Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει μουσικός;


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο περίπου το έχω αναφέρει και σε άλλα posts. Είναι μια βαθιά ριζωμένη άποψη που έχω για την μουσική και που μέχρι σήμερα δεν με έχει πείσει τίποτε για το αντίθετο.

 

Η έννοια μουσικός δεν επιδέχεται μονοσήμαντο ορισμό και επιπλέον δεν είναι κάποια αντικειμενικά αποκτηθείσα ιδιότητα. Είναι αυτοπροσδιορισμός!!! Ο καθένας που ασχολείται με την μουσική αυτοπροσδιορίζεται ως μουσικός, συνθέτης, παραγωγός και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...και κανείς δεν επιβεβαιώνει ή δεν αφαιρεί την ιδιότητα αυτή. Οι υπόλοιποι απλώς κρίνουμε υποκειμενικά την δήλωση του!

 

Διότι π.χ. o alexd δεν θεωρεί μουσικούς τα μέλη των punk rock συγκροτημάτων επειδή ήταν "κουλά" κι επειδή δεν του αρέσουν, ο Superfunk θεωρεί βλακείες τους Genesis...προφανώς επειδή δεν του αρέσουν!

Αν λοιπόν πάρουμε ως κριτήριο το ποιοι δεν έχουν σπουδάσει μουσική...οι Joy Division δεν ήταν μουσικοί...αρκεί να ακούσει κανείς το live τους και θα χορτάσει "κουλαμάρα" για όλη του τη ζωή. Αν λάβουμε υπ'όψιν το προσωπικό μας γούστο για εμένα οι Iron Maiden και οι Black Sabbath που δεν μου αρέσουν δεν θα έπρεπε να θεωρούνται μουσικοί ;;;

 

Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια για να αφαιρέσεις από κάποιον την ιδιότητα του μουσικού, για τον απλό λόγο ότι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να την λάβει κάποιος. Μπορεί απλά να καταγράψει ακόμη και σφυρίζοντας μια μελωδία (ακόμη και την πιο απλή και αφελή...) που έχει δημιουργήσει μόνος του και άμεσα δικαιούται αν θέλει να ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ως μουσικός

 

Όσοι ασχολούμαστε με τη μουσική απλά μπορούμε να αγαπάμε αυτό που κάνουμε και να νιώθουμε τυχεροί που έχουμε εντοπίσει και βιώνουμε έναν τόσο δημιουργικό τρόπο προσωπικής έκφρασης και ενίοτε και...εκτόνωσης :D :D χωρίς να θέτουμε ταμπέλες και να κυνηγάμε "τίτλους" καλλιτεχνικού μεγαλείου ή ταπεινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ για οσους δεν το καταλαβαν :lol:

 

ακομα θα ακουγαμε μπουρδες τυπου YES & GENESIS

 

( & διαφορους αλλους βαρετους τυπους που επαιζaν 3000 (εντελως ανουσιες) νοτες το λεπτο & ανεμιζαν υπερφιαλα τα "κλασσικα" τους πτυχια :lol: )

 

sorry man I am a fan of rock n roll! :wink:

 

Ο SF είναι φίλος του Ρουβά και του Ψινάκη! lengua9ep.gif

 

Είναι το "Selling England by the pound" μπούρδα; 8O

 

 

Εμένα πάντως το rock 'n' roll δεν μ' αρέσει! Πολύ χαρά και τριαλαλί-τριαλαλό, βρε αδερφέ! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια μαθαμε οτι ο Χεντριξ,οι Clash & oι Radiohead (καποιοι απο τους πολλους που παιζουν ροκ ν'ρολλ) ειναι τριαλαλι-τριαλαλο! :lol:

 

:mrgreen:

 

μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει ροκ ν'ρολλ φιλε μου :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια μαθαμε οτι ο Χεντριξ' date='οι Clash & oι Radiohead (καποιοι απο τους πολλους που παιζουν ροκ ν'ρολλ) ειναι τριαλαλι-τριαλαλο! :lol:

 

:mrgreen:

 

μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει ροκ ν'ρολλ φιλε μου :roll:[/quote']

 

Nα πω την αλήθεια, όντως δεν κατάλαβα τι εννοούσες! Νόμιζα πως αναφερόσουν στο r 'n' r του '60 (beach boys κτλ)... :oops:

 

 

Αν το πάρουμε με την ευρεία έννοια...απ' όλα έχει ο μπαξές! :wink:

 

Όλοι βρίσκουν κάτι να τους αρέσει!

 

 

Και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ το Punk και τα συναφή είδη (και την επανάσταση που έφεραν) , χαρακτηρίζοντάς τα ως "απλά" και κοιτάζοντάς τα αφ' υψηλού ώς οπάδός της -δήθεν- διανοουμενίστικης μουσικής...

 

 

Απλά, όλοι μας έχουμε δικαίωμα στην κολοκυθόπιτα! Έτσι δεν είναι; :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα αλλα υπαρχει και η ΙΣΤΟΡΙΑ της μουσικης η οποια δεν μπορει να αμφισβητηθει και η ροκ μουσικη πριν το πανκ ειχε ΤΕΛΜΑΤΩΣΕΙ (& για αυτο φταιγανε κυριως γκρουπ σαν και αυτα που ανεφερα :wink: )

 

τωρα περι μουσικης & μουσικων και μουσηκωνεται :lol: νομιζω οτι το παρατραβηξαμε & η συζητηση εχει καταντησει να μου θυμιζει την ιστορια με την κοτα & το αυγο :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα αλλα υπαρχει και η ΙΣΤΟΡΙΑ της μουσικης η οποια δεν μπορει να αμφισβητηθει και η ροκ μουσικη πριν το πανκ ειχε ΤΕΛΜΑΤΩΣΕΙ (& για αυτο φταιγανε κυριως γκρουπ σαν και αυτα που ανεφερα :wink: )

 

τωρα περι μουσικης & μουσικων και μουσηκωνεται :lol: νομιζω οτι το παρατραβηξαμε & η συζητηση εχει καταντησει να μου θυμιζει την ιστορια με την κοτα & το αυγο :lol:

 

Σχεδόν συμφωνώ! Απλά νομίζω πως δεν φταίει κάποιος συγκεκριμένα για το τέλμα στο οποίο είχε περιέλθει η μουσική... Απλά ήταν ένα ρεύμα το οποίο αναπτύχθηκε και, όπως είναι φυσικό, κάπου "κουράστηκε" και παρήκμασε.

 

 

Και μη ξεχνάς ότι για να γίνουν οι επαναστάσεις, πρέπει να υπάρχουν και κατεστημένα για να γκρεμίσουν! Είναι αυτή η όμορφη και αενάως επαναλαμβανόμενη διαδικασία της εξέλιξης...

 

 

 

Τέλος με τα αυγά και τις κότες! Πάω να ακούσω το Dancing with the moonlit knight και στο καπάκι Guns of Brixton! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία : οι Yes και οι Genesis είναι (ή έστω ήταν) ισόθεοι. Και οι δύο έχουν τους εκπροσώπους τους στην σημερινή μετά-πανκ σκηνή, κάτι που δυστυχώς δεν μπορούμε να πούμε για τους περισσότερους πανκ ρόκερς. Και τα δύο γκρουπ έχουν εκδόσει υλικό που οι περισσότεροι μουσικοί δεν έχουν δει ούτε στον ύπνο τους, και δεν μιλώ για βιρτουοζιτέ (άλλωστε δεν υπάρχει ιδιαίτερη βιρτουοζιτέ στους Genesis).

 

Ο Steve Howe είναι ένας (κατά τη γνώμη μου Ο ένας) από τους καλύτερους ροκ κιθαρίστες όλων των αιώνων, ενώ άλλα ονόματα από τα δύο γκρουπ περιλαμβάνουν τον Peter Gabriel, τον Phil Collins και τον Bill Brudford (όπως βλέπετε επίτηδες δεν αναφέρω τον καγκουροπαπάρα τον Wakeman*). Τι να λέμε τώρα...

 

Πέραν αυτών, το πανκ είναι ιστορία ψυχής περισσότερο από μουσικής, και σαν τέτοια θα τροφοδοτεί με ιδέες και ενέργεια το ροκ εν' ρολ για πολύ καιρό ακόμη. Όσοι έχουν ακούσει το Reactor του Neil Young (όπου ο παππούς ξανάνιωσε κονταροκτυπιόμενος με τα εγκόνια του πάνω στη σκηνή) καταλαβαίνουν.

 

Τώρα αυτά τα περί επανάστασης, όχι ότι διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να μην το πω: η σημερινή μουσική σκηνή, όπως αντικατοπτρίζεται από τα τραγούδια που γίνονται επιτυχίες, είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από εκείνη που υπήρχε πριν το πανκ. Εν' τω μεταξύ, η τελευταία φορά που άκουσα το London Calling ήταν σε ταινία του James Bond, οπότε κάποια στιγμή, κάποιος ας μου εξηγήσει τι έχει απομείνει από όλα αυτά και που ακριβώς θα πρέπει να ψάξω να το βρω...

 

Σ.Σ. * επιθετικός προσδιορισμός κλεμένος από τον SF ο οποίος μάλλον τώρα ετοιμάζεται να με πνίξει :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για "μουσική" και "μουσικούς", και βγαζουμε απολυτα συμπερασματα, θαβοντας ή ανασταινοντας σπουδαγμενους, πρακτικούς, μορφωμενους, αμορφωτους, θειτσες, κυρατσες, εκτελεστες, δημιουργούς...

περιοριζοντας την κουβεντα στο ροκ ν?ρολ δηλαδη σε μια υποκατηγορια της κατηγοριας "τραγουδι" που με τη σειρα του ειναι κατηγορια της ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

 

Με συγχωρειται συναδελφοι αλλα ή βλογαμε τα γενια μας, η διακατεχομαστε απο αγνοια νομιζοντας οτι αντιλαμβανομαστε τα παντα μεσα στον "μουσικο μικροκοσμο" που λεγεται ροκ ν?ρολ, γιατι ειτε μα σας αρέσει ειτε οχι το ροκ ν' ρολ ειναι κικροκοσμος μεσα στη διαχρονικοτητα και την παγκοσμιοτητα της ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου