Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμος περι FENDER ενισχυτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχοντας ηδη εναν hotrod deluxe και 2 marshall (plexi και jcm800) θελω εδω και αρκετο καιρο οπως εχω ξαναγραψει να παρω εναν κλασσικο ιστορικο λαμπατο για jazz blues....

 

δυστυχως το μονο που εχω απο ακουστικα δειγματα ειναι απο βιντεακια και απο διαφορα reviews...δεν υπαρχει η δυνατοτητα μιας και ειμαι λιγο μακρια απ την αθηνα και λογω φορτου εργασιας να τρεξω να ακουσω...

 

να πω την αληθεια εχω διαβασει οτι καθε φεντερ λαμπατος ειναι και λιγο διαφορετικος οποτε ειναι πολυ πιθανο σε βαθος χρονου να αποκτησω και 2ο και 3ο ισως....οπως και να χει λεφτα θα χαθουν δεν τιθεται θεμα γιατι μονο αν ζησεις με ενα μηχανημα καταλαβαινεις αν τελικα σου χρειαζεται η οχι...με το να το ακουσεις 10 λεπτα στο μαγαζι δεν ειναι το ιδιο μιας και θα μπουν πεταλακια ,θα δοκιμαστουν και αλλες καμπινες που εχω κλπ...

 

θα ηθελα γνωριζοντας ποσο δυσκολο ειναι αν μπορειτε υπευθυνα με 2 λογακια να μου χαρακτηρισετε τους παρακατω ενισχυτες καθως και καποιο τραγουδι που εχει ηχογραφηθει με συγκεκριμενο ενισχυτη ωστε να παρω ενα ακομα αξιοπιστο δειγμα...

 

φυσικα και γνωριζω ποσο σημαντικο ειναι να το εχεις το αθλημα και πως τα χερια ειναι το παν...παρολαυτα θα το εκτιμουσα να βοηθουσατε,,,

 

δεν προκειται ο ενισχυτης να φυγει απο δωματιο και να παει στουντιο η συναυλια...αλλα απο θεμα εντασης δεν υπαρχει προβλημα...

 

τα ακουσματα μου ειναι srv,bb king,hendrix,bonamassa,mayer,clapton,jeff beck,rory ghallagher,gilmour

 

fender bassman

fender deluxe reverb

fender twin reverb

fender super reverb

 

βαζω και σφηνα

 

vox acc30 με bulldog

 

να πω οτι ο hot rod deluxe μου φαινεται αρκετα μοντερνος γι αυτο και παω για κατι αλλο...

 

θα παιξουν πανω fenter vintage 57,62, 60s,70s, και gibson lp custom...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fender bassman

 

κλασσικος tweed ηχος. προγονος των Marshall. Απο Breakup εως βρωμια.

 

fender deluxe reverb

 

καθαρος σε χαμηλες εντασεις, βρωμιζει οσο ανεβαζεις.

 

fender twin reverb

 

καθαρος απο το μηδεν ως το ...11. Δυναμη και headroom.

 

fender super reverb 

 

καθαρος μεχρι περιπου τα μισα του volume και μετα breakup.

 

Ολοι εχουν χρησιμοποιηθει σε απειρες ηχογραφησεις...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

απλα να πουμε οτι ο bassman εχει και εκπληκτικα ΚΑΘΑΡΑ (διαφορετικα απο αυτα των bf & φυσικα χωρις reverb)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να σε διαφωτισω σχετικα με τον deluxe reverb μιας και τον ειχα για καποιον καιρο.

 

Ειναι πεντακαθαρος με το volume μεχρι το 4-4,5 (αυτα με την low output strat μου βεβαια) και εχει ΦΟΒΕΡΑ καθαρα. Μου αρεσε τοσο το καθαρο του που επαιζα σχεδον αποκλειστικα καρφι, γιατι οτιδηποτε αλλο του στερουσε λιγο απο τον εκπληκτικο χαρακτηρα του. Επισης οντας τοσο καθαρος αναδεικνυει παρα πολυ μικρολεπτομερειες σε μαγνητες καλωδια κλπ.

 

Μετα το 4,5 ξεκιναει ενα πολυ ωραιο break up το οποιο ομως σου επιτρεπει μεχρι καποιο σημειο να χρησιμοποιησεις delay απο πανω (προσωπικα μ'αρεσουν πολυ τα εφφεδια σε σπασμενο ενισχυτη)

 

Θεμα εντασης και καθαροτητας για μενα οσες φορες τον πηρα στο στουντιο δεν τεθηκε (δεν χρειαστηκε ποτε να παιξω πανω απο το 3,5 με πληρη μπαντα), επισης το headroom του ειναι υπεραρκετο για το μεγεθος της καμπινας του και τα watt του.

 

Στα μειον τωρα, ο λιγο hi-fi χαρακτηρας του, λογω του bright cap απ'οτι διαβασα στον ιντερνετ, γεγονος που τον κανει λιγο αφιλοξενο σε fuzz και διαφορα od σε χαμηλες εντασεις (το συγκεκριμενο bright cap βεβαια μπορει να αλλαξει ή και να καταργηθει τελειως-δεν το δοκιμασα προσωπικα), υπαρχει ομως παντα και το normal καναλι που ειναι πολυ πιο φιλικο, με διαφορετικο χαρακτηρα ομως.

 

Το reverb του οντας ο ...deluxe reverb  :) ειναι πολυ πολυ ομορφο (αν σου αρεσουν τα spring reverb) και το τρεμολο του ειναι σιγουρα αξιοποιησιμο.

 

Το εχω μετανιωσει που τον εδωσα και με την πρωτη ευκαιρια θα τον παρω ξανα χωρις δευτερη σκεψη!

 

Ελπιζω να βοηθησα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν το reissue. Ολοι λενε πως τα original ειναι η μερα με την νυχτα με τα reissue, και δεν εχω λογο να μην το πιστευω, αυτο που με προβληματιζει ειναι το ποοοσο καλυτερος θα μπορουσε να ηταν ενας τετοιος ενισχυτης, δεδομενου οτι μου αρεσε παρα πολυ αυτος που ειχα!!! Ειμαι πραγματικα περιεργος να ακουσω καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν το reissue. Ολοι λενε πως τα original ειναι η μερα με την νυχτα με τα reissue, και δεν εχω λογο να μην το πιστευω, αυτο που με προβληματιζει ειναι το ποοοσο καλυτερος θα μπορουσε να ηταν ενας τετοιος ενισχυτης, δεδομενου οτι μου αρεσε παρα πολυ αυτος που ειχα!!! Ειμαι πραγματικα περιεργος να ακουσω καποιον.

E αφού σου άρεσε τόσο, γιατί τον έδωσες; ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βρεις original  bf deluxe reverb πρεπει πλεον να σκασεις πανω απο 2500 οποτε δε λεει.

 

παντως ο συγκεκριμενος ειναι σαφως ο καλυτερος απο ολους τους bf ri της Fender.

 

δεδομενου οτι παρα πολυ δυσκολα θα βρεις στο Ελλαντα sf deluxe reverb ,δεν ειναι κακη λυση αν θες αυτον τον ηχο σε λογικη τιμη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RI,εγωτουτονεπουλησα... ;D

 

Και αμα βρεις αλλονε θα μου τον ξαναματαπουλησεις  ;D

 

 

E αφού σου άρεσε τόσο, γιατί τον έδωσες;

 

Αν μπορουσα να προβλεψω ολες τις μαλ@κιες που εχω κανει στην ζωη μου, αυτη την στιγμη θα ημουν πολυ ευτυχισμενος ανθρωπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου