιάζεσαι ότι βγάζεις την δική σου ψυχή) παρθενογέννηση μπορεί να μην υπάρχει όλοι έχουν επιροές

αλλά πάνε παρακάτω εκφράζοντας την δικιά τους τέχνη.

εγώ προσωπικά σε live χαίρομαι περισότερο se ένα&&καλλιτέχνη όταν παρουσιάζει δική του δουλειά και μου μεταφέρει το δικό του συναίσθημα, παρά έναν βιρτουόζο που παίζει διασκευές με δανικά συναισθήματα άν υπάρχουν κι αυτά.

η μάθηση δεν τελειώνει ποτέ ούτε οι τεχνικές και οι ταχυτητες, η μουσική δεν είναι μαθηματικά.

σίγουρα υπάρχει εξέλιξη στην μουσική αλλά η εξέλιξη έρχετε μέσα από διαφορετικές προσωπικότητες& βιώματα και επιρροές.

μουσικός= αυτός που εκφράζει τα συναισθηματα του μέσο του μουσικού οργάνου ή και τις φωνής(.

σίγουρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα ο καθείς με τις απόψεις του.

φιλικά

brain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου πηρε το ματι μου κατι για τον Πικασο...

Καποιος κριτικός τέχνης, που αμφισβητούσε το Πικασο, του ειπε αν μπορεί να ζωγραφίσει ενα ταύρο.

Ο Πικασο τοτε με 10 γραμμες του ζωγράφισε ενα ταύρο στο γνωστό δικο του αφαιρέτηκό στύλ.

Ο κριτικός τοτε του ειπε αν μπορούσε να ζωγραφισει τον ταύρο ρεαλιστικο, με όλους τους κανονες της ζωγραφικης, βαθος πεδιου, προοπτική κλπ.

Ο Πικασο πραγματι ζωγραφιζει ενα τέλειο ταυρο και αφου τον δειχνει στον εκπληκτο κριτικό, αρχιζει να σβηνει το σχεδιο του εως που έμειναν οι 10 γραμμες που αποτελούσαν το πρωτο σχεδιο του.

 

Η γνωση δεν ειναι για να σε εγκλωβιζει αλλα για να σου ανοίγει οριζοντες.

Οταν καποιος με γνωσεις εγκλωβίζεται μεσα σε αυτές, τοτε ειναι απλως ΑΤΑΛΑΝΤΟΣ!

Διοτι, κατ' εμε ταλεντο σημαίνει να έχεις αποψη και Θέση σε αυτό που κανεις!

Γι αυτο βλεπουμε Θεωρητικούς της μουσικης να ειναι ανικανοι να γραψουν τρείς δικες τους νοτες στην σειρα, ή παικτες με ευχαιρεια να παιζουν αλανθαστα χωρίς ομως ουσία.

 

ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πάει τα παιδιά μου στο ωδείο για σπουδές και ευτυχώς πρόλαβα και τα σταμάτησα εγκαίρος, μακριά από αυτόν τον διάβολο! που σου σκοτώνει την ψυχή.(κάποιες απόψεις του Ψαραντώννη)

 

+10000000000000000000000000000000000000000000000!!!!

 

 

(απο καποιον που δυστυχως σπουδασε σε αυτον τον διαβολο!!)ΜΑΚΡΙΑ!!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

άνθρωποι όπως οι dj shadow,krush,vadim,q bert,mixmaster mike, δεν είναι μουσικοί?η μνουσική τους είναι sampled based.ψάχνουν σε βινύλια σαμπλάρουν φράσεις,ήχους,πιάνα κτλ κ φτιάχνουν ρυθμούς κτλ.επιπλέον ασχολουνται κ με τα πικαπ(σκρατς)τα οποία θεωρούν οτί ειναι μουσικα οργανα.αυτοι δεν ειναι μουσικοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γέρω για τους DJ αλλά εγώ δεν μπορώ να θεωρίσω τα λεγόμενα μπιτάκια που είναι ένας επαναλαμβανόμενος ήχος και βάζουν και κάπιον που αρχίζει να αραδιάζει ότι του κατέβει δεν μπορώ να το θεωρίσω μουσική ούτε αυτόν μουσικό

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνήσω ότι τις περισσότερες φορές στα ωδεία οι δάσκαλοι ( κυρίως κάποιοι κολλημένοι ) προσπαθούν να κάνουν τους μαθητές των πολύ καλούς εκτελεστές.

 

Οχι να τους καλιεργήσουν τη φαντασία, ούτε να τους μεταφέρουν ότι η τεχνική είναι ένα εργαλείο με το οποίο μπορείς να σμιλέψεις ή να ζωγραφίσεις ένα αριστούργημα.

 

Για παράδειγμα εγώ όταν κάποτε πήγα ωδείο για κιθάρα ο δάσκαλος απέρριπτε κάθε είδος κιθάρας πλήν της κλασσικής. Και άκουσα και από έναν τότε συμαθητή μου που ήταν αριστερόχειρας ότι τον πίεζε να γίνει δεξιόχειρας!

 

Υπάρχουν και αυτά και δυστυχώς είναι πάρα πολλά. Αλλά όμως υπάρχουν και οι περιπτώσεις καθηγητών που πραγματικά ανεβάζουν τους μαθητές τους στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου