Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει μουσικός;


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άνθρωποι όπως οι dj shadow' date='krush,vadim,q bert,mixmaster mike, δεν είναι μουσικοί?η μνουσική τους είναι sampled based.ψάχνουν σε βινύλια σαμπλάρουν φράσεις,ήχους,πιάνα κτλ κ φτιάχνουν ρυθμούς κτλ.επιπλέον ασχολουνται κ με τα πικαπ(σκρατς)τα οποία θεωρούν οτί ειναι μουσικα οργανα.αυτοι δεν ειναι μουσικοι?[/quote']

 

Ειναι τοσο μουσικοι οσο ειναι ΖΩΓΡΑΦΟΙ οσοι ασχολούνται με το κολαζ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ζούμε σε περίεργα χρόνια φίλοι μου. Οι διαχωριστικές γραμμές ανάμεσα στα ανθρώπινα λειτουργήματα διαρκώς θολώνουν. Ορισμένοι δυσκολεύονται να τοποθετηθούν στο νέο σκηνικό και να είναι ευτυχείς - κάτι που αξίζουμε όλοι μας.

 

Όλες οι παρακάτω ερωτήσεις έχουν δύσκολες απαντήσεις:

- Τι σημαίνει μουσικός;

- Τι σημαίνει άντρας;

- Τι σημαίνει φίλος;

- Τι σημαίνει άνθρωπος;

- Τι σημαίνει καλλιτέχνης;

- Τι σημαίνει ομορφιά;

- Τι σημαίνει έμπνευση;

 

Γιατί είναι δύσκολες αυτές οι απαντήσεις; Διότι σε όλα τα πράγματα υπάρχει αυτό που φαίνεται (και όλοι βλέπουν) και αυτό που δεν φαίνεται (και χρειάζεται να ανακαλυφθεί). Έτσι, άντρας δεν είναι αυτός που έχει τσουτσού, αλλά αυτός που έχεις αντρίκιους τρόπους, καλοσύνη, ευθύτητα, ευθυκρισία, λεβεντιά.

 

Αυτά τα θέματα (και πολλά άλλα) δεν είναι αντικείμενο θετικής αναζήτησης, με την έννοια ότι δεν έχουν τελεσίδικο χαρακτήρα οι όποιες απαντήσεις. Κάποιος μπορεί να είναι άνθρωπος σε κάποια φάση και αηδιαστικό ζώο σε κάποια άλλη. Κάποιος μπορεί να αναγνωρίσει την ομορφιά σε κάποια στιγμή, αλλά σε κάποια άλλη στιγμή συγκινείται από το φτιασίδωμα των περιστάσεων.

 

"Μουσικός" είναι μία σύνθετη έννοια. Το φανερό της σκέλος (αυτό που βλέπουν όλοι) είναι ότι πρέπει να μπορεί να χειρίζεται ένα μουσικό όργανο, να χαμπαριάζει από νότες, να μπορεί να παίξει μαζί με άλλους αν το θέλει. Το κρυφό της σκέλος είναι ότι πρέπει να είναι άνθρωπος, καλλιτέχνης, να χαμπαριάζει από την ομορφιά στις νότες και να αντλεί έμπνευση από αυτά που συμβαίνουν γύρω του.

 

Τα καλά νέα, είναι ότι το ερώτημα δεν χρειάζεται απάντηση. Ο καθένας το ξέρει αν είναι μουσικός ή όχι, δεν περιμένει από τρίτους να το επιβεβαιώσουν (και πως τάχα να το κάνουν;).

 

Όταν είχα έρθει στο noiz είχα μία διένεξη με ένα παλαιότερο μέλος, ο οποίος επανερχόταν τακτικά στο να μου θυμίζει ότι "τι κάνω εδώ αφού δεν είμαι μουσικός", στηριζόμενος στο ότι κάποια στιγμή του είπα ότι δεν είμαι. Και πράγματι "επισήμως" δεν είμαι. Αλλά εύρισκα πάντοτε γοητευτικό και πιο ανθρώπινο να απευθύνομαι στις ανεπίσημες ιδιότητες των συνανθρώπων μου και των συνομιλητών μου, διότι ολόκληρο το κοινωνικό οικοδόμημα έχει μεταθέσει σε αυτές ακριβώς τις ιδιότητες τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του καθενός από εμάς.

 

Υπάρχει και μία άλλη πιθανότητα: κάποιος να καταφέρει να εξισώσει το κρυφό με το φανερό. Αυτό είναι υπέρτατη ανθρώπινη κατάκτηση, αλλά σπανίως θα βρείτε κάποιον να την χειροκροτεί, διότι είναι μία κατάκτηση που ο καθείς κάνει εις όφελος της αυτοκυριαρχίας του και μόνο έμμεσα μπορούν να οφεληθούν οι άλλοι από αυτήν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνθρωποι όπως οι dj shadow' date='krush,vadim,q bert,mixmaster mike, δεν είναι μουσικοί?η μνουσική τους είναι sampled based.ψάχνουν σε βινύλια σαμπλάρουν φράσεις,ήχους,πιάνα κτλ κ φτιάχνουν ρυθμούς κτλ.επιπλέον ασχολουνται κ με τα πικαπ(σκρατς)τα οποία θεωρούν οτί ειναι μουσικα οργανα.αυτοι δεν ειναι μουσικοι?[/quote']

 

Ειναι τοσο μουσικοι οσο ειναι ΖΩΓΡΑΦΟΙ οσοι ασχολούνται με το κολαζ :wink:

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλά νέα' date=' είναι ότι το ερώτημα δεν χρειάζεται απάντηση. Ο καθένας το ξέρει αν είναι μουσικός ή όχι, δεν περιμένει από τρίτους να το επιβεβαιώσουν (και πως τάχα να το κάνουν;).[/quote']

 

bow.gif1356.gif

 

Εν ολίγοις, συμφωνώ!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΗΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΔΕΝ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ(JAZZ)ΑΡΜΟΝΙΑ .Π.Χ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΡΜΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ JAZZ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ "ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ" ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟ ΚΟΛΗΜΑΤΟΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΙΝ 7-8 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΕΔΙΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΠΑΙΞΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ 2-3 ΛΕΠΤΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟ BLUES.ΑΠΟ ΚΑΤΩ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΚΑΛΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΕΣ ΜΕ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ...ΜΕ.. .ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΕΛΑ ΕΔΩ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ..ΤΙ ΕΠΑΙΞΕΣ ΤΩΡΑ? ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΙΖΕΣ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ STANDARD ?" ΟΧΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ..ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ BLUES ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΑΝΙΟ ΚΑΤΙ ΚΟΛΛΕΣ ..ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ-ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ " ΟΡΙΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ....ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ....ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ.....ΕΦΑΓΑ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ.....ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ" :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας πώ κάτι.............. :(

 

Έχω ένα φιλαράκι στα Μέγαρα. Εκεί έχω ένα yamaha psr 550 ψιλοπαρατημένο. Αυτός δεν ξέρει χριστό απο πλήκτρα και μουσική. Οποτε ερχόταν σπίτι πήγαινε και κόλλαγε μπροστά του, το άναβε και αρχιζε να παλεύει με τις νότες και τους ρυθμούς. Το έκανε συνέχεια οπότε μιας και μένει και απέναντι και μιας και εγώ πηγαίνω μια φορά στις 2 εβδομάδες του το έδωσα να παίζει. Κάθεται εκεί με τις ώρες και βαράει τις νότες, Του έδειξα τα κάλαντα και το ειμάστε καουμπόιδες νοτα νότα και εκεί το παλεύει. Του λέω δεν πειράζει Τάσο, κράτα το να παίζεις όσο λείπω και παίζει με χαρά μικρού παιδιού, και ας μην παίζει τίποτα.

 

Εγώ πιστεύω οτι ο Τάσος είναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ.

 

....... τώρα είμαι σίγουρος πως κλαίτε απο συγκίνηση!! :? :?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική και οι Ramones μουσικοί ήταν ε; :wink:

 

φυσικα και ηταν μουσικοι και κατα την γνωμη μου εγραψαν ιστορια' date=' και ας μην μου αρεσουν και πολυ.

 

καπου διαβασα ενα ρητο:[b']"this is a chord. this is another.now,take a guitar and play"[/b]

αυτο ακολουθησαν και εγραψαν μερικα απο τα μεγαλυτερα χιτ της ροκ σκηνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!

 

Καταρχήν με την ευρεία έννοια και την κυριολεκτική,

 

Μουσικός = αυτός που επαγγέλεται μουσικός και που χρησιμοποιεί τις μουσικές του ικανότητες βιοποριστικά.

 

Από κει και πέρα, πραγματικά η συζήτηση χωράει ΠΟΛΥ συζήτηση.

Τόση που δεν εκπορεύεται ποτέ ασφαλές συμπέρασμα...

 

Πάντως, (δεν θέλω να θίξω κανένα με τα λόγια μου!) αυτού του είδους οι προβληματισμοί-αντιφάσεις τίθενται από ανθρώπους που σπουδάζουν μουσική -με οποιοδήποτε τρόπο- και διαιωνίζουν αυτό το "χάσμα"...

Έχω γνωστό, που μόλις πέρασε Μουσικολογία και γνώρισε και τον Κυπουργό και τον Αλκίνοο την "είδε" Amarreti και μουσικός... :evil:

Δηλαδή χθες τι ήσουν; Οργανοπαίκτης;

Ο Cobain ήταν οργανοπαίκτης και ο Satriani βιρτουόζος;

Και οι δυο έχουν καταφέρει να με κάνουν να ανατριχιάσω (πολλές φορές και να κλάψω)...

Πάντοτε ο καθένας με τον τρόπο του...

Μusic is food for the soul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά!

 

Η δική μου άποψη είναι ότι μουσικός γεννιέσαι και δεν γίνεσαι!

 

Από κει και πέρα, οι γνώσεις που παίρνει κάποιος από τα ωδεία είναι στις περισσότερες περιπτώσεις χρήσιμες. Δηλαδή αποκλείεται να γίνεις χειρότερος μουσικός πηγαίνοντας σε ένα ωδείο, στην τελική βλέπεις και μια άλλη άποψη;)

 

Όσον αφορά τη θεωρία κλπ, όλα έχουν το ρόλο τους. Δεν είναι όλα τα όργανα σαν την κιθάρα και όλες οι μουσικές σαν rock etc που να σου φύγει και μια νότα δεν τρέχει και τίποτα. Είναι αρκετά δύσκολο να ερμηνεύεις χωρίς λάθη κλασσικά κομμάτια, και σε αυτό σε βοηθάει αρκετά το ωδείο (σε αυτό προσανατολίζεται). Από κει και πέρα, κι εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να διδάσκεται jazz αρμονία και όχι κλασσική, αλλά το σωστό είναι να υπάρχει κάποια αλληλουχία. Γενικά οι μουσικές σπουδές (όσον αφορά το θεωρητικό κομμάτι) έχουν παλιώσει αρκετά, και σίγουρα χρειάζεται μια ανανέωση.

 

Από κει και πέρα, αν εσένα δεν σου αρέσει, δεν έχεις ταλέντο κλπ., και ο Shoenberg να σου έκανε αρμονία, δεν έχει διαφορά, καλύτερα να μάθεις μπαλέτο (να γνωρίσεις και καμιά χορεύτρια) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου