Προς το περιεχόμενο

πως κατεβαζουμε τα ταστα διατηρωντας το radius .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα καλα χριστουγεννα σε ολους σας και τις οικογενιες σας, εχω μια Harley Benton ακουστικη το  best seller 35 ευρω  ;D και παρολο που την εχω σεταρει  θελω να την κανω να γλυφει ακομα και προς την δευτερη οκταβα  (ειμαι φανατικος των χαμηλων οργανων)  θελω να μου πειτε ενα τροπο  να κατεβασω τα ταστα αλλα να διατηρησω το radius που εχει η ταστιερα * δεν δηλωνω ασχετος με οργανοποια  εχω κατασκευασει μπουζουκια κατα καιρους και γενικα ασχολουμε  , στο θεμα μας τωρα  περα απο τα  τριψιματα  καβαλαρηδων - nut ισως και ταστιερας  λογο του οτι το allen βιδα που εχει μεσα απλα δεν γυρναει μαλλων εχει χαλασμενο πασσο , τωρα σχετικα με το setup που θελω να κανω σιγουρα  θα χρειασουν τριψιμο τα ταστα αλλα εχω προβλημα πως να διατηρισω το radius της ταστιερας  καμια ιδεα?

 

υ.π δεν ειμαι διαθετιμενος να πληρωσω (οχι αλλα εργαλεια εχω ειδη παρα πολλα ) για κατι  stewart mac αν και εχω αρκετα απο το εν λογο καταστημα .

 

υπ2  σε μια κιθαρα 35 ευρω δεν αξιζει να την παω σε μαστορα και δεν θελω

 

μερικες λυσεις σκεφτικα να Βαλω γυαλοχαρτο σε κουπαστη  απο σκαλα  ::)  πειτε ρε παιδια καμια ιδεα και εσεις  , επισεις θελω  να ρωτησω μια πολυ κατεβασμενη κιθαρα  μηπως θα μπουκωσει ? την θελω για μπαρεδακια  για παρειστικο παιξιμο  λαικα κυριως

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι θα σου δοσουν λυση οι οργανοποιοι του φορουμ.

Αν ειμουν στη θεση σου θα μασκαρα πολυ καλα την ταστιερα, θα τυλιγα ψιλο γυαλοχαρτακι στο δαχτυλο μου και σιγα σιγα και με πολυ υπομονη θα τα ετρωγα προσεχοντας το δαχτυλο μου να αγκαλιαζει ολο το ταστο σε ολη του την καμπυλοτητα.

Μπορεις βεβαια να παρεις κατι τετοιο η αν πιανουν τα χερια σου και εχεις κανενα φιλο μηχανουργο ή ξυλουργο να φτιαξεις.

http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Leveling/Fretboard_Radius-sanding_Blocks.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το θεσω αλλιως  τι  radio εχει αυτη η κιθαρα  http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbcg45.htm  και αν υπαρχει καποιο σχεδιο  για να κατασκευασω ενα  Wooden Radius sanding σαν του stewart.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι radius εχει η κιθαρα σου τρεχα γυρευε..

Οσο για το σχεδιο...ξανατρεχα  ;D

Στη θεση σου φανταζομαι οτι θα το εκανα καπως ετσι:

Θα τυλιγα γυαλοχαρτο στην ταστιερα.

Θα επερνα απο το πρακτικερ μια βαση για γυαλοχαρτο.Σαν τουβλο απο φελο ειναι.

Θα ετριβα το φελο πανω στο γυαλοχαρτο που εχω βαλει στην ταστιερα ωστε να παρει την καμπυλοτητα της.

Μετα θα εβαζα το γυαλοχαρτο στο τουβλακι που θα εχει παρει μια κλιση, του poosti δηλαδη αν δεν εχει παρει, και θα ετριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το μπρατσο εχει το ιδιο radius ,

αν ξεκιναει πχ με 10 και καταληγηει σε 14.. πως πετυχαινουμε το ιδιο radius Κατα το γυαλισμα?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Άλλο τα τάστα κι άλλο η βέργα.

Αν θέλει ρύθμιση η βέργα και εσύ τρίβεις τα τα τάστα δεν ξέρω αν θα καταφέρεις πολλά. Έχει πάρει η κιθάρα προς τα μπρος ή έχει απλώς έχει άνισα τάστα; Το παξιμάδαι της βέργας μπορείς να το βγάλεις να δεις σε τι κατάσταση είναι; Τι χορδές έχει πάνω; Αν πας από 12 σε 11 θα παει πισω το μπράτσο

 

Για το πόσο μαλακιά είναι μια ακουστική πρεπει να ρυθμίσεις βέργα, τάστα και τους καβαλάρηδες. Και φυσικά όσο πιο μαλακιά την κάνεις τόσο πιο εύκολα θα τρίζει :) Εσύ τελικά λαϊκά θα παίζεις ή σόλα στη δεύτερη οκτάβα;  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κατεβασα καβαλαριδες , το μπρατσο δεν εχει παρει  επισεις φοραει απο 11 12αρες χορδες αλλα κραταει μια χαρα  τωρα δευτερη οκταβα δε θα παιξω μαλλων τιποτα οπωτε σκεφτομαι και να μην την πειραξω γιατι σημερα με εβγαλε πολυ ασπροπροσωπο αυτη η κιθαριτσα των 35 ευρω!!  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω και εγώ την κιθάρα αυτή  και όντως με έχει γλιτώσει από πολύ άγχος... φέτος έβγαλε την τρίτη της σεζόν σε ελεύθερο κάμπινγκ παλικαρίσια...

Λοιπόν, για να βρεις καμπυλότητα κατέβασε αυτό: http://www.pickguardian.com/pickguardian/Images/Pickguardian%20Neck%20Radius%20Gauges.pdf, τύπωσε το στο σωστό μέγεθος (έχει μια γραμμή για να έχεις μέτρο σύγκρισης - 1''=25,4mm)

και τσέκαρε το radius

Στη συνέχεια αν δεν θες να πάρεις το έτοιμο μπλοκ για τρίψιμο φτιάξε ένα μόνος σου (και πόσταρε οδηγίες γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ κάποιον απλό και ακριβή τρόπο να το κάνω...)

Υποθέτω ότι ξέρεις να φτιάξεις τα τάστα μετά την επίθεση.

Μην ξεχάσεις να καμπυλώσεις και τον καβαλάρη, μάλλον καλύτερα άλλαξε τον με κοκάλινο και θα με θυμηθείς!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου