Προς το περιεχόμενο

'Ανισα ταστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχουν βγει από τη θέση τους , δεν θέλουν ξύσιμο βέβαια, στην ακουστική μου είχε πεταχτεί 1 τάστο και έβαλα ένα χοντρό πανί πάνω στην ταστιέρα, και πάνω από το πανί στο συγκεκριμένο τάστο ακούμπησα και το τονίζω! Μια βαριοπούλα , με το ένα χέρι την ταστιέρα με το άλλο το σφυρί και ακουμπημένα όπως ήταν στο σωστό σημείο έβαλα δύναμη και το τάστο μπήκε στη θέση του .. και δεν ξαναβγήκε…. Αυτό έγινε αφού την παρέλαβα από το μάστορα για αλλαγή τάστων, δεν του την ξαναπήγα και ούτε την ξαναπάω…

Θα με ενδιέφερε αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω τάστα να τα αλλάζω μόνος μου… 

 

Αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ στη ζωή σου τάστα και θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο μάστορα απο

αυτόν που πήγες τη κιθάρα σου,τότε δεν μπορώ να φανταστώ τι είδους μάστορας ήταν αυτός.Ως ανθρωπος που κάνει αυτή τη δουλειά παντως, θα σου έλεγα ότι αυτό που έκανες με τη βαριοπούλα (που την ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΣ πάνω) μου ακούγεται καλό.Αν χτύπαγες με σφυρί θα υπήρχε περίπτωση να τραυματίσεις το τάστο.Ταστα μπορείς να βρείς  στον Κωνσταντέλλο (Πάρνηθος 80 στο Γαλάτσι τηλ.2921235 απογευμα) αλλά αν αγαπάς τις κιθάρες σου κάλύτερα να τις δίνεις σε κάποιο ειδικό πριν μάθεις.Όχι απαραίτητα σε μένα.Αλλα αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω το τηλεφωνό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον κατι δεν μου ακουγοταν καλα στις νοτες και πηρα το παχυμετρο ακριβιας και μετρησα την αποσταση απο την ταστιερα μεχρι την κορυφη του ταστου και βρηκα οτι ειναι απο 1,05mm-1.35mm το υψος τοων ταστον.αυτο ειναι κακο εεε? θελουν ξισιμο τα ταστα? Α ναι ξερετε κανα καλο στο μαστορη?

Πιθανότατα θέλουν.Μάστορη, ξέρω πρώτα απ'όλους το εαυτό μου, αλλα αν δε σου γεμίσω το μάτι εγώ,ευχαρίστως να σου συστήσω και άλλους.Ξέρω αρκετούς.    Αν ενδιαφέρεσαι πάντως, Αντώνης 6978 300968 απογεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις που πηγε ενα μαστορας που ειχε μαγαζι απεναντι απο το νακα στη σολωνος (εκει που ηταν παλια ο νακας).Που ηταν διπλα απο ενα μαγαζι με κιθαρες.Που ηταν και ηχοληπτης φιλος του κιθαριστα του παπακωνσταντινου.Αν το θυματε κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ στη ζωή σου τάστα και θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο μάστορα απο

αυτόν που πήγες τη κιθάρα σου,τότε δεν μπορώ να φανταστώ τι είδους μάστορας ήταν αυτός.Ως ανθρωπος που κάνει αυτή τη δουλειά παντως, θα σου έλεγα ότι αυτό που έκανες με τη βαριοπούλα (που την ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΣ πάνω) μου ακούγεται καλό.Αν χτύπαγες με σφυρί θα υπήρχε περίπτωση να τραυματίσεις το τάστο.Ταστα μπορείς να βρείς  στον Κωνσταντέλλο (Πάρνηθος 80 στο Γαλάτσι τηλ.2921235 απογευμα) αλλά αν αγαπάς τις κιθάρες σου κάλύτερα να τις δίνεις σε κάποιο ειδικό πριν μάθεις.Όχι απαραίτητα σε μένα.Αλλα αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω το τηλεφωνό μου.

 

δεν θεωρώ ότι είμαι καλύτερος μάστορας από κάποιον που πιθανότατα κάνει αυτή τη δαυλιά χρόνια

και κάποιος παλιότερος του έχει μάθει όλα τα μυστικά κτλ.. απλός πιστεύω για παράδειγμα ότι ένας μάστορας θα έβγαζε τα τάστα  μέσα σε 5 λεπτά και ούτε .. και θα έσπαγαν και μερικά κομματάκια που είναι προβλεπόμενα όπως λένε … ενώ κάποιος που η κιθάρα του ανήκει, θα έβγαζε τα τάστα σε κάνα δυο ώρες χωρείς να σπάσει τίποτα από την ταστιέρα.

Του την πήγα χωρείς τάστα και του ζήτησα απλός να βάλει καινούρια…

Παρόλα αυτά, για να σεταρω την κιθάρα χρειάστηκε να σπρώξω τάστα στη θέση τους, να ξύσω σε κάποια σημεία, και τελικά ποιος ο λόγος? Γι’αυτο λέω…

Είναι και ενδιαφέρουσα διαδικασία να την φτιάχνεις μόνος σου, η χαρά της δημιουργίας  ;)   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρώ ότι είμαι καλύτερος μάστορας από κάποιον που πιθανότατα κάνει αυτή τη δαυλιά χρόνια

και κάποιος παλιότερος του έχει μάθει όλα τα μυστικά κτλ.. απλός πιστεύω για παράδειγμα ότι ένας μάστορας θα έβγαζε τα τάστα  μέσα σε 5 λεπτά και ούτε .. και θα έσπαγαν και μερικά κομματάκια που είναι προβλεπόμενα όπως λένε … ενώ κάποιος που η κιθάρα του ανήκει, θα έβγαζε τα τάστα σε κάνα δυο ώρες χωρείς να σπάσει τίποτα από την ταστιέρα.

Του την πήγα χωρείς τάστα και του ζήτησα απλός να βάλει καινούρια…

Παρόλα αυτά, για να σεταρω την κιθάρα χρειάστηκε να σπρώξω τάστα στη θέση τους, να ξύσω σε κάποια σημεία, και τελικά ποιος ο λόγος? Γι’αυτο λέω…

Είναι και ενδιαφέρουσα διαδικασία να την φτιάχνεις μόνος σου, η χαρά της δημιουργίας  ;)   

 

 

 

φιλε εχεις δικιο μπορει ο αλλοσ να ειναι ο καλυτερος μαστορας απλα να εχει πολλες δουλειες να τελιωσει η να βαριεται (ανθρωπος ειναι εε)  και να σου κανει κακη δουλεια αλλα αυτο ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις που πηγε ενα μαστορας που ειχε μαγαζι απεναντι απο το νακα στη σολωνος (εκει που ηταν παλια ο νακας).Που ηταν διπλα απο ενα μαγαζι με κιθαρες.Που ηταν και ηχοληπτης φιλος του κιθαριστα του παπακωνσταντινου.Αν το θυματε κανεις...

 

ναι, που πηγε άραγε ?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρώ ότι είμαι καλύτερος μάστορας από κάποιον που πιθανότατα κάνει αυτή τη δαυλιά χρόνια

και κάποιος παλιότερος του έχει μάθει όλα τα μυστικά κτλ.. απλός πιστεύω για παράδειγμα ότι ένας μάστορας θα έβγαζε τα τάστα  μέσα σε 5 λεπτά και ούτε .. και θα έσπαγαν και μερικά κομματάκια που είναι προβλεπόμενα όπως λένε … ενώ κάποιος που η κιθάρα του ανήκει, θα έβγαζε τα τάστα σε κάνα δυο ώρες χωρείς να σπάσει τίποτα από την ταστιέρα.

Του την πήγα χωρείς τάστα και του ζήτησα απλός να βάλει καινούρια…

Παρόλα αυτά, για να σεταρω την κιθάρα χρειάστηκε να σπρώξω τάστα στη θέση τους, να ξύσω σε κάποια σημεία, και τελικά ποιος ο λόγος? Γι’αυτο λέω…

Είναι και ενδιαφέρουσα διαδικασία να την φτιάχνεις μόνος σου, η χαρά της δημιουργίας  ;)   

 

 

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να μάθει κανείς. Βέβαια υπάρχει ρίσκο να γίνει μ.... αλλά και σε μα΄στορα να την έστελνες ξανά θα έπαιζε ρίσκο.

Απλώς διαλέγεις ποιο ρίσκο θες να πάρεις.

ναι, που πηγε άραγε ?...

 

Πότε ήταν εκει αυτό το μαγαζί;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου