Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ενός Live...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο έχουμε live-άκι. Δυο ακουστικές και μια φωνή. Θα γίνει με κονσόλα-μίκτη behringer eurorack ub802, και απ' αυτήν στην κονσόλα του μαγαζιού. Έχουν ήδη τσεκαριστεί όλα και δουλεύουν ΟΚ.

 

Ερώτημα:

 

Θέλω να το ηχογραφήσω κιόλας σε λάπτοπ, αλλά δεν έχω βρει μέχρι στιγμής αν υπάρχει δυνατότητα από την κοσνόλα (το θέμα με το software φυσικά έχει λυθεί). Υπάρχει η δυνατότητα από το tape in (με διπλό βύσμα κόκκινο άσπρο από εκεί σε αντίστοιχο κανάλι της κονσόλας του μαγαζιού) να βγει ο ήχος, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ή δεν το έχω βρει παρόλο που διάβασα το manual, αν μπορώ να συνδεθώ με την κάρτα ήχου (με το μονό jack της, δεν είναι πρόβλημα τα καλώδια) και παράλληλα το live να ηχογραφείται.

 

Αν κάποιος ξέρει τη διαδικασία είτε την κονσόλα είτε και τα δυο  :) πολύ θα βοηθούσε!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς, εχεις εξωτερική καρτα ηχου ή με το line in (mini jack) του laptop θα γράψεις?

 

αφου ολα θα πάνε στην κονσόλα του μαγαζιου μεσω του behringer eurorack, μπορείς να πάρεις απο εκεί input για να γραψεις. Απο το tape out ή ακόμα και το ctrl room out.

 

ξέρεις ποια κονσόλα εχει το μαγαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το line in mini jack του λάπτοπ.

 

Να σου πώ την κονσόλα του μαγαζιού δεν την σκέφτηκα! Δεν θυμάμαι τι έχει, μόλις μάθω θα το γράψω!

 

Αλλά επιλογές tape out και control room out έχει και η behringer, το δοκίμασα όμως χθες και δεν έγραφε τίποτα! Μήπως θέλει και κάποια άλλη ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ctrl room out δίνεις ένταση απο το phones δες αν ηταν κλειστό οταν δοκίμασες.

στο tape out ομως δεν καταλαβένω γιατί δεν εχει σήμα... αφού λογικα περνει σήμα απο το master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν γραφεις κατευθιαν απο την κονσολα του μαγαζιου και πρεπει να το περασεις απο την behringer????

Αν κατάλαβα καλα, το μαγαζί δεν είναι κανενα live-αδικο που υπάρχει ηχολήπτης. Με δυο ακουστικές και μια φωνή, ισος την behringer ο φίλος sonap θέλει να την εχει κοντά του και απο εκεί στο "συστημα" του μαγαζιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει ο Makis P. ήθελα και έγινε. Την είχα κοντά μου και από κει στο σύστημα του μαγαζιού!

 

Τελικά δεν ηχογραφήσαμε, δεν υπήρχε χρόνος να το ψάξω, ίσως της άλλη φορά!

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου