Προς το περιεχόμενο

Κακός Κιθαρίστας,καλός δάσκαλος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας στο youtube μια μερα (και λογω του κολλήματος που έχω) βρήκα ενα video με τιτλο SRV licks (ή κατι τέτοιο)

 

Στα σχόλια ο τύπος είχε το site του που είναι

 

http://www.steviesnacks.com

 

Όχι δεν σκεφτομαι να του σκάσω τα 150$ για να δω τα μαθήματά του

 

Απλώς κοιτάζοντας τα δωρεάν video που έχει παρατήρησα ότι ο τύπος είναι ένας μάλλον μετριος κιθαρίστας αλλά μάλλον καλός δάσκαλος...

 

Για πείτε απόψεις...Προσωπικά νομίζω ότι με όποιον και να κάνεις κάποια μαθήματα είναι κέρδος καθώς μπορείς να μάθεις πράγματα ακόμα και από έναν εντελώς αρχάριο που λεει ο λόγος...Κάτι θα παίζει ο καθένας που δεν εχεις σκεφτεί εσύ να παίξεις ή που δεν έτυχε να δεις κάπου...

 

Πού θέλω να καταλήξω;

 

Από blues ξέρω αρκετά πράγματα και έχω δάσκαλο αστέρι ο οποίος όμως είναι 700χλμ μακρυά...

 

Αξίζει τον κόπο να βρω και έναν δεύτερο εδώ που βρίσκομαι(εστω και μέτριο)

 

Α ναι!Βρίσκομαι Πάτρα...Αν ξερει κανεις τίποτα ας μου πει

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για πείτε απόψεις...Προσωπικά νομίζω ότι με όποιον και να κάνεις κάποια μαθήματα είναι κέρδος καθώς μπορείς να μάθεις πράγματα ακόμα και από έναν εντελώς αρχάριο που λεει ο λόγος...Κάτι θα παίζει ο καθένας που δεν εχεις σκεφτεί εσύ να παίξεις ή που δεν έτυχε να δεις κάπου...

 

 

 

ΕΔΩ ΕΙΣΑι ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ...

 

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, τα καλυτερα μαθηματα που εχω παρει ειναι απλα να βλεπω κιθαριστες να παιζουν. Ακομα και βιντεομαθηματα να δω το μονο που με ενδιαφερει ειναι η αρχη και το τελος που οι κιθαριστες-δασκαλοι απλα κανουν μια επιδειξη της τεχνικης τους.

Βεβαια ειναι και το κατα ποσο το επιπεδο του καθενος επιτρεπει στο να καταλαβει τι και πως παιζει ο καθε κιθαριστας χωρις να χρειαζεται να του κανει κανονικα μαθηματα.

Ο (σχεδον) καθενας παντως κατι εχει να δωσει και να παρεις απο αυτον

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, τα καλυτερα μαθηματα που εχω παρει ειναι απλα να βλεπω κιθαριστες να παιζουν. Ακομα και βιντεομαθηματα να δω το μονο που με ενδιαφερει ειναι η αρχη και το τελος που οι κιθαριστες-δασκαλοι απλα κανουν μια επιδειξη της τεχνικης τους.

Βεβαια ειναι και το κατα ποσο το επιπεδο του καθενος επιτρεπει στο να καταλαβει τι και πως παιζει ο καθε κιθαριστας χωρις να χρειαζεται να του κανει κανονικα μαθηματα.

Ο (σχεδον) καθενας παντως κατι εχει να δωσει και να παρεις απο αυτον

 

Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ.

και μην ξεχναμε:

Ο πειραματισμος ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου (μαζι με αλλους).

Κανεις δεν γεννηθηκε παντογνωστης.

Παντα υπαρχει ο τροπος για να φτιαξεις εναν ηχο π.χ., ψαξου και θα τον βρεις.

 

Αν και, KTStillDrunk, η γνωμη μου θα ηταν να "αφησεις" και τον 1ο δασκαλο σου  ;D... Σοβαρα και no offense...

Εκτος της σπανιας περιπτωσης να ειναι δασκαλος και οχι ευρετηριο τεχνικων.

 

Παντως, oχι για να περιαυτολογησω αλλα για να καταδειξω την αποψη μου περι μουσικης/ καλλιτεχνικης εξελιξης, εμενα στην συνθετικη/ εκτελεστικη μουσικη μου πορεια αυτο που με εχει βοηθησει ειναι το οτι ξεκινησα να ακουω Doors

5 χρονων, "ρουφωντας" καθε χτυπημα της κιθαρας και των ντραμς, και ΠΟΤΕ καποιο βιντεο διδακτικο.

Παρθενογεννηση δεν υπαρχει.

Το πρωτο και πολυ συχνα επαρκεστατο μεσο για μουσικη εξελιξη, ειναι το ΚΑΛΟ ΑΥΤΙ.

 

και η αισθηση του περιπετειωδους πνευματος φυσικα...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και, KTStillDrunk, η γνωμη μου θα ηταν να "αφησεις" και τον 1ο δασκαλο σου  ;D... Σοβαρα και no offense...

Εκτος της σπανιας περιπτωσης να ειναι δασκαλος και οχι ευρετηριο τεχνικων.

 

Κοίτα το παιδί αυτό ειναι ΔΑΣΚΑΛΟΣ!!!(και αν υπήρχε τρόπος να το τονίσω περισσότερο θα το έκανα)

 

Έχει ολοκληρομένη άποψη για αυτό που δείχνει,είναι κινητή εγκυκλοπέδια και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κάθισε να μου δείξει κάτι αν πρώτα απ'όλα δεν ήξερα εγώ ο ίδιος γιατί θέλω να το μάθω...

 

+το γεγονός ότι το άτομο το ήξερα πριν πάω να κάνω μαθήματα και είδα τι γίνεται με την πάρτη του

 

Επίσης πρώτα με τσέκαρε αυτός(!) για να δει όχι αν ξέρω κιθάρα αλλά την άποψη μου γυρω από την μουσική (ξανα !) και μετά με πήρε για μαθήματα...

 

Για πτυχία και λοιπές μαλακίες δεν θα μιλήσω (sorry Που τα λέω μαλακιές αλλά όπως εχει γίνει η κατάσταση με τα ωδεία λεφτά να έχεις να πληρώνεις και βγαίνεις διευθυντής ορχήστρας) ,δεν θα μιλήσω λοιπόν γιατι νομίζω οτι δεν δείχνουν τον καλό δάσκαλο.

 

Για όλα τα παραπάνω δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω...

Γιατί δεν νομίζω σημερα να βρίσκεις εύκολα δάσκαλο που μετα απο 2 ώρες μάθημα κάθεται και για 2 ωρες jammaρισμα και αλλεσ 2-3 ωρες απλά να ακούσετε μαζί μουσικη και να σου πει τι πιστεύει για τον εκάστοτε καλλιτέχνη,τις τεχνικές,τις απόψεις του κλπ.

 

Υ.Γ. Όχι δεν ειμαι ερωτευμένος μαζί του  :P

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A τοτε... μην τον αφησεις!!!  ;D ;D

:)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός ο δάσκαλος πρέπει να έχει μεταδοτικότητα και να έχει το "χάρισμα" να δει πώς αντιλαμβάνεται ο μαθητής.Άλλοι έχουν καλό αυτί,άλλοι τα καταφέρνουν καλύτερα οπτικά(παρτιτούρες,θέσεις)κλπ.

Αν λοιπόν ο δάσκαλος είναι εύπλαστος και καταλάβει πώς να διδάξει τον καθένα,είναι για μένα ο καλύτερος.Αν έχει έναν τρόπο για όλους,απλά βγάζει χρήματα.

 

Και κακά τα ψέμματα...ή παππάς παππάς ή ζευγάς ζευγάς.Όλα μαζί δεν γίνονται.Αν δηλαδή είσαι ψηλά σε τεχνικό επίπεδο και πρέπει να μελετάς το λιγώτερο 6 ώρες τη μέρα,πού να βρείς χρόνο και κυρίως διάθεση για μαθήματα.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου