Προς το περιεχόμενο

Aποριες για epiphone dot και sheraton.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σας, εδω και μερικες μερες μου εχει καρφωθει στο μυαλο να πουλησω μια epiphone les paul standard plus και να κινηθω στην αγορα μιας (μεταχειρισμενης) dot ή ακομα καλυτερα sheraton.

O λογος? Δεν ειμαι σιγουρος, ισως το βαρος, ισως το οτι δεν ταιριαζουν αισθητικα στα ροκομεταλ που κουτσοπαιζω (κι ομως, για θετικο το λεω :)) και σιγουρα επειδη μου φαινονται ποοολυ cool.

Οι αποριες μου αφορουν τις κατασκευαστικες διαφορες τους περαν του 3-piece neck και των αισθητικων λεπτομερειων (binding, inlays). Δεν εχω παιξει με καποια hollow, ουτε πετυχε καμια το ματι μου σε τοπικο καταστημα ωστε να δοκιμασω, oποτε κανω τις εξης εικασιες:

1. Τα μπρατσα τους εχουν τις ιδιες διαστασεις με των les paul και ισως ενα κλικ πιο ευκολη προσβαση στα τελευταια ταστα.

2. Το βαρος τους κυμαινεται μεταξυ των 2/3 και 3/4 μιας les paul.

3. Φορανε το ιδιο hardware και ηλεκτρικα με την les paul.

 

Οποιαδηποτε σχολιο ή βοηθεια ευπροσδεκτη  :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα καααααποτε epi les paul, τωρα εχω epi sheraton την οποια και πουλαω(δεσ αγγελιεσ..)

κατα γενικη ομολογια ειναι πολυ καλες και τιμιες κιθαρες για τα λεφτα τους(ψαξε στο foroum και θα δεις διαφορα..)

1)εχουν πιο χοντρα μπρατσα αλλα καλυτερη προσβαση στα κατω ταστα, λογω small heel..

2)2/3 μαλλον...ισως και πιο κατω.... βεβαια το μεγεθος ειναι δυσαναλογο του βαρους...

3) δν νομιζω... οι μαγνητες και τα pot ειναι παρα πολυ ενταξει σε αντιθεση με αυτα της les paul που ειχα...

αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση, εχω κανει αναζητηση και οντως η sheraton εχει συζητηθει επαρκως. Περισσοτερο με αποσχολει το αν υπαρχουν ποιοτικες διαφορες μεταξυ τους ή η διαφορα στην τιμη τους οφειλεται στα διακοσμητικα (binding, inlays, περλες στο headstock κλπ). Hardware λογικα θα εχουν το ιδιο, οι μαγνητες της sheraton ισως να ειναι ενα κλικ καλυτεροι, κατι που θα δικαιολογουσε εν μερει και την μεγαλη διαφορα στην τιμη. Αρχικα σκεφτομουν για dot η οποια ως λιγοτερο φορτωμενη μου φαινεται πιο all around, δεν θα ξινισει κανεις βλεποντας καποιον να ροκαρει με dot. Η sheraton απο την αλλη φαινεται πιο εστιασμενη σε blues και jazz αλλα αν αξιζει ποιοτικα το ξανασκεφτομαι, δεν εχω βεβαια πολλα περιθωρια, απο βρετανικο ή γερμανικο ebay σκεφτομαι να παρω οπου οι επιλογες ειναι λιγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σας, εδω και μερικες μερες μου εχει καρφωθει στο μυαλο να πουλησω μια epiphone les paul standard plus και να κινηθω στην αγορα μιας (μεταχειρισμενης) dot ή ακομα καλυτερα sheraton.

O λογος? Δεν ειμαι σιγουρος, ισως το βαρος, ισως το οτι δεν ταιριαζουν αισθητικα στα ροκομεταλ που κουτσοπαιζω (κι ομως, για θετικο το λεω :)) και σιγουρα επειδη μου φαινονται ποοολυ cool.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά:

παίζεις ροκομέταλ και θες να πουλήσεις τη LP για να πάρεις Semi-hollow body;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά:

παίζεις ροκομέταλ και θες να πουλήσεις τη LP για να πάρεις Semi-hollow body;

Σε γενικες γραμμες ναι, αυτα που θεωρουσαν στα '70s και '80s ροκομεταλ :). Μη μου πεις οτι για αυτο δεν απαντησε κανεις  ::). Για να εξηγουμαι, τo κολληματακι το εφαγα με τον Lifeson των Rush οταν ειδα καποια παλια τους video. Η αληθεια βεβαια ειναι πως γουσταρω και blues, απλα τα ακουσματα μου στην παρουσα φαση ειναι ποοολυ περιορισμενα, ευκαιρια ψαχνω  ;). Ελπιζω να το εσωσα λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση, εχω κανει αναζητηση και οντως η sheraton εχει συζητηθει επαρκως. Περισσοτερο με αποσχολει το αν υπαρχουν ποιοτικες διαφορες μεταξυ τους ή η διαφορα στην τιμη τους οφειλεται στα διακοσμητικα (binding, inlays, περλες στο headstock κλπ). Hardware λογικα θα εχουν το ιδιο, οι μαγνητες της sheraton ισως να ειναι ενα κλικ καλυτεροι, κατι που θα δικαιολογουσε εν μερει και την μεγαλη διαφορα στην τιμη. Αρχικα σκεφτομουν για dot η οποια ως λιγοτερο φορτωμενη μου φαινεται πιο all around, δεν θα ξινισει κανεις βλεποντας καποιον να ροκαρει με dot. Η sheraton απο την αλλη φαινεται πιο εστιασμενη σε blues και jazz αλλα αν αξιζει ποιοτικα το ξανασκεφτομαι, δεν εχω βεβαια πολλα περιθωρια, απο βρετανικο ή γερμανικο ebay σκεφτομαι να παρω οπου οι επιλογες ειναι λιγες.

καπλαμαδες και στις δυο ειναι το ξυλο ,

ναι τα διακοσμητικα ανεβαζουν λιγο την τιμη,

το hardware δν ειναι το ιδιο(της sheraton ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο της dot),

το εμφανισιακο δν μπορω να το κρινω εγω,

 

και κατι αλλο, οι dot ειναι μερικες πολυ κακοκατασκευασμενεσ...πηγαινε σε sheraton, ειναι η σιγουρη λυση σε αυτα τα λεφτα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, σε αμερικανικα forum με βαζετε να ψαχνω... σας υποσχομαι οτι δεν θα παιξω μεταλ  ;D.

 

Τώρα το έσωσες λίγο :) Κι εγώ προτιμώ σαν κιθάρα την Sheraton αλλά για βαριά παιξίματα ΔΕΝ κάνει. Σκέψου το καλάπριν κάνεις την κίνηση ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το προτείνω... Αυτός είναι από τα λίγα living examples πειράματος "σκάφους / (hard) rock"

 

Ted_Nugent-Sweden2008Front.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου