Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει μουσικός;


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστό (και κατά τη γνώμη μου, τελεσίδικο) το επιχείρημα του eye. :wink:

 

Παιδιά, μην μπλέκετε με τους ορισμούς και τα semantics, αφήστε τα αυτά για δικηγόρους, πολιτικούς, κριτικούς και κάθε λογής ανάλογα ζώα.

 

Μουσικός είναι αυτός που παίζει μουσική (ναι, και με τη φωνή του). Τέρμα και τελείωσε. Τώρα αν είναι μουσικός της μισής ώρας το χρόνο ή των 12 ωρών την ημέρα δε λέει τίποτα.

 

Όσο για τη θεωρία και τα "πτυχία", αφήστε να πιστεύουν στην ανωτερότητά τους όσοι έχουν ανάγκη να αποδείξουν κάτι στον εαυτό τους. Απλά να θυμίσω ότι όλες οι θεωρίες είναι συμβάσεις που μπορούν να ανατραπούν (και πρέπει να ανατρέπονται κατά καιρούς για να πάμε μπροστά).

 

Υ.Γ. Η θεωρητική μου κατάρτιση στη Μουσική πιστεύω ότι είναι μάλλον καλύτερη του μέσου όρου σε ότι αφορά στους κιθαρίστες και όντως θα ήθελα να είναι και καλύτερη, αλλά μόνο για λόγους "εγκυκλοπαιδικούς" και προσωπικού βίτσιου. :wink: Καλύτερο μουσικό όμως δεν νομίζω ότι με έκανε αυτή, αλλά μια ηθελημένη προσπάθεια να έχω ανοιχτό το μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουδεμια σχεση βεβαια η θεωρητικη καταρτηση με τη εννοια "μουσικος",και βεβαια καποια ειδη μουσικης οσο & να τα "μελετησεις" δεν εχεις καμμια ελπιδα μπροστα σε οριτζιναλ παιχτες που ξερουν μονο μια κλιμακα και ΕΙΝΑΙ μουσικαρες.

Δεν θα ξεχασω ποτε τι μας ειπε σε καποιο καλοκαιρινο σεμεστερ που παρακολουθησα στο Μπερκλυ ο "καθηγητης" μας (τελειως τυχαια ο ΤΖΩΝ ΣΚΟΦΙΛΝΤ!!!)

Μας λεει λοιπον καποιο πρωϊ

 

"Παιδια αυριο το απογευμα θα παιξει στο κολεγιο μας ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΚΟΛΛΙΝΣ ισως ο μεγαλυτερος εν ζωη μπλουζ κιθαριστας,ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΠΛΟΥΖ ΚΛΙΜΑΚΕΣ οι αριστουχοι μαθητες της σχολης!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θεωρία έπεται της πρακτικής' date=' δεν προηγείται[/i']. Αρμονία, αντίστιξη και ότι άλλο βάλει ο νους σας δεν υπήρχαν γραμμένα σε κάποιο βιβλίο ή σε κάποιες πλάκες μαρμάρου από την αρχή της ιστορίας του σύμπαντος..

 

Οι θεωρίες προυπαρχουν και απλως περιμενουν κάποιος να τις ανακαλυψει και να τις καταγράψει :wink:

 

Μουσικός είναι αυτός που κατεχει σε υψηλο βαθμό και δημιουργει μεσα απο την τέχνη της μουσικής.Ειναι δηλαδή ενας καλλιτέχνης.

 

Ας μην μπερδευουμε στην κουβεντα τους πρακτικούς (λαικούς) μουσικούς. Αυτοι ειναι συνηθως ειδικευμένοι σε ενα είδος στο οποίο έχουν ενστικτωδώς τεράστια γνώση και αυτο απο μονο του τους κατατάσει σε μια ιδιαίτερη (σημαντικότατη) κατηγορία, αυτη των λαικών καλλιτεχνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μουσικός, [<αρχ. μουσικός < Μουσα] ...||ως ουσ. μουσικός (ο, η), ο γνώστης της μουσικής, συνθέτης, καθηγητής ή εκτελεστής"

 

Τεγόπουλος-Φυτράκης, Ελληνικό Λεξικό

 

Εντάξει, το λύσαμε τώρα;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικός είναι αυτός που αντιλαμβάνεται, ακούει και σκέφτεται μουσικά είτε έχει μουσική&καλλιέργεια είτε όχι.

P.S. Χαίρε Harris. Φοβερή η τοποθέτησή σου

&

Parsifal

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμια σχεση βεβαια η θεωρητικη καταρτηση με τη εννοια "μουσικος"

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αγαπητέ superfunk αλλά το ουδεμία σχέση ακούγεται κάπως βαρύ. Συνήθως όποιος ξεκινάει να ασχοληθεί με τη θεωρία πάει να πει ότι παίζει και κάποιο όργανο άρα έχει κάποια σχέση με τη μουσική' date=' ίσως εννοείς ότι ουδεμία σχέση έχει σώνει και καλά με το ταλέντο στη μουσική.

 

 

Πολύ σωστό (και κατά τη γνώμη μου, τελεσίδικο) το επιχείρημα του eye.

τελεσίδικο???.. μάλιστα κύριε πρόεδρε. :) είσαι λίγο απόλυτος μου φαίνεται..

 

Όσο για τη θεωρία και τα "πτυχία"' date=' αφήστε να πιστεύουν στην ανωτερότητά τους όσοι

έχουν ανάγκη να αποδείξουν κάτι στον εαυτό τους.[/quote']

 

Αυτά είναι υπερβολές και γίνεσαι και λίγο κακός μου φαίνεται... Δεν είναι κομπλεξικοί όσοι θέλουν να μάθουν θεωρία και ίσως να πάρουν κάποιο δίπλωμα. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η θεωρία της μουσικής και όντως με κάνει καλλίτερο "μουσικό" απο ότι ήμουν.. με λίγα λόγια έχω πάθει πλάκα με τίς δυνατότητες που ανοίγονται μπροστά μου λόγω αυτής της γνώσης. Ώντας αυτοδίδακτος σε κάποια στιγμή θα αναμασάς τα ίδια και τα ίδια ενώ με τη "γνώση" της μουσικής πάντα θα έχεις ορίζοντες για να "βαδίσεις". Υπάρχει και το άλλο... στη θεωρία της μουσικής (νομίζω) μαθαίνεις και για θέματα ενορχήστρωσης, πως και γιατί "δένουν" τα όργανα μεταξύ τους κ.α., αυτό δεν σε κάνει αυτόματα καλλίτερο "μουσικό" με την ευρεία έννοια..?

 

Πολύ σωστό επιχείρημα αλλά υπάρχει και η λογική ότι

δεν χρειάζεται να ξαναανακαλυφθεί ο τροχός και άρα

ο σύγχρονος μουσικός πρέπει να μελετήσει τις θεωρίες που

γραφτήκανε από τόσους άλλους και με τόσο κόπο πριν απο αυτόν

ώστε να θεωρείται ολοκληρωμένος. Το ίδιο δεν ισχύει και στις θετικές

επιστήμες και παντού; Αν δε μελετήσεις τις θεωρίες άλλων στο

πανεπιστήμιο πτυχίο δεν παίρνεις και δεν μπορείς να λέγεσαι φυσικός' date='

μαθηματικός κλπ κλπ[/quote']

 

Συμφωνώ απολύτως. :wink:

 

 

Μουσικός είναι αυτός που αντιλαμβάνεται' date=' ακούει και σκέφτεται μουσικά είτε έχει μουσική&καλλιέργεια είτε όχι.[/quote']

 

Ίσως τελικά σε γενικές γραμμές να συμφωνήσουμε όλοι σε αυτο. Μοιάζει να είναι η ουσία. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι υπερβολές και γίνεσαι και λίγο κακός μου φαίνεται... Δεν είναι κομπλεξικοί όσοι θέλουν να μάθουν θεωρία και ίσως να πάρουν κάποιο δίπλωμα. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η θεωρία της μουσικής και όντως με κάνει καλλίτερο "μουσικό" απο ότι ήμουν.. με λίγα λόγια έχω πάθει πλάκα με τίς δυνατότητες που ανοίγονται μπροστά μου λόγω αυτής της γνώσης. Ώντας αυτοδίδακτος σε κάποια στιγμή θα αναμασάς τα ίδια και τα ίδια ενώ με τη "γνώση" της μουσικής πάντα θα έχεις ορίζοντες για να "βαδίσεις". Υπάρχει και το άλλο... στη θεωρία της μουσικής (νομίζω) μαθαίνεις και για θέματα ενορχήστρωσης' date=' πως και γιατί "δένουν" τα όργανα μεταξύ τους κ.α., αυτό δεν σε κάνει αυτόματα καλλίτερο "μουσικό" με την ευρεία έννοια..?

[/quote']

 

+1000 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά.Μήπως όμως και αυτό είναι λίγο υποκειμενικό.Ποιούς θεωρείτε μουσικους(αναφέρετε όνοματα)απο το καλλιτεχνικό στερέωμα και γιατί;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικοί λοιπόν είναι ο Θεοδωράκης, ο Χατζιδάκις, ο Λεοντής κλπ που όλοι γνωρίζουμε τον Τεράστιο όγκο τους και σε σχέση με τις γνώσεις τους αλλά και πρακτικά με το έργο τους. Μουσικός (κατά την ταπεινώτατη γνώμη μου) θεωρώ πως είναι και ο Γιώργος ο Μάγκας αφ' ενός γιατί ζει αυτό που λέμε original παραδοσιακό (σε σκυλάδικη version) τραγούδι και γιατί το όργανο που εκπροσωπεί, τουλάχιστον τεχνικά, το γνωρίζει καλά και παίζει απλά με την ψυχή του.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου