Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie V Twin Pedal πρόβλημα στο switch.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Πριν 2 βδομάδες περίπου αγόρασα από συμφορουμίτη σε πολύ καλή κατάσταση ένα Mesa Boogie V Twin Pedal το οποίο και ερωτεύτηκα λόγω του πολύ φυσικού και ζεστού γεμάτου αρμονικές ήχου του!  ;D

 

Το πρόβλημα είναι ότι τις τελευταίες 2-3 μέρες μου κάνει νερά στο switch μεταξύ των καναλιών blues και solo.. :'(

 

όταν είμαι στο blues κανάλι και πάω να αλλάξω και να επιλέξω το solo κανάλι, με το που πατάω το switch δεν γίνεται απολύτως τίποτα για καμιά 10αριά δευτερόλεπτα! δηλαδή είναι σαν τα παρέμεινα στο blues κανάλι! μετά από τα 10 δευτερόλεπτα περίπου αρχίζει να ακούγεται το boostάρισμα του gain και να μπαίνει στο solo κανάλι(μερικές φορές η μετάβαση γίνεται κανονικά και γρήγορα, ενώ άλλες λίγο πιο αργά και ομαλά, σαν τα το κάνω με το volume της κιθάρας μου.. :-\)

 

Το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίζεται αν τότε αρχίσω να αλλάζω συνέχεια μεταξύ των καναλιών! (ας πούμε κάθε 2-3 δευτερόλεπτα)

τότε η καθυστέρηση είναι της κλάσης του 1/2 δευτερολέπτου!

 

Αλλά αν ξαναμείνω πάλι για λίγη ώρα στο blues κανάλι χωρίς να αλλάξω αμέσως, τότε μόλις πατήσω για να πάω στο solo, κάνει πάλι καμιά 10αριά δευτερόλεπτα να boostάρει...

 

Γενικά είναι σαν να αργεί να πάρει την εντολή! σαν να αργούν να ενεργοποιηθούν τα επόμενα gain stages.. μόνο από το blues στο solo! το ανάποδο δεν συμβαίνει!

 

υπάρχει περίπτωση να ευθύνονται οι λυχνίες? να θέλουν αντικατάσταση? Ή φαίνεται σαν θέμα του διακόπτη? κι αν είναι στο διακόπτη γιατί το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο από blues προς solo κι όχι και από solo προς blues?? ???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά κι ελπίζω να με σώσετε γιατί θα με αδειάσει στις πρόβες και τα gigs! :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα υποψιαζομαι

1.οτι μπορει να φταιει καμμια απο τις λαμπες αλλιως

2.που δεν το νομιζω να φταιει το footswitch να χει ξεκολλησει κανα καλωδιο απο κατω και να μην κανει επαφη!

Αποψη μου δες τις λαμπες στην αρχη αλλιως πηγαινε το σε κανα τεχνικο να το ανοιξει να το δει!

Περιμενε τι θα σου πουνε και οι αλλοι στο φορουμ

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον να ειναι οντως προβλημα με τις λυχνιες...μαλλον με την V2. Δοκιμασε να βρεις μια αντικαταστατρια και να κανεις τη γνωστη διαδικασια του βγαζω-βαζω για να δεις αν οντως φταει καποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guyz! κι εγώ αυτή την υποψία έχω αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που δουλεύω με λυχνίες είμαι στο ψάξιμο...

 

όποιος άλλος έχει εμπειρία με το θέμα παρακαλώ γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα mail στον electrictabs ( CTC )

να του ρίξει μια ματιά, μάλλον δεν είναι κάτι σοβαρό.

 

Thanks! του έστειλα και περιμένω...

 

Το πρωί έκανα μια βόλτα σε κάποια σοβαρά κιθαρομάγαζα και πήρα γνώμες για την κατάσταση... κάποιοι μου είπαν πως μπορεί να φταίει και το ρεύμα της ΔΕΗ που είναι λίγο klain main!

έβαλα λοιπόν έναν σταθεροποιητή ρεύματος που βγάζει 220V και σε κάποιες φάσεις το πρόβλημα εξαφανίζεται.. τώρα π.χ. παίζει καλά το switch όση ώρα κι αν έχω το blues κανάλι engaged.. σε 5 λεπτά μπορεί να ξαναρχίσει όμως..

 

υπάρχει περίπτωση το ρεύμα να επηρεάσει την λειτουργία του switch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα σήμερα που ασχολήθηκα λίγο περισσότερο ότι όταν ζεσταθούν για τα καλά οι λυχνίες, το πρόβλημα εξαφανίζεται εντελώς!

μόνο όταν το βγάζω απ το ρεύμα και κρυώσουν ξαναρχίζει!

 

εξηγείται κάπως αυτό το φαινόμενο? μου φαίνεται σαν να ενισχύει την περίπτωση προβλήματος λυχνιών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα σήμερα που ασχολήθηκα λίγο περισσότερο ότι όταν ζεσταθούν για τα καλά οι λυχνίες, το πρόβλημα εξαφανίζεται εντελώς!

μόνο όταν το βγάζω απ το ρεύμα και κρυώσουν ξαναρχίζει!

 

εξηγείται κάπως αυτό το φαινόμενο? μου φαίνεται σαν να ενισχύει την περίπτωση προβλήματος λυχνιών..

 

Αν κάποιος ξέρει ας πει καμιά κουβέντα ρε παιδιά! να ησυχάσω και να μην σκάσω τα λεφτά μου τζάμπα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Το μειονέκτημα της λυχνίας σε σχέση με το τρανζίστορ είναι ότι h λυχνία για να δουλέψει καλά θα πρέπει να έχει ζεσταθεί. Γι'αυτό αν έχει παρατηρήσει όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές έχουν διακόπτη stand by εκτός από τον γνωστό ΟΝ/ΟFF. Βέβαια το stand by υπάρχει και για άλλους λόγους που δεν θα τους αναφέρω. Πριν λειτουργήσεις το V-twin θα πρέπει να το αφήσεις να ζεσταθεί.  Και ίσως αυτό είναι και η αιτία του προβληματός σου. Η λυχνία λόγω της κατασκευής της πρέπει να είναι απομονομένη από το αέρα και για να δουλέψει σωστά θα πρέπει να αναπτύξει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ της ανόδου και της καθόδου της. (Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά με βάση τα λεγόμενά σου αυτό υποψιάζομαι). Τα κυκλώματα που χρησιμοποιούν λυχνίες ώς ενισχυτές θέλουν μια διαφορετική συμπεριφορά. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου