Προς το περιεχόμενο

Ειμαι στα δύο... SP3X vs Mp5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά....

 

Μετά από ένα σχετικό ψάξιμο στην αγορά βρέθηκα αντιμέτωπος με το γνωστό πρόβλημα (λίγο πιο συγκεκριμένο)

Το Kawai MP5 ή το Kurzweil SP3X ????

 

Σαν πρώτη επαφή το mp5 δείχνει καλύτερη κατασκευή (μου αρέσούν και τα ξύλινα πλαϊνά) καλά πλήκτρα αλλά δεν μπόρεσα να το ακούσω.

Τα πλήκτρα του sp3x εξίσου καλά (δεν τα είχα και δίπλα να συγκρίνω), αρκετά καλό ήχο (έτσι στα γρήγορα).

 

Το επόμενο βήμα είναι να πάρω τα ακουστικά μου και να κάνω μια γύρα να τα ακούσω…

 

Πιο μπορεί να είναι το καλύτερο? (σχετικό πάντα)

 

Το κακό είναι ότι ενώ μου αρέσει το kawai σαν όργανο οπτικά, έχω την εντύπωση ότι το kruzweil θα είναι ηχητικά καλύτερο και εκεί γεννιέται το μπέρδεμα (!) ... είναι και τα δύο στα ίδια χρήματα και δεν βοηθάει...

 

όποια γνώμη ευπρόσδεκτη (θα βοηθήσει σίγουρα)…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε μου ότι κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά. Διότι είναι καθαρά θεμα προσωπικού γούστου. Το καλύτερο πάντως είναι να τα ακούσεις και τα δύο και να κρίνεις. Πάντως η γνώμη μου είναι να εστιάσεις στον ήχο και όχι τόσο πολύ στην εμφάνηση. Πίξε και μια ματιά στα Roland RD.Έχουν πολύ καλό ήχο.

Φιλικά ninja.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...

 

Σίγουρα είναι θέμα προσωπικό του καθ’ ενός αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιου με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα που θα έχει παίξει πάνω σ’ αυτά τα πιάνα ή αντίστοιχα να μου περιγράψει την γνώμη του είτε για τα συγκεκριμένα μοντέλα ή και γενικά kruzweil ή kawai ;

???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ρε παιδιά το Kurzweil, αλλά 64 φωνές πολυφωνία για ένα ψηφιακό πιάνο;...

Δεν θα υπάρχουν προβλήματα voice stealing;  ???

Το Kawai προσφέρει 192 φωνές, τριπλάσιο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ρε παιδιά το Kurzweil, αλλά 64 φωνές πολυφωνία για ένα ψηφιακό πιάνο;...

Δεν θα υπάρχουν προβλήματα voice stealing;  ???

Το Kawai προσφέρει 192 φωνές, τριπλάσιο νούμερο.

 

Δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Τα kurzweil χειρίζονται πολύ έξυπνα το θέμα της πολυφωνίας. Το Κ2600 έχει 48 νότες πολυφωνία και όταν το έπαιξα δεν διαπίστωσα κάποιου είδους voice stealing. Εξ' άλλου πολλές φορές οι αριθμοί αυτοί είναι παραπλανητικοί (στερεοφωνικά δείγματα και πολλές φορές ακόμα και φίλτρα μειώνουν την πολυφωνία στα 1/4 ή και λιγότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυφωνία των kurzweil μετριέται διαφορετικά από των άλλων εταιριών. όταν λέει πχ. 64 νότες πολυφωνία σημαίνει ότι για να ''μπουκώσει'' πρέπει να πατηθούν ταυτόχρονα 64 νότες μαζί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....64....!!!!

....δέκα δάχτυλα στα χέρια και δέκα στα πόδια... είκοσι...μμμμμ

....να βάλω και την κόρη μου και την γυναίκα μου εξήντα....

....μας λείπουν τέσσερα.... βοήθεια κανείς (?)

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τα άκουσα και τα δύο με τα ακουστικά μου...

 

Πήγα πρώτα και έπαιξα στο kruzweil και όλα καλά και ευχαριστημένος συνέχισα...

..Θα με βόλευε να έπαιζε το kawai μέτρια για να τελειώσει ο προβληματισμός εδώ,

αλλά και το πιανάκι ήταν πολύ καλό στα ακουστικά και η αίσθηση των πλήκτρων καλύτερη...

 

πάλι στη αρχή!!!

???  ???  ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το MP5 και έχω παίξει λίγο σε Kurzweil.

 

Ο ήχος του MP5 έχει κάτι τις από modelling, οπότε είναι αδύνατον να ακούσεις velocity switching στα ακουστικά πιάνα. Αυτό είναι φοβερό. Έχει πολλές παραμέτρους τύπου "piano technician". Έχει master keyboard capabilities καταπληκτικά σχεδιασμένο όπου όλα γίνονται και εύκολα. Δεν έχει τεράστιο μέγεθος ούτε τεράστιο βάρος και εν γένει δεν του λείπει τίποτα. Η αίσθηση του κλαβιέ είναι πολύ καλή και οδηγεί  VST pianos χωρίς να έχω κανένα παράπονο. Είναι εύκολο να ελέγξεις τις δυναμικές και ppp μέχρι fff. Οι επιπλέον ήχοι είναι καλύτεροι απ'ότι θα περίμενα από ένα ψηφιακό πιάνο. Η πολυφωνία είναι απαραίτητη λόγω sustain pedal, όχι επειδή θα παίζει κανείς με 20 δάχτυλα.... Έχει όλα τα καλούδια τύπου string resonance, half damper κλπ. και δίνεται με πολύ καλό sustain pedal.

 

Όμως.... Επειδή δεν υπάρχει και δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει το τέλειο όργανο, υπάρχει ένα "όμως". Τα πλήκτρα μετά από λίγες μέρες παιξίματος αρχίζουν και τρίζουν όταν τα δάχτυλα σκάνε επάνω τους υπο γωνία. Ο λόγος είναι ότι τα πλήκτρα από κάτω έχουν κάτι οδηγούς οι οποίοι είναι πασαλιμένοι με ένα γράσσο. Το γράσσο αυτό γρήγορα "χύνεται" προς τα κάτω (όχι ότι φαίνεται κάτι) με αποτέλεσμα τα πλήκτρα να κάνουν ένα τριξιματάκι. Αν παίζεις δυνατά δεν είναι πρόβλημα (πχ live). Αν όμως παίζεις σε χαμηλές εντάσεις τότε ακούγεται και είναι ενοχλητικό. Να σημειώσω ότι το παίξιμο του οργάνου δεν επηρεάζεται ούτε κατ'ελάχιστον. Tο ίδιο ακριβώς πρόβλημα το πρόσεξα και στα Korg. Επίσης είδα στο internet παρόμοια παράπονα για το FP4 της Roland. Το πρόβλημα είναι "by design" και δεν έχει να κάνει με ελλαττωματικό όργανο. Όποιο MP5 και να παίξεις, είναι το ίδιο. Το δικό μου το έχω πάνω από ένα χρόνο. Η Kawai το γνωρίζει για το τρίξιμο και ίσως στα νέα όργανα να έχει διορθωθεί, δεν ξέρω.

 

Τώρα τα Kurzweil έχουν Fatar keyboard που δεν μου αρέσει και τόσο και ο ήχος βέβαια είναι καλός, χωρίς να μπω στο λάθος να συγκρίνω τον έναν με τον άλλον.

 

Αφού ψάχνεις και έχεις δίλλημα, βάλε άλλο ένα όργανο στη λίστα σου, αρκετά αξιόλογο: Roland FP7. Μπορείς να το παίξεις στο καινούριο κατάστημα της Roland στη Στουρνάρη (λίγο πιο πάνω από το Πλαίσιο).

 

Καλή επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου