Προς το περιεχόμενο

Αγορά Συνθεσάιζερ: Korg Oasys ή όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε cyclops πιστευω οτι  αν και το sequencer φυσικα και δεν εχει τις δυνατοτητες και την ευχρηστια  ενος software sequencer , αν δεν μπορεις να γραψεις μουσικη με το oasys ( η ακομα και με τα fantom g , motif , m3)  το προβλημα μαλλον δεν ειναι στο μηχανημα.

 

Το θέμα με τα νέα αυτά τα μηχανήματα είναι στα audio tracks, όχι στα midi tracks. Το OASYS επιτρέπει ηχογράφηση απευθείας σε σκληρό δίσκο (αυτό το ξέρεις καλύτερα εσύ φαντάζομαι), αλλά δεν ξέρω τι δυνατότητες θα έχει σε σχέση με επεξεργασία του ηχογραφημένου υλικού. Audio tracks διαθέτουν και τα υπόλοιπα τρία workstations (M3, Motif, Fantom-G), αλλά πιστεύω ότι δεν θα μπορέσουν να φτάσουν στα επίπεδα ενός Cubase ή ενός Sonar. Μακάρι να αλλάξει αυτό στο εγγύς μέλλον με τα επόμενα workstations που θα ανακοινωθούν.

Εννοείται ότι δεν αρκεί μόνο το μηχάνημα για να κάνεις μουσική. Πρέπει να βάλει και ο μουσικός το χεράκι του.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!

 

Καμιά ιδέα από που μπορώ να το αγοράσω στην οικονομικότερη δυνατή τιμή;;

Και τώρα το αποκορύφωμα της ασχετοσύνης μου! Τι ακριβώς είναι το sequencer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!

 

Καμιά ιδέα από που μπορώ να το αγοράσω στην οικονομικότερη δυνατή τιμή;;

Και τώρα το αποκορύφωμα της ασχετοσύνης μου! Τι ακριβώς είναι το sequencer?

Το sequencer είναι εκεί όπου ηχογραφείς τα κομμάτια σου, συνήθως αναγράφεται ως "Song" ή "Song recorder" κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω την αμαρτία μου βρε παιδιά; Εντάξει το παλικάρη ζήτησε ΟΧΙ computer λύση, αλλά εγώ θα την πω και θα δώσω τα επιχειρήματά μου.

 

*Δεν γνωρίζω από OASYS, Fantom κλπ, άρα μπορεί να λέω και μαμακίες*

 

1. Με έναν laptop, παίρνεις "απεριόριστο" χώρο να βάλεις ΟΤΙ software samples θέλεις. Δεν έρχετε με "τους ήχους που έχει το OASYS".

2. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι μία sample library της EW (ή VSL, ή Kirk Hunter) των 100-200 GB (!!!) θα είναι καλύτερο απ'ότι χωράει to ΟΑΣΥΣ. (αν έχει σκληρό 40 GB). Να σημειώσω ότι ψάχνω για πληροφορίες για το Fantom G αλλά δεν βρήκα κάτι περι σκληρους κλπ.

3. Μνήμη. Δεν ξέρω αν πράγματι το OASYS είναι στα 512 MB αλλα αν είναι, και αυτό ξεπερασμένο έιναι.

 

Δηλ, με τα λεφτά που θα δώσεις για να πάρεις ένα τεράστιο workstation μπορεις να πάρεις ένα καταπληκτικό Laptop με την κάρτα ήχου του, ένα πολύ ωραίο midi keyboard, και ένα μάτσο ήχους να κάνεις τη δουλειά σου, ΚΑΙ να είσαι φορητός.

 

Μπορεί να μην ξέρω κάτι, μπορεί το Fantom να βγάζει άλλους εξωπραγματικούς ήχους, αλλά εκεί που κινούμε, (computer game music) δεν νοείται να μην έχεις έναν καλό Η/Υ και sample libraries. Δηλ, όταν εγω τώρα πάω να πάρω υπολογιστη με 8-16 GB μνήμ, και 2 TB σκληρούς, τα αντίστοιχα που θα μπορώ να βάλω θα είναι, αν μη τι άλλο... πιο μεγάλα.

 

Βέβαια μπαίνουμε σε ερώτημα: Το μεγαλύτερο είναι το καλυτερο; Δε ξέρω, αλλά απο τεχνολογικής μεριάς, έτσι μου φαίνεται... Τι να πω...

 

Και πάλι με όλη τη φιλικότητα που με διατρέχει και με κάθε επιφύλαξη ότι κάτι δε καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αμαρτία μου βρε παιδιά; Εντάξει το παλικάρη ζήτησε ΟΧΙ computer λύση, αλλά εγώ θα την πω και θα δώσω τα επιχειρήματά μου.

 

*Δεν γνωρίζω από OASYS, Fantom κλπ, άρα μπορεί να λέω και μαμακίες*

 

1. Με έναν laptop, παίρνεις "απεριόριστο" χώρο να βάλεις ΟΤΙ software samples θέλεις. Δεν έρχετε με "τους ήχους που έχει το OASYS".

2. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι μία sample library της EW (ή VSL, ή Kirk Hunter) των 100-200 GB (!!!) θα είναι καλύτερο απ'ότι χωράει to ΟΑΣΥΣ. (αν έχει σκληρό 40 GB). Να σημειώσω ότι ψάχνω για πληροφορίες για το Fantom G αλλά δεν βρήκα κάτι περι σκληρους κλπ.

3. Μνήμη. Δεν ξέρω αν πράγματι το OASYS είναι στα 512 MB αλλα αν είναι, και αυτό ξεπερασμένο έιναι.

 

Δηλ, με τα λεφτά που θα δώσεις για να πάρεις ένα τεράστιο workstation μπορεις να πάρεις ένα καταπληκτικό Laptop με την κάρτα ήχου του, ένα πολύ ωραίο midi keyboard, και ένα μάτσο ήχους να κάνεις τη δουλειά σου, ΚΑΙ να είσαι φορητός.

 

Μπορεί να μην ξέρω κάτι, μπορεί το Fantom να βγάζει άλλους εξωπραγματικούς ήχους, αλλά εκεί που κινούμε, (computer game music) δεν νοείται να μην έχεις έναν καλό Η/Υ και sample libraries. Δηλ, όταν εγω τώρα πάω να πάρω υπολογιστη με 8-16 GB μνήμ, και 2 TB σκληρούς, τα αντίστοιχα που θα μπορώ να βάλω θα είναι, αν μη τι άλλο... πιο μεγάλα.

 

Βέβαια μπαίνουμε σε ερώτημα: Το μεγαλύτερο είναι το καλυτερο; Δε ξέρω, αλλά απο τεχνολογικής μεριάς, έτσι μου φαίνεται... Τι να πω...

 

Και πάλι με όλη τη φιλικότητα που με διατρέχει και με κάθε επιφύλαξη ότι κάτι δε καταλαβαίνω.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Έχω την εντύπωση ότι ούτε με ένα workstation όπως το OASYS ή το Motif XS ή το Fantom-G μπορείς να είσαι πλήρης, αλλά ούτε με ένα PC ή Mac. Πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι συνδυασμός και των δύο. Με το workstation δεν θα έχεις ποτέ (ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται βέβαια στα επόμενα χρόνια...) τη λεπτομέρεια στο editing και τον όγκο των δειγμάτων/δεδομένων που έχεις με ένα πολύ καλά εξοπλισμένο και σωστά μουσικά σεταρισμένο PC/Mac. Επίσης με ένα computer δεν είναι εύκολο να έχεις την αμεσότητα και την ευκολία χρήσης που έχεις με ένα workstation. Επίσης, δες και το θέμα του κόστους. Εκτός από το ίδιο το PC, σκέψου τα έξοδα προκειμένου να αγοράσεις μία πολύ καλή κάρτα ήχου, καθώς και όλο το software που απαιτείται (DAW/sequencer, VST effects, VST instruments, τεράστιες βιβλιοθήκες ήχων). Όλα αυτά κοστίζουν πολλά χρήματα. Αυτό στο οποίο πιστεύω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι είναι ότι σήμερα δε νοείται studio χωρίς ένα καλά εξοπλισμένο μουσικό computer.

 

p.s.#1: Όσον αφορά τους σαμπλαρισμένους ηχους, μην αμφιβάλλεις ότι σίγουρα το μεγαλύτερο είναι το καλύτερο. Δε συγκρίνεται οποιαδήποτε βιβλιοθήκη δειγμάτων της τάξης των κάποιων MBytes με τα τέρατα πολλών GBytes που μπορείς να φορτώσεις με βιβλιοθήκες όπως αυτές που ανέφερες.

 

p.s.#2: Μία λύση πάντως για φορητότητα θα ήταν και κάτι τέτοιο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά διαφωνώ με το μέγεθος και τη σχέση προς το καλύτερο/χειρότερο. Δύο απο τα πιο αγαπημένα μου όργανα (virtual) ειναι το pianoteq (20 MB) και the trumpet (300 ΜΒ), που είναι ελάχιστα σε σχέση με τα 270 GB των πιάνων της EW. (παράδειγμα).

 

Για ευκολία χρήσης και αμεσότητα, το δέχομαι.

 

Θέμα τιμής δε ξέρω ακριβώς: Μιλάμε για αυτό το OASYS? http://www.sweetwater.com/store/detail/Oasys88d1/

και για αυτό το Fantom-g(8)? http://www.sweetwater.com/store/detail/FantomG8/

 

Γιατι το ένα είναι $8000 και το άλλο κοντά στις $4000...

 

Για τόσα λεφτά νομίζω ότι παίρνεις ένα καλό midi keyboard, ένα μέτριο laptop (αν δε σε νοιάζει να κουνιέσαι, παίρνεις με $1500 απίστευτο desktop) Και μετά ότι σου περισευει (περι τις... $1500) μπορείς να πάρεις http://www.soundsonline.com/home.php την Gold και τις χοροδίες με $1000 και σου μένουν και 500 για Sonar/Cubase. (και μία κάρτα ήχου... σορρυ την ξέχασα)

 

Δε καταδικάζω κανέναν ή παω να την πώ, απλά σκέφτομαι φωναχτά λίγο, μήπως υπάρχουν και άλλες λύσεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά διαφωνώ με το μέγεθος και τη σχέση προς το καλύτερο/χειρότερο. Δύο απο τα πιο αγαπημένα μου όργανα (virtual) ειναι το pianoteq (20 MB) και the trumpet (300 ΜΒ), που είναι ελάχιστα σε σχέση με τα 270 GB των πιάνων της EW. (παράδειγμα).

 

Για ευκολία χρήσης και αμεσότητα, το δέχομαι.

 

Μιλούσα για samples. Συγγνώμη κι όλας, αλλά αν δεν απατώμαι το pianoteq χρησιμοποιεί physical modeling, όχι samples. Επίσης, 300ΜΒ μόνο για τρομπέτα ή έστω πνευστά είναι πολλά MBs.

 

 

Θέμα τιμής δε ξέρω ακριβώς: Μιλάμε για αυτό το OASYS? http://www.sweetwater.com/store/detail/Oasys88d1/

και για αυτό το Fantom-g(8)? http://www.sweetwater.com/store/detail/FantomG8/

 

Γιατι το ένα είναι $8000 και το άλλο κοντά στις $4000...

 

Για τόσα λεφτά νομίζω ότι παίρνεις ένα καλό midi keyboard, ένα μέτριο laptop (αν δε σε νοιάζει να κουνιέσαι, παίρνεις με $1500 απίστευτο desktop) Και μετά ότι σου περισευει (περι τις... $1500) μπορείς να πάρεις http://www.soundsonline.com/home.php την Gold και τις χοροδίες με $1000 και σου μένουν και 500 για Sonar/Cubase. (και μία κάρτα ήχου... σορρυ την ξέχασα)

 

Δε καταδικάζω κανέναν ή παω να την πώ, απλά σκέφτομαι φωναχτά λίγο, μήπως υπάρχουν και άλλες λύσεις... :)

 

Επίσης ξέχασες το κόστος για VST effects κλπ. Με 1500€ ΔΕΝ εξοπλίζεσαι με τα απαραίτητα εργαλεία προκειμένου να στήσεις πλήρες home studio με PC, δηλαδή να αγοράσεις καλή κάρτα ήχου και software.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ψωνίζεις από τον κύριο Γλυκονερίδη (=sweetwater), αλλά είναι γνωστό ότι στην Αμερική οι τιμές είναι πιο ακριβές (αν υπολογίσεις και τιμή shipping κλπ συν τα υπόλοιπα μειονεκτήματα, όπως υποστήριηξη κλπ, πας πολύ ψηλά). Fantom-G με 61 πλήκτρα βρίσκεις σε ελληνικό κατάστημα (=ελληνική εγγύηση/υποστήριξη/service) κάτω από 1700€ πλέον (-> εδώ) και OASYS 76άρι κοντά στα 6400€ (-> εδώ). Σίγουρα το OASYS δε το λες φτηνό, αλλά η τιμή για το Fantom-G6 που παραθέτω είναι πάρα πολύ χαμηλή, αν αναλογιστείς τι προσφέρει το μηχάνημα. Οι τιμές που παραθέτεις δεν είναι και οι πιο αντιπροσωπευτικές για τα συγκεκριμένα workstations. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιλούσα για samples. Συγγνώμη κι όλας, αλλά αν δεν απατώμαι το pianoteq χρησιμοποιεί physical modeling, όχι samples. Επίσης, 300ΜΒ μόνο για τρομπέτα ή έστω πνευστά είναι πολλά MBs.

Το ξέρω, δε λέω. απλά το θέμα είναι ότι τελικά σε ενδιαφέρει ο ήχος, και ναι το pianoteq δεν είναι samples.

 

 

Επίσης ξέχασες το κόστος για VST effects κλπ. Με 1500€ ΔΕΝ εξοπλίζεσαι με τα απαραίτητα εργαλεία προκειμένου να στήσεις πλήρες home studio με PC, δηλαδή να αγοράσεις καλή κάρτα ήχου και software.
Επίσης δίκιο, αν και, να πω την αλήθεια για ορχηστρική μουσική τουλάχιστον, πέρα απο ένα reverb (που στην περίπτωση της EW δεν πολυ χρειάζεται κι όλας) δεν χρειάζεσαι άλλα πράγματα. Αλλα ΝΑΙ έχεις δίκιο.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ψωνίζεις από τον κύριο Γλυκονερίδη (=sweetwater), αλλά είναι γνωστό ότι στην Αμερική οι τιμές είναι πιο ακριβές (αν υπολογίσεις και τιμή shipping κλπ συν τα υπόλοιπα μειονεκτήματα, όπως υποστήριηξη κλπ, πας πολύ ψηλά). Fantom-G με 61 πλήκτρα βρίσκεις σε ελληνικό κατάστημα (=ελληνική εγγύηση/υποστήριξη/service) κάτω από 1700€ πλέον (-> εδώ) και OASYS 76άρι κοντά στα 6400€ (-> εδώ). Σίγουρα το OASYS δε το λες φτηνό, αλλά η τιμή για το Fantom-G6 που παραθέτω είναι πάρα πολύ χαμηλή, αν αναλογιστείς τι προσφέρει το μηχάνημα. Οι τιμές που παραθέτεις δεν είναι και οι πιο αντιπροσωπευτικές για τα συγκεκριμένα workstations. ;)

σπάνια απο Αμερική. Και πάλι δίκιο, απλά δεν κοίταξα Ελλάδα, πήγα απ'ευθίας Αμερική, χωρίς κάποιο λόγο. Όπως είπα δεν ήξερα τις τιμές και για αυτό.

 

Τέλος πάντων, νομίζω ότι συμφωνούμε τελικά για την μέση. Είπαμε και οι δύο αυτά που είχαμε να πούμε (και πάλι νομίζω) και άρα το παλικάρι ας διαλέξει (αν και δήλωσε ότι δε θέλει Η/Υ, άρα πιο πολύ φιλολογική είναι η συζήτηση).

 

Πάντως δεν ήξερα ότι είναι ΤΟΣΟ χάμηλες οι τιμές για το Fantom-G6 (1700 ευρω ΕΙΝΑΙ πολύ καλή τιμή κατα τη γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά διαφωνώ με το μέγεθος και τη σχέση προς το καλύτερο/χειρότερο. Δύο απο τα πιο αγαπημένα μου όργανα (virtual) ειναι το pianoteq (20 MB) και the trumpet (300 ΜΒ), που είναι ελάχιστα σε σχέση με τα 270 GB των πιάνων της EW. (παράδειγμα).

Το pianoteq (20 MB) είναι καταπληκτικό,

Το Αγαπημένο μου πιάνο είναι το Ivory 15 dvd's,επίσης μου αρέσει το galaxy II.

Το pianoteq κάθεται ποιό καλά μαζί με άλλα όργανα.

Αλλά τρώει cpu  είναι "φαγανό".

 

http://www.galaxypianos.com/demos.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ήξερα ότι είναι ΤΟΣΟ χάμηλες οι τιμές για το Fantom-G6 (1700 ευρω ΕΙΝΑΙ πολύ καλή τιμή κατα τη γνώμη μου).

Όταν στην Ευρώπη η τιμή του είναι ακόμα πάνω από τα 2000€, στην Ελλάδα μπορείς να το βρεις τόσο χαμηλά. Είναι όντως πάρα πολύ καλή τιμή. Είναι καθαρά θέμα εισαγωγέα Roland/Boss/Edirol (=Στόλλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου