Προς το περιεχόμενο

Ξύλο agathis και ερώτηση περί μπάσου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά once again...

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μπασάκι, έτσι για να υπάρχει (κιθαρίστας δηλώνω :P), και θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα...

 

Αρχικά για το ξύλο agathis.. Είναι τόσο κακό όσο ακούγεται? Να προτιμήσω κάτι άλλο?

 

Κατά δεύτερον, κόλλησα με την εμφάνιση (που είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό κατά την ταπεινή μου γνώμη) ενός συγκεκριμένου squier precision-style bass... Όμως αυτό που ακούω είναι ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα μπάσα στην ίδια τιμή (<250e)... Τι να κάνω που θέλω κλασικούρα (fenderοειδές δηλαδή)? Υπάρχει άλλο precision-style μπάσο σε αυτά τα χρήματα?

 

...(Το μπάσο το θέλω για ήρεμα πράγματα, όχι μεταλιές)...

 

...στώ!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σίγουρα βαρύ

 

τώρα για το άν είναι καλό ή κακό έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις όπως και για όλα τα ξύλα που δεν έχουν καταλήξει σε μια τελική απάντηση

 

πάντως όπως περιγράφεις τις απαιτήσεις σου, και με δεδομένα τα λεφτά που θα δώσεις... μια χαρά είναι τα Squier. Η σειρά vintage modified ειδικά, είναι αστέρια κι έχουν και σχετικά καλούς μαγνήτες

ακουσέ τα κι εσύ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλεις precision σε αυτά τα λεφτά, πας χαλαρά για squier. Η ποιότητά τους τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει σε πολύ καλα επίπεδα και είναι και ότι πιο κοντινό σε fender. Αμα σκοπεύεις να αλλάξεις μαγνήτη, πάρε κάτι πιο απλό, σας το p-bass special ας πούμε. Αμα δεν θέλεις να ασχοληθείς ιδιαιτερα, χτύπα κάποιο από τα vintage modified που φοράνε κάπως καλύτερους από τα άλλα και οι τιμές τους είναι ανταγωνιστικότατες. Οπως και να'χει κάνε μια βόλτα να τα τσεκάρεις και από κοντά, θα τα βρείς στα περισσότερα μαγαζιά. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage modified και classic vibe. Ρίχνουν στ'αυτιά και σε πολύυυυ ακριβότερα μπάσσα, κι από ποιότητα απίστευτα. Ειδικά τα νεότερα classic vibe είναι απίστευτα καλά μπάσσα., και σε πολύ καλές τιμές. Και πάλι σε παίρνει ν'αλλάξεις μαγνήτες, αν και το VM jazz που είχα παλιότερα (και ακόμα μετανιώνω που το'δωσα...) δεν είχε και κανένα πρόβλημα με τους εργοστασιακούς μαγνήτες, μια χαρά ακουγόταν. Αν πάλι έχεις περιορισμένο budget, πάλι, μπορείς να πάρεις το special, κι αργότερα αν θες, επενδύεις σε ορισμένα upgrades (μαγνήτες, γέφυρα, κλειδιά, nut, pots, shielding). ΑΝ θέλεις και νομίζεις πως χρειάζεται.

 

Όσον αφορά το agathis, μια χαρά ξύλο είναι, απλά πολλοί το αποφεύγουν επειδή είναι φθηνό - μπούρδες, για μένα. Άμα σ'αρέσει το πως ακούγεται το μπασσάκι πάρ'το.

 

Πέραν από τα squier, όμως, υπάρχουν πολλά άλλα μπασσάκια σε πολύ καλές τιμές. Το Ibanez GSR200 είναι πολύ καλό μπασσάκι σε P/J configuration, τα Peavey Millennium (J) και Zodiac (P/J), τα Cort Action (P/J) και GB34 (Hum+J), Yamaha BB414 (κορυφαία μπασσάκια - P/J). Υπάρχουν γενικώς πολλές επιλογές, και αν και φθηνά, είναι απίστευτα καλοφτιαγμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα BB414 ειναι καταπληκτικα οργανα αλλα αρκετα πανω απο τα 250 ευρα. Αντιθετα το VM P ειναι στα 255 και αξιζει τα λεφτα του και με το παραπνω. Κριμα που δεν υπηρχε το 2002 που πηρα το πρωτο μου μπασο και κατεληξα το πιστο μου κουτσουρο Affinity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τόσο μεγάλη είναι η διαφορά μεταξύ vintage modified και special?

 

Ίσα-ίσα που νόμιζα πως οι 2 μαγνήτες του special θα μου έδιναν μεγαλύτερη ευελιξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετική η φιλοσοφία τους. Το p-bass special είναι ένας δοκιμασμένος και επιτυχημένος συνδυασμός precision & jazz bass στην φτηνότερη (αλλά όχι φτηνιάρικη) εκδοχή του, ενώ το vintage modified είναι ένα κλασσικό precision ή jazz (ανάλογα την περίπτωση) στην φτηνότερη εκδοχή του με κάποιες κλασικές βελτιώσεις.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις αυτή την ευελιξεία πήγαινε σε αυτό

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

που δεν είναι και Agathis (για να το συνδέσουμε με τα προηγούμενα, όχι ότι είναι θέμα ουσίας)

βέβαια αυτό είναι Jazz Bass και όχι Precission, με ότι αυτό σημαίνει

Η ευελιξεία πάντως δεν είναι απαραίτητα το ζητούμενο σε ένα μπάσσο, ειδικά αν θέλεις "κλασσικούρα" όπως είπες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μ'αρέσει πάντως το πρεσίζιον που είναι βορβορώδες για άντρες βρωμιάρηδες τριχωτούς. ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου